Furosemid – działanie, wskazania, skutki uboczne
Furosemid – charakterystyka
Furosemid (Furosemidum) to substancja lecznicza o działaniu moczopędnym oraz obniżającym ciśnienie tętnicze krwi. Jest on silnym diuretykiem pętlowym, który działa na nerki, ostatecznie zwiększając utratę wody z organizmu.
Furosemid, podobnie jak inne leki moczopędne, działa poprzez hamowanie transportu jonów chlorkowych i sodowych w pętli Henlego (jednej z części kanalika nerkowego) – ogranicza ponowne wchłanianie elektrolitów z nerek i zwiększa wydalania wody z organizmu. Działa bezpośrednio na komórki nefronu i pośrednio modyfikuje zawartość przesączu nerkowego. Po podaniu doustnym początek działania moczopędnego występuje po około 1-1,5 godziny, a efekt maksymalny występuje w ciągu pierwszych 2 godzin. Czas działania po podaniu doustnym wynosi około 4-6 godzin (maksymalnie 8). Po podaniu dożylnym działanie substancji rozpoczyna się w ciągu 5 minut, a efekt maksymalny występuje w ciągu 30 minut.
Preparatu z furosemidem szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Metabolizm furosemidu zachodzi głównie w nerkach, w mniejszym stopniu w wątrobie. Ok. 50% jest wydalane przez z moczem w postaci niezmienionej, a pozostała część jest metabolizowana w nerkach do glukuronidu.
Furosemid – wskazania
Furosemid jest stosowany przede wszystkim w leczeniu obrzęków związanych z zastoinową niewydolnością serca, marskością wątroby i chorobami nerek, w tym zespołem nerczycowym, u dorosłych i dzieci.
Preparat jest również wskazany jako jedyny w leczeniu łagodnego do umiarkowanego nadciśnienia lub ciężkiego nadciśnienia w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.
Furosemid – dawkowanie
Zalecana dawka furosemidu wynosi zazwyczaj od 40 do 80 mg na dobę. W zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie, dawkę początkową można zmniejszyć bądź zwiększyć. W leczeniu ciężkich obrzęków maksymalna dawka dobowa wynosi 600 mg (podzielona na 3-4 dawki). U dzieci stosuje się od 1 mg do 3 mg/kg masy ciała raz na dobę.
Furosemid – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania preparatów z furosemidem to:
-
nadwrażliwość na tę substancję,
-
ciężą niewydolność nerek (bezmocz),
-
zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej,
-
ciężka marskość wątroby.
undefined