Gastrotuss – działanie, wskazania, dawkowanie
Gastrotuss – działanie
Gastrotuss jest preparatem stosowanym w leczeniu choroby refluksowej przełyku, zawierającym alginian magnezu oraz symetykon. Występuje w postaci tabletek do żucia, saszetek do rozpuszczenia bądź syropu. Gastrotuss w kwaśnym środowisku żołądka tworzy żel koloidalny, który stanowi barierę antyrefluksową pomiędzy żołądkiem a przełykiem uniemożliwiając przez pewien czas cofanie się treści pokarmowej.
Alginian magnezu jest hydrofilowym lub anionowym polisacharydem. Znajduje się w środkach zobojętniających sok żołądkowy w celu hamowania refluksu żołądkowo-przełykowego poprzez tworzenie fizycznej bariery. Kwas alginowy wytrąca się w kontakcie z kwasem żołądkowym, tworząc w ciągu kilku sekund po podaniu mechaniczną przeszkodę, hamując możliwość zarzucania treści żołądkowej po posiłkach – jony wodorowęglanowe są przekształcane w dwutlenek węgla, tworząc piankę unoszącą się na powierzchni treści żołądkowej. Wchłanianie kwasu alginowego do krążenia ogólnoustrojowego z doustnych preparatów jest minimalne, ponieważ substancja działa na zasadzie fizycznej.
Symetykon zawarty w leku Gastrotuss ma natomiast za zadanie zmniejszenie napięcia powierzchniowego w przewodzie pokarmowym i pękanie pęcherzyków gazu, powodujących wzdęcia w obrębie jamy brzusznej. Symetykon to to mieszanina związków krzemu, działająca miejscowo – nie wchłania się do krwiobiegu, dlatego też jest bezpieczny do stosowania nawet u niemowląt. Gazy są wchłanianie lub wydalane za pomocą ruchów robaczkowych (w postaci wzdęć lub odbijania). Substancja jest w całości wydalana z kałem.
Gastrotuss – wskazania i dawkowanie
Gastrotuss stosuje się w leczeniu choroby refluksowej przełyku. Refluks to zaburzenie trawienne, które występuje, gdy kwaśne soki żołądkowe lub pokarmy i płyny cofają się z powrotem z żołądka do przełyku. Objawy, które temu towarzyszą to przede wszystkim: zgaga, kwaśny posmak w ustach, kwaśne odbijanie, dyskomfort podczas przełykania, uczucie pieczenia w gardle i przełyku, ból gardła, chrypka, nieświeży oddech. Konsekwencją tego stanu mogą być takie choroby, jak zapalenie gardła, zapalenie krtani, przewlekły kaszel czy wrzody żołądka i dwunastnicy.
Preparat można stosować u dzieci powyżej 12. roku życia i u dorosłych. Zalecane dawkowanie to zazwyczaj 1 saszetka/ 20 ml syropu/1-2 tabletki po głównych posiłkach i przed snem.
Gastrotuss – przeciwwskazania i skutki uboczne
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Gastrotuss jest nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników oraz wiek poniżej 12 lat. Jeżeli w trakcie leczenia preparatem zażywa się również inne leki, Gastrotuss należy przyjąć jako ostatni. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek reakcji niepokojącej pacjenta należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.