Glucardiamid – działania, wskazania, przeciwwskazania
Glucardiamid – charakterystyka
Glucardiamid jest lekiem dostępnym bez recepty, zawierającym niketamid i glukozę. Działa pobudzająco na układ nerwowy, jest stosowany w stanach przewlekłego osłabienia i zmęczenia oraz podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Preparat zwiększa objętość oddechową, częstość uderzeń serca, podwyższa ciśnienie tętnicze krwi.
Preparat ma postać pastylek do ssania. 1 tabletka zawiera 125 mg niketamidu (Nicethamidum) i 1500 mg glukozy (Glucosum).
Glucardiamid – działanie
Substancjami czynnymi Glucardiamidu są niketamid i glukoza. Niketamid jest stymulantem układu oddechowego i krążenia, wpływającym na aktywność ośrodkowego układu nerwowego. W połowie XX w. był stosowany jako środek przeciwdziałający przedawkowaniu środków uspokajających. Przeciwwskazania do stosowania tej substancji obejmują nadciśnienie, choroby serca i epilepsję. W niektórych sportach niketamid jest wymieniony przez Światową Agencję Antydopingową jako substancja zakazana.
Glukoza jest cukrem prostym, stanowi źródło energii – wytwarza cząsteczki ATP i NADH podczas serii reakcji zwanych glikolizą. W niewielkich ilościach jest magazynowana w wątrobie pod postacią glikogenu, który w sytuacjach nagłego zapotrzebowania jest uwalniany do krwi (glikogen jest wykorzystywany jako źródło energii m.in. przez pracujące mięśnie). Preparaty farmaceutyczne z glukozą przyjmuje się w celu dostarczania kalorii i uzupełniania węglowodanów w przypadku niedoboru składników odżywczych. Jest ona również stosowana w zaburzeniach metabolicznych, takich jak hipoglikemia.
Glucardiamid – wskazania i dawkowanie
Glucardiamid stosuje się w sytuacjach wzmożonego, długotrwałego wysiłku fizycznego, a także w stanach dużego zmęczenia.
Lek należy przyjmować doustnie. Zalecane dawkowanie wynosi od 4 do 6 pastylek na dobę.
Glucardiamid – przeciwwskazania
Glucardiamidu nie należy stosować w następujących sytuacjach:
-
nadwrażliwości na substancje czynne bądź substancje pomocnicze,
-
tachykardii i innych poważnych zaburzeń rytmu serca,
-
niestabilnej dusznicy bolesnej,
-
u dzieci poniżej 12. roku życia,
-
u kobiet w ciąży i przez kobiet karmiących piersią.
Glucardiamid należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących leki sympatykonimetyczne, inhibitory monoaminooksydazy i leki rozluźniające mięśnie.