Pacjenci.pl Zdrowie Glukozamina – właściwości. Kiedy stosuje się preparaty z glukozaminą?
pixabay.com

Glukozamina – właściwości. Kiedy stosuje się preparaty z glukozaminą?

19 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Samecka

Glukozamina – właściwości

Glukozamina to organiczny związek chemiczny z grupy aminocukrów, będący pochodną glukozy. Występuje on w płynie otaczającym stawy, a także w kościach i szpiku kostnym. Glukozamina jest jednym z najczęściej występujących monosacharydów, komercyjnie wytwarzany jest przez hydrolizę pancerzy skorupiaków lub rzadziej przez fermentację ziaren kukurydzy lub pszenicy.

Glukozamina jest prekursorem glikozylowanych białek i lipidów, a glikozoaminoglikany są głównym składnikiem chrząstki stawowej. Suplementacja może zatem pomóc w odbudowie chrząstki i leczeniu zapalenia stawów. Wiele preparatów z glukozaminą zawiera także chondroitynę czy kolagen – związki, który jest również wpływają na utrzymanie zdrowej chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa to rodzaj gładkiej, białej tkanki pokrywającej końce kości w miejscu, gdzie spotykają się, tworząc stawy. Wraz z płynem maziowym umożliwia ona kościom swobodne poruszanie się po sobie, minimalizując tarcie i umożliwiając bezbolesny ruch w stawach.

Glukozamina – wskazania

Wskazania do stosowania glukozaminy obejmują przede wszystkim choroby zwyrodnieniowe stawów, takie jak: gonartroza, koksartroza czy zwyrodnienie stawów kręgosłupa. Uważa się, że przyjmowanie suplementów z glukozaminą pomaga zmniejszyć ból i spowolnić rozwój schorzenia. Niekiedy zaleca się także zażywanie tego typu preparatów w celu zmniejszenia markerów reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), a także w leczeniu osteoporozy.

Istnieje kilka postaci glukozaminy:

  • siarczan glukozaminy,

  • chlorowodorek glukozaminy,

  • N-acetyloglukozamina.

Największą biodostępność ma siarczan glukozaminy – ok. 89 % czynnej substancji przenika do krwiobiegu.

Glukozamina – dawkowanie

Suplementy diety zawierające glukozaminę należy przyjmować zgodnie z zaleceniem producenta. Warto ustalić optymalną dawkę z lekarzem prowadzącym.

Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie preparatów podczas posiłku, popijając wodą. Nigdy nie należy przekraczać dziennej zalecanej porcji do spożycia. Żaden suplement nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.

Glukozamina – skutki uboczne

Glukozamina jest dobrze tolerowana przez pacjentów. Rzadko mogą wystąpić:

  • nudności,

  • bóle brzucha,

  • zaparcia, biegunki,

  • skórne reakcje alergiczne – świąd, wysypka, rumień.

Ponieważ glukozamina może przyczyniać się do zmian stężenia insuliny we krwi, suplementów z nią nie powinni stosować diabetycy. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przez ewentualnym przyjęciem preparatu z glikozaminą, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Samecka

Magdalena Samecka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja