Pacjenci.pl Zdrowie Graviola – właściwości zdrowotne, wskazania, przeciwwskazania
pixabay.com

Graviola – właściwości zdrowotne, wskazania, przeciwwskazania

19 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Samecka

Graviola – właściwości

Graviola, znana także pod kilkoma innymi nazwami, m.in. flaszowiec miękkociernisty, guanábana, Annona muricata, to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Owoce gravioli, ale także liście, kora czy korzenie, znalazły zastosowanie w medycynie tradycyjnej i były od setek lat stosowane w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości.

Flaszowiec miękkociernisty ma silne właściwości przeciwutleniające, zawiera m.in. garbniki saponiny, fitosterole, flawonoidy, antrachinony, jest bogaty w witaminę C. Jeden owoc zawiera około 83% zalecanego dziennego spożycia błonnika, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, m.in. pomaga zapobiegać zaparciom. Graviola ma także właściwości przeciwzapalne, zmniejsza uszkodzenia komórek spowodowane stresem oksydacyjnym, którego jednym ze skutków jest stan zapalny. Uważa się, że jej spożywanie może pomóc ustabilizować poziom glukozy we krwi oraz zmniejszyć ciśnienie tętnicze krwi.

Graviola a rak

Badania przeprowadzane in vitro na zwierzętach wykazały, że ekstrakty z gravioli mają wpływ na linie komórkowe różnych rodzajów raka. Nie ustalono jednak, jak dokładnie wygląda ten mechanizm. Uważa się, że substancje chemiczne znajdujące się w roślinie – acetogeniny annonaceowe – mogą mieć silniejsze działanie antynowotworowe niż chemioterapia, mowa tu m.in o raku piersi, płuc, trzustki, prostaty, jajników i jelita grubego. Nie są to jednak potwierdzone dowody naukowe.

Graviola – wskazania

Szczególną uwagę na suplementy diety zawierające graviolę powinny zwrócić:

  • osoby przechodzące zakażenia o podłożu bakteryjnym i pasożytniczym,

  • osoby zakażone wirusem opryszczki,

  • diabetycy,

  • pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy,

  • osoby odczuwające przewlekłe zmęczenie i znużenie,

  • chorzy na nowotwory.

Należy pamiętać, iż przyjmowanie jakichkolwiek suplementów nie może być substytutem zdrowego stylu życia. Stosowanie preparatów z graviolą nie może w żadnym wypadku zastąpić leczenia onkologicznego. W przypadku występowania chorób przewlekłych, zażywanie środków farmaceutycznych powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Graviola – przeciwwskazania

Gravioli nie mogą stosować kobiety w ciąży ani matki karmiące piersią. Suplementy z flaszowcem miękkociernistym mogą być przyjmowane wyłącznie przez osoby dorosłe, nie należy ich stosować u dzieci.

Pacjenci przyjmujący leki obniżające ciśnienie krwi oraz chorzy na cukrzycę powinni zachować szczególną ostrożność.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Samecka

Magdalena Samecka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko