Grzybica penisa – przyczyny, objawy i leczenie
Grzybica penisa – co to za schorzenie
Grzybica, inaczej drożdżyca, to choroba skóry, której przyczyną są grzyby. Najczęściej spotykaną odmianą jest odmiana wywołana przez drożdżaka Candida albicans określana także jako kandydoza. Grzybica może dotknąć każdej części ludzkiego ciała. Infekcje intymne w tym obszarze zdarzają się u mężczyzn dosyć często, choć sama grzybica penisa występuje rzadziej niż w miejscach intymnych u kobiet. Jest to spowodowane głównie różnicami anatomicznymi w budowie ciała kobiet i mężczyzn. Do postawienia diagnozy lekarzowi zwykle wystarcza badanie wzrokowe i wywiad z pacjentem. Niekiedy dla pewności wykonuje się także posiew mykologiczny, którego celem jest potwierdzenie obecności grzybów. Pobranie próbek nie jest problematyczne. Zbiera się jedynie i oddaje do badania wymaz ze zmienionej chorobowo skóry pacjenta.
Grzybica penisa – przyczyny
Mężczyźni zarażają się tą chorobą głównie przez stosunek seksualny z partnerką, u której stwierdzono grzybicę. Także w wyniku kontaktu z bateriami lub grzybami, które znajdują się w toaletach publicznych. Na rozwój grzybicy mają wpływ również:
-
niski poziom higieny osobistej,
-
stosowanie niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków,
-
uczulenie na lateks lub środki bakteriobójcze, które znajdują się w prezerwatywach,
-
upławy występujące u partnerki,
-
stosunki seksualne z wieloma partnerami,
-
stres,
-
przyjmowanie sterydów,
-
utajona cukrzyca.
Grzybica penisa – objawy
Grzybica penisa, grzybica napletka czy grzybica żołędzi dają bardzo charakterystyczne objawy, na podstawie których można rozpoznać tę chorobę. Przede wszystkim pojawia się zaczerwienienie, wysypka, a także biały nalot na członku. Do tego z czasem pojawia się uczucie swędzenia i pieczenia, które jest bardzo nieprzyjemne i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Inne objawy tej choroby to także:
-
popękana i suchą skóra żołędzi,
-
zaczerwienienie penisa,
-
świąd,
-
ból w trakcie odbywania stosunków seksualnych oraz podczas wytrysku nasienia,
-
zapalenie gruczołu krokowego,
-
częste parcie na mocz,
-
białawy płyn z cewki moczowej lub biały nalot,
-
nieprzyjemny zapach wydzielin,
-
pojawienie się na skórze pęcherzyków, wypełnionych krwią i ropą,
-
bolesne parcie na mocz i jego częste oddawanie,
-
stan zapalny w obrębie prostaty,
-
pojawienie się stulejki, która utrudnia normalne odbywanie stosunku.
Objawy zakażenia grzybiczego mogą pojawiać się także u partnera lub partnerów seksualnych.
Grzybica penisa – leczenie
Grzybica penisa jest przypadłością całkowicie wyleczalną, przy czym leczenie należy wdrożyć natychmiastowo po zauważeniu pierwszych objawów. Nie można dopuścić, aby wstyd powstrzymywał chorego od wizyty u lekarza. W pierwszej kolejności po podejrzeniu grzybicy należy udać się do dermatologa, wenerologa albo urologa. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, wykona badania i w razie potrzeby skieruje na badania laboratoryjne na posiew. Dzięki temu specjalista będzie mógł zdiagnozować rodzaj infekcji i wybrać odpowiedni sposób leczenia.
Leczenie grzybicy penisa opiera się przede wszystkim na codziennym i regularnym smarowaniu prącia specjalną maścią. W preparacie zawarte są substancje działające przeciwgrzybiczo. Kuracja trwa około tygodnia. Po tym okresie dolegliwości powinny całkowicie ustąpić. W kremach wykorzystywanych do leczenia tego schorzenia stosuje się między innymi związki, takie jak:
-
ekonazol,
-
klotrimazol,
-
mikonazol,
-
ketonazol.
Na efekty stosowania maści czeka się zazwyczaj od 3 do 8 dni. Jeśli terapia nie jest skuteczna, wówczas lekarz decyduje o dodatkowym zastosowaniu leków doustnych. Istotną kwestią, jest objęcie leczeniem także partnera osoby zarażonej. W aptece dostępne są leki na grzybicę penisa bez recepty, aczkolwiek warto skonsultować ich stosowanie z lekarzem specjalistą.
Warto zaznajomić się z tematem, zwłaszcza jeśli obawiamy się zakażenia lub zauważyliśmy jakiekolwiek objawy sugerujące infekcję. Grzybica penisa nieobjęta leczeniem może skończyć się bardzo źle dla chorego. Może dojść do objęcia zakażeniem nadjądrza, jądra, zwężenia cewki moczowej, zmniejszenia żywotności plemników, zapalenia gruczołu krokowego czy nawet niepłodności.