Grzybica stóp – przyczyny, objawy i leczenie
Grzybica stóp – charakterystyka schorzenia
Grzybica stóp może zainfekować każdą część stopy, ale najczęściej rozwija się między palcami. Kolejnym najczęściej występującym obszarem jest podeszwa stopy. Ta infekcja może być wywołana przez wiele różnych grzybów, w tym gatunki Trichophyton, Epidermophyton i Microsporum. Do zakażenia grzybicą stóp dochodzi przez kontakt z zakażoną skórą lub grzybem w środowisku. Typowymi miejscami, w których grzyby lubią bytować to baseny czy szatnie. Leczenie zwykle polega na stosowaniu na skórę leków przeciwgrzybiczych, takich jak klotrimazol, lub w przypadku uporczywych infekcji leki przeciwgrzybicze przyjmowane doustnie, takie jak terbinafina. Grzybica stóp została po raz pierwszy opisana w 1908 roku i na całym świecie dotyka około 15% populacji, znacznie częściej mężczyzn niż kobiety.
Grzybica stóp – czynniki ryzyka
Poza wspomnianymi już przyczynami zakażenia grzybicą stóp, czyli głównie podczas korzystania ze wspólnych szatni, basenów czy łazienek, istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju infekcji i należą do nich:
-
wilgotne środowisko (np. w obuwiu, szczególnie gumowym),
-
nieprzestrzeganie higieny lub nadmierna higiena stóp (np. zbyt częste mycie i ścieranie warstwy rogowej naskórka),
-
noszenie cudzego obuwia,
-
cukrzyca,
-
noszenie nieprzewiewnego obuwia (szczególnie w bardzo gorące dni),
-
zaburzenia układu odpornościowego,
-
nadmierna potliwość stóp,
-
podeszły wiek,
-
zaburzenia krążenia obwodowego,
-
długotrwałe przyjmowanie antybiotyków miejscowych oraz ogólnych,
-
podeszły wiek,
-
przyjmowanie preparatów przeciwnowotworowych oraz zapobiegających aktywności układu immunologicznego,
-
nadmierne obciążanie kończyn dolnych.
Grzybica stóp – objawy
Za najbardziej podatnych na grzybicę stóp uważa się sportowców, ponieważ ich stopy znacznie częściej się pocą, a szatnie są doskonałą podstawą do rozwoju infekcji - wilgoć to prawdziwy raj grzybów, która są bardzo łatwo przenoszone i powodują grzybicę stóp. Wszystko zaczyna się od podrażnienia i swędzenia w miejscu między palcami, skąd infekcja przenosi się na paznokcie, ale także na podeszwy stóp. Nieco rzadziej pojawiają się pęknięcia z towarzyszącymi im małymi bąbelkami, które w przypadku pęknięcia powodują znacznie większe problemy - pojawiają się trudno gojące się rany. Grzybica stóp ma wiele nieprzyjemnych objawów, które obejmują między innymi:
-
popękaną skóra między palcami,
-
złuszczanie skóry stóp,
-
zaczerwienienie stóp,
-
małe pęcherze na skórze stóp,
-
swędzenie,
-
mrowienie stóp, zwłaszcza między palcami i na piętach,
-
sucha skóra na piętach lub bokach stóp,
-
grzybica paznokci, która tworzy pogrubiony, nierówny paznokieć o zmienionym kolorze nieprzyjemny zapach stóp.
Ze względu na obraz kliniczny, można wyróżnić następujące postaci grzybicy:
-
Grzybica międzypalcowa wyprzeniowa. Zmiany zlokalizowane są w przestrzeni międzypalcowej. Skóra marszczy się i jest wilgotna, a czasem mogą pojawić się pęcherzyki. Może rozwinąć się stan zapalny z ropną wydzieliną.
-
Odmiana złuszczająca i rogowaciejąca. Atakuje przede wszystkim podeszwy stóp i czasem pięty. Łuszczenie się ma charakter drobnopłatowy, co oznacza, że skóra odrywa się w niewielkich fragmentach. Poza tym występuje świąd, rumień pod warstwą złuszczającego się naskórka, skóra stóp jest sucha i pozbawiona elastyczności, pojawiają się suche, grube łuski pokrywające skórę pięty, palców i poduszeczki śródstopia.
-
Odmiana potnicowa. Początkowo choroba nie ma charakterystycznych objawów. Pojawiają się pęcherzyki na podeszwie lub brzegu stopy, a w dalszej kolejności zmiany skórne mogą zlewać się, pękać i tworzyć różnego typu owrzodzenia czy nadżerki.
Grzybica stóp – leczenie
W leczeniu grzybicy stóp, kluczową kwestią są nawyki, a do tego stosuje się preparaty o właściwościach przeciwgrzybiczych. Leki przeciwgrzybicze to środki, które zabijają grzyby i działają na tego typu drobnoustroje, podobnie jak antybiotyki na bakterie. Leczenie grzybicy stóp może być czasochłonne, dlatego bardzo ważna jest wytrwałość. W przeciwnym razie powrócą bardzo szybko i ponownie pojawią się problemy ze swędzeniem, mrowieniem czy zaczerwienieniem między palcami.
Oczywiście profilaktyka jest najlepszym lekarstwem na grzybicę stóp. Ze względu na to, że infekcję można często złapać w miejscach publicznych, w szatniach itp., najlepszą profilaktyką jest noszenie klapek lub sandałów, w których skóra może oddychać. Przede wszystkim nie należy także chodzić boso w takich miejscach. Ponadto codzienne mycie stóp mydłem i wodą to coś, co musisz wprowadzić do swojej rutyny. Suche stopy są bardzo ważnym elementem leczenia grzybicy stóp. Po każdej kąpieli trzeba dobrze wytrzeć stopy (warto mieć ręcznik tylko na tę część ciała), zwracając szczególną uwagę na obszar między palcami, w którym znajduje się woda. Skarpetki należy zakładać tylko na całkowicie suche stopy. Powinny także być wykonane z naturalnych materiałów. Nadtlenek wodoru oraz różne spraye i proszki przeciwgrzybicze mogą pomóc w dezynfekcji butów i skarpet. Jeśli infekcja często powraca, najlepszym wyborem jest wymiana zainfekowanych butów i skarpet na nowe. Różnorodne proszki do stóp zawierające środki przeciwgrzybicze mogą być dobrym wyborem, który rozwiązuje dwa problemy w jednym - wilgoć i grzyby. Na rynku można znaleźć kremy antyperspiracyjne, które mogą zmniejszyć ten problem, a także talk w proszku i pudry pochłaniające nadmiar wilgoci i utrzymujące stopy w suchości. Oczywiście bezwzględnie nie należy udostępniać innym swojego obuwia i skarpet oraz nie używać cudzego.