Grzybica włosów pachwowych – co to za infekcja i jakie są jej objawy
Grzybica włosów pachwowych – objawy
Grzybica włosów pachowych to, w porównaniu do innych infekcji grzybiczych, choroba niezwykle rzadka. Znacznie częściej dotyczy mężczyzn, a czynnikami predysponującymi są między innymi nadmierna potliwość i brak odpowiedniej higieny osobistej.
Zmiany są zlokalizowane pod pachami, choć w sporadycznych przypadkach zakażenie może dotyczyć włosów łonowych bądź włosów między pośladkami.
Infekcję można rozpoznać po tym, że włosy są otoczone trudnymi do usunięcia złogami substancji organicznej koloru żółtego, czerwonego lub czarnego – są to skupiska drobnoustrojów. Poza tym, grzybica włosów pachwowych może dawać następujące objawy:
-
nieprzyjemny, zjełczały zapach spod pach,
-
żółty, czerwony lub czarny pot,
-
plamy potu na odzieży,
-
zgrubienie włosów pod pachami,
-
wypadanie włosów z powodu nadmiaru bakterii,
-
zniszczone łodygi włosów.
Grzybica włosów pachwowych – diagnostyka i leczenie
Grzybica włosów pachwowych nie jest chorobą zaraźliwą ani nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta, natomiast jest stanem nieprzyjemnym zarówno dla pacjenta, jak i jego otoczenia, dlatego przy pierwszym zauważeniu objawów, należy poddać się leczeniu.
W diagnostyce wykorzystuje się:
-
badanie w lampie Wooda (kolor fluorescencji zależy od szczepów bakteryjnych),
-
badanie mikroskopowe włosa,
-
hodowlę bakteriologiczną.
Leczenie w przypadku grzybicy włosów pachowych opiera się na usunięciu owłosienia oraz zewnętrznym stosowaniu środków odkażających – chlorheksydyny, 1% formaliny, kwasu benzoinowego. Rokowania są bardzo dobre, ale należy pamiętać o dbaniu o higienę osobistą.
Jeżeli objawy nie będą ustępować, należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem w celu wykluczenia innych infekcji.