Pacjenci.pl Zdrowie Guajazyl – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Pixabay.com

Guajazyl – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Guajazyl przeznaczony jest do stosowania w leczeniu kaszlu, jako lek działający wykrztuśnie i rozrzedzający wydzielinę śluzową w oskrzelach i tchawicy. Jego zadaniem jest zatem zwiększenie komfortu osoby chorej i doskonale się w tym sprawdza. Jak każdy farmaceutyk jednak posiada swoje ograniczenia, zarówno w zakresie możliwości jego stosowania jak i ewentualnych działań niepożądanych, które mogą wyniknąć nie tylko z powodu źle prowadzonej kuracji, ale również niezależnie od niej. W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto na ten temat wiedzieć i jednocześnie podszkolisz się nieco, jeśli chodzi o środki ostrożności, które należy podjąć w trakcie leczenia.

Guajazyl – charakterystyka i zastosowanie

Farmaceutyk o nazwie Guajazyl jest przede wszystkim lekiem wykrztuśnym podawanym w celu złagodzenia objawów kaszlu. Po podaniu doustnym jego działanie skupia się na zwiększeniu objętości wydzieliny śluzowej w oskrzelach i tchawicy oraz zmniejszaniu jej lepkości. W efekcie Guajazyl łagodzi kaszel i ułatwia odkrztuszanie.

Działanie Guajazylu opiera się przede wszystkim na substancji czynnej zawartej w jego składzie, którą jest gwajafenezyna. Jej zawartość w 5 ml syropu wynosi aż 125 mg. Wśród pozostałych składników leku znajdują się sacharoza, czerwień koszenilowa (E 124), parahydroksybenzoesan etylu, etanol, esencja rumowa spożywcza, powidon, woda oczyszczona. Znajomość składu leku jest o tyle ważna, że pozwala zweryfikować, czy możemy go przyjmować. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę czy nie cierpimy na jakiegoś rodzaju alergie oraz czy w obecnej sytuacji możemy np. spożywać alkohol lub cukry.

Guajazyl – ostrzeżenia i środki ostrożności

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania leku Guajazyl. Wśród nich znajdują się przede wszystkim poniższe:

  • uczulenie pacjenta na substancję czynną leku lub jakikolwiek inny jego składnik,

  • wiek poniżej 6 lat,

  • pacjenci z niewydolnością wątroby, chorobą alkoholową, padaczką, uszkodzeniami mózgu i chorobami psychicznymi (ze względu na obecność etanolu w składzie leku),

  • pacjentki w ciąży lub karmiące piersią (ze względu na obecność etanolu w składzie leku).

W wielu przypadkach również przed podjęciem leczenia Guajazylem należy poradzić się lekarza (lek dostępny jest bez recepty) lub przynajmniej farmaceuty. Są to między innymi:

  • uporczywy i utrzymujący się ponad tydzień kaszel, któremu towarzyszy gorączka, wysypka lub uciążliwe bóle głowy (może to świadczyć o poważnej chorobie),

  • palenie tytoniu, oraz astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc,

  • nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, choroby naczyń obwodowych, przerost prostaty, jaskra,

  • przyjmowanie fenylopropanoloaminy.

Guajazyl – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Guajazyl zawsze warto skonsultować z lekarzem lub przynajmniej z farmaceutą, jednak istnieją oczywiście standardowe dawki podawane w konkretnych przypadkach. W celu poznania dokładnych zaleceń zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania leku. Jednorazowa dawka Guajazylu dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat to zwykle od 1 łyżeczki syropu podawanej do 4 razy na dobę. W przypadku dorosłych jest to dawka w postaci łyżki stołowej zalecanej do stosowania w tej samej częstotliwości, co w przypadku dzieci. Syrop należy przyjmować po posiłku, a następnie popić niewielką ilością płynu.

Podstawą jest trzymanie się zalecanego dawkowania. Nie należy przyjmować większej dawki ze względu na możliwość wystąpienia silnych reakcji takich jak nudności, wymioty, biegunka i senność. W razie przekroczenia dawki należy zgłosić się do lekarza. W przypadku pominięcia nie należy stosować dawki podwójnej.

Jak każdy lek, Guajazyl również może wywołać szereg działań niepożądanych. Nie są one częste i nie dotkną każdego, jednak należy być przygotowanym na taką ewentualność. Wśród najczęstszych reakcji znajdują się poniższe:

  • zaburzenia żołądka i jelit takie jak: uczucie dyskomfortu w żołądku, nudności, wymioty, biegunka,

  • zaburzenia układu nerwowego takie jak: zawroty głowy, bóle głowy,

  • zaburzenia układu immunologicznego takie jak: wysypka skórna, pokrzywka.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko