Pacjenci.pl Zdrowie Hemorectal – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
pixabay.com

Hemorectal – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Stosowanie doodbytniczych czopków w leczeniu hemoroidów i różnego rodzaju stanów zapalnych odbytu jest dosyć standardową metodą. Natomiast Hemorectal należy do dosyć często stosowanych w tym celu preparatów. Jego zadaniem jest docelowo zmniejszenie bólu podczas wydalania stolca oraz przyspieszanie gojenia i minimalizowania stanu zapalnego. Ma on jednak oczywiście nie tylko zalety, ale także wyraźne wady – poza przeciwwskazaniami do stosowania, także ewentualne działania niepożądane, które może spowodować. W niniejszym artykule dowiesz się zatem nie tylko najważniejszych rzeczy dotyczących stosowania czopków Hemorectal, ale także zapoznasz się z przeciwwskazaniami do ich stosowania oraz poznasz skutki uboczne, których ewentualnego pojawienia się powinieneś się spodziewać. Zapraszamy do uważnej lektury!

Hemorectal – charakterystyka i zastosowanie

Czopki Hemorectal, przeznaczone do stosowania doodbytniczego, działają przeciwzapalnie i przyśpieszają proces naturalnego gojenia. Ich celem jest usuwanie objawów podrażnienia, które występuje w stanach zapalnych okolic odbytu, minimalizowanie dolegliwości towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom). Wszystko to ma przede wszystko ułatwić wypróżnianie się i likwidować ból, który wcześniej towarzyszył tej czynności.

Hemorectal jest lekiem specjalistycznym wykazującym działanie ściągające i wygładzające błonę śluzową okolic odbytu, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna i mocniejsza. Dlatego właśnie lekarze dosyć często zapisują ten środek osobom, które cierpią na żylaki odbytu oraz na stany zapalne błony śluzowej odbytnicy.

Hemorectal – ostrzeżenia i środki ostrożności

Wśród podstawowych przeciwwskazań do stosowania leku Hemorectal znajduje się uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu (zwłaszcza na substancje czynne, które najmocniej oddziaływują na organizm pacjenta). W pozostałych przypadkach ostateczną decyzję co do stosowania leku powinien podjąć lekarz. Jest to o tyle ważne, że Hemorectal nie został, niestety, dokładnie zbadany w kontekście wielu sytuacji, na przykład pod kątem kobiet w ciąży czy łączenia go z innymi lekami.

Wśród sytuacji, które wymagają konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem kuracji przy pomocy czopków Hemorectal, znajdują się:

  • ciąża i karmienie piersią,

  • jednoczesne przyjmowanie innych leków (zwłaszcza tych, które przenikają do krwi i układów wewnętrznych organizmu),

  • otarta lub podrażniona skóra (ze względu na możliwość wchłaniania się dużej ilości substancji zawartych w składzie do krwi),

  • wiek poniżej 12 lat.

Podczas samego stosowania leku Hemorectal warto uważnie obserwować swój organizm i wypatrywać niepokojących symptomów. Reakcje alergiczne, krwawienie z odbytu czy brak poprawy stanu zdrowia pacjenta są okolicznościami, które powinny zaalarmować chorego i zmotywować go do ponownej wizyty u lekarza.

Hemorectal – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie czopków Hemorectal jest bardzo proste, chociaż może być nieco uciążliwe ze względu na częstotliwość ich aplikowania. Powinno mieć to bowiem miejsce nie tylko wieczorem, ale czasem także rano (w ekstremalnych przypadkach), a to oznacza często dla pacjentów dyskomfort związany z drobnymi pozostałościami, wydostającymi się na bieliznę w ciągu dnia.

Jeżeli pacjent zastosuje dawkę większą niż zalecana lub w sposób inny niż zalecany (np. doustnie), należy natychmiast udać się do szpitala, zabierając ze sobą opakowanie leku do okazania lekarzowi. W przypadku pominięcia dawki należy kontynuować zalecane dawkowanie od kolejnej. Nie wolno przyjmować dwóch czopków z rzędu.

Udokumentowano niewiele działań niepożądanych leku Hemorectal. Najczęściej mają one związek z uczuleniem na któryś ze składników preparatu lub przedawkowaniem go. Czasami, jednak bardzo rzadko, mają miejsce działania niepożądane niezwiązane z tymi sytuacjami. Jako skutki uboczne działania Hemorectalu wymienia się między innymi pieczenie, podrażnienie i obrzęk lub krwawienie z odbytu czy nasilenie dolegliwości chorobowych. W przypadku dwóch ostatnich pacjent powinien niezwłocznie udać się do szpitala.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko