Ibuprofen Pabi – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.
Ibuprofen Pabi jest dostępny w postaci doustnych tabletek drażowanych o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Mimo wielu posiadanych zalet nie należy zapominać, że tak jak w przypadku każdego innego leku, istnieje wiele przeciwwskazań do jego stosowania. W poniższym artykule przeczytasz kiedy warto stosować lek Ibuprofen Pabi, jakie środki ostrożności należy mieć na uwadze oraz jakich skutków ubocznych można się spodziewać po zastosowaniu. Zachęcamy do przeczytania artykułu!
Ibuprofen Pabi – charakterystyka i zastosowanie
Preparat Ibuprofen Pabi zawiera w swoim składzie substancję czynną o nazwie ibuprofen – związek wykazujący działanie silnie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe oraz zmniejszający uczucie zdrętwienia w stawach, poprawiając ich ruchomość. Substancje pomocnicze o znanym działaniu to: laktoza jednowodna, sacharoza i czerwień koszenilowa (E 124).
Ibuprofen Pabi jest więc doskonałym remedium w przypadku gorączki w trakcie przebiegu infekcji oraz różnego rodzaju bólu, jak: ból głowy (także o nasileniu migrenowym), bóle zębów, stawowo - mięśniowe i bóle menstruacyjne. Przyniesie ulgę w przypadku bólu pourazowego oraz zmniejszy objawy towarzyszące reumatoidalnemu zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów (również w przypadku młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów).
Ibuprofen Pabi – ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie leku Ibuprofen Pabi nie jest wskazane lub wymaga konsultacji z lekarzem i zachowania wszelkich środków ostrożności, jeżeli u pacjenta występują:
-
nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku,
-
choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy (czynna lub występująca w przeszłości),
-
ciężka niewydolność wątroby, nerek bądź serca,
-
objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej, po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
-
skaza krwotoczna,
-
jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym wybiórczych inhibitorów COX-2,
-
toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszana choroba tkanki łącznej,
-
choroby przewlekłe układu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (w tym choroba Leśniowskiego i Crohna),
-
nadciśnienie tętnicze i/lub zaburzenie czynności serca,
-
zaburzenie czynności nerek i/lub wątroby.
Ibuprofen Pabi nie może być podawany dzieciom o masie ciała mniejszej niż 7 kg oraz kobietom w ciąży (szczególnie w III trymestrze). W okresie karmienia piersią należy najpierw skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.
Zawartość laktozy i sacharozy w leku powoduje, że nie powinni go przyjmować pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp), zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy. Ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej produkt może powodować reakcje alergiczne.
Ibuprofen Pabi – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Ibuprofen Pabi może odbywać się jedynie pod kontrolą lekarską i na wyraźne polecenie lekarza. Lek należy przyjmować doustnie w trakcie lub po posiłku, popijając wodą. Dawkowanie określone jest na podstawie zawartości substancji czynnej w jednej tabletce drażowanej (jedna tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu).
Osoby dorosłe i dzieci powyżej 12. roku życia: zalecana dawka dobowa wynosi 1200 do 1800 mg w dawkach podzielonych.
Dzieci poniżej 12. roku życia: dawka dobowa wynosi zwykle 20 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka, w dawkach podzielonych. Nie zaleca się podawania preparatu u dzieci o masie niższej niż 7 kg.
Zwiększenie dawki dobowej może odbyć się jedynie na polecenie lekarza. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, leku nie powinno stosować się długotrwale – środek przeznaczony jest do stosowania doraźnego.
Każdy farmaceutyk, w tym Ibuprofen Pabi, może w trakcie stosowania powodować skutki uboczne które nie u każdego muszą się jednak pojawić. Najczęściej występującymi z działań niepożądanych są:
-
wysypki, w tym plamisto-grudkowe,
-
zmniejszenie łaknienia,
-
obrzęki (ustępujące po odstawieniu leku),
-
niestrawność, zgaga,
-
ból brzucha, ból w nadbrzuszu,
-
bóle kurczowe w jamie brzusznej,
-
ból i zawroty głowy,
-
niewyraźne lub podwójne widzenie, mroczki,
-
zaburzenia widzenia barwnego,
-
pokrzywka, świąd, łysienie,
-
zespół objawów z bólami brzucha, gorączką, dreszczami, nudnościami i wymiotami,
-
kołatanie serca, niewydolność serca,
-
nadciśnienie tętnicze,
-
nieżyt nosa
-
suchość w jamie ustnej.