Indapen – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.
Indapen jest lekiem w postaci tabletek powlekanych, dostępnym tylko na receptę. Wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu stosowany jest przez pacjentów z problemem podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi. Mimo jego właściwości leczniczych, należy pamiętać, że jak wszystkie inne tego typu farmaceutyki, posiada wiele przeciwwskazań do stosowania oraz zasad, których należy przestrzegać w trakcie kuracji. W niniejszym artykule dowiesz się, na czym polega działanie preparatu Indapen oraz dowiesz się, jakich skutków ubocznych można spodziewać się w trakcie stosowania. Zapraszamy do uważnej lektury!
Indapen – charakterystyka i zastosowanie
Składnikiem czynnym leku Indapen jest indapamid. Jest to związek o działaniu moczopędnym, hamujący resorpcję zwrotną elektrolitów. Jego działanie jest związane z hamowaniem transportu wapnia w komórkach mięśni gładkich, dając efekt ich rozluźnienia i rozkurczenia naczyń krwionośnych. W porównaniu do innych środków działających moczopędnie, Indapen jedynie nieznacznie zwiększa objętość wytwarzanego moczu, czego następstwem jest zwiększone wydalanie potasu, sodu i magnezu, przy jednoczesnym zatrzymaniu wapnia. Preparat znajduje zastosowanie w leczeniu pacjentów z problemem podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.
Jeżeli zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym (samoistnym), jest wysoce prawdopodobne, że lekarz w ramach kuracji zaleci ci właśnie lek Indapen.
Indapen - ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie preparatu Indapen nie jest wskazane, jeżeli pacjent:
-
ma uczulenie na indapamid, inne sulfonamidy lub którykolwiek inny składnik leku,
-
ma ciężką niewydolność nerek (bezmocz),
-
ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub zaburzenie czynności układu nerwowego na skutek uszkodzenia wątroby,
-
ma za małe stężenie potasu we krwi (hipokaliemia).
Farmaceutyk posiada również wiele środków ostrożności, do których należy się zastosować nim pacjent zacznie przyjmować lek. W tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty, który oceni czy stosowanie leku Indapen przez pacjenta będzie bezpieczne. Szczególne środki ostrożności należy podjąć, gdy pacjent:
-
ma zaplanowane w najbliższym terminie badanie oceniające czynność przytarczyc,
-
jest w ciąży lub karmi piersią,
-
ma ciężką niewydolność wątroby i/lub nerek,
-
choruje na cukrzycę,
-
ma dnę moczanową,
-
ma zwiększone ryzyko wystąpienia hipokaliemii,
-
ma zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej,
-
ma nadwrażliwość na światło,
-
ma zwiększone ryzyko wystąpienia hiperkalcemii,
-
prowadzi pojazdy lub obsługuje maszyny.
Indapen – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie preparatu Indapen powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarską i na wyraźne polecenie lekarza. Dawka zalecana to zazwyczaj 1 tabletka (2,5 mg) w ciągu doby. Tabletkę należy przyjmować niezależnie od posiłków, codziennie rano popijając wodą. Leczenie nadciśnienia zazwyczaj jest długotrwałe, okres leczenia jest więc indywidualnie oceniany przez lekarza na podstawie stanu zdrowia pacjenta.
W przypadku pominięcia dawki leku Indapen nie należy stosować dawki podwójnej celem jej uzupełnienia. W tej sytuacji należy przyjąć następną tabletkę jak zazwyczaj. Stosowanie dawki preparatu w ilości większej niż zalecana może skutkować przedawkowaniem leku, co może doprowadzić do ostrego zatrucia. Należy w tej sytuacji niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż może być konieczne płukanie żołądka lub podjęcie innych działań w warunkach szpitalnych.
Jak każdy inny farmaceutyk, Indapen może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego muszą one występować. W najczęstszych przypadkach mogą wystąpić następujące objawy:
-
małe stężenie potasu we krwi powodujące osłabienie mięśni,
-
wysypki grudkowo-plamiste (szczególne ryzyko występuje w przypadku pacjentów chorych na astmę),
-
wymioty,
-
plamica (choroba objawiająca się wysypką, bólem stawów i bólem brzucha),
-
uczucie zmęczenia, mrowienia, ból i zawroty głowy,
-
suchość w ustach,
-
nudności i zaparcia.