Pacjenci.pl Zdrowie Infekcyjne zapalenie skóry – co warto wiedzieć?
pixabay.com

Infekcyjne zapalenie skóry – co warto wiedzieć?

19 marca 2022
Autor tekstu: Gracjana Gronowska

Czym jest infekcyjne zapalenie skóry?

Skóra pełni warstwę ochronną całego organizmu. Ze względu na to jest również narażona na szereg niekorzystnych przypadłości. Ilość opisywanych chorób w dermatologii jest bardzo duża, jednak część z nich stanowi krótkotrwały problem, wymagający leczenia preparatami stosowanymi bezpośrednio na skórę. Schorzenie, jakim jest infekcyjne zapalenie, ma natomiast charakter przewlekły, występuje z okresami remisji i nawrotów. Szczególny udział w rozwoju tej choroby biorą zapalne nacieki limfocytarne, których obecność potwierdza się w zmianach skórnych. W ich komórkach następuje zwiększona produkcja tzw. cytokin prozapalnych, indukowana z powodu zakażenia wirusem HTLV, co w efekcie objawia się przewlekłym zapaleniem skóry. Wspomniany wirus jest jednoniciowym retrowirusem, wywołującym ostrą białaczkę z limfocytów oraz z limfocytów T u dorosłych. Może również brać udział w powstawaniu pewnych chorób demielinizacyjnych.

Infekcyjne zapalenie skóry – przebieg i objawy

Infekcyjne zapalenie skóry występuje w rejonach endemicznych zakażenia HTLV, zwykle rozpoczyna się między 2. a 3. rokiem życia i dotyczy w większości płci żeńskiej (60%).  Na skutek zakażenia HTLV dochodzi do znacznej dysfunkcji układu immunologicznego osoby zarażonej. Prowadzi to do wielu negatywnych konsekwencji, w tym, zwiększenia wrażliwości na możliwe zakażenia bakteryjne. Z tego powodu około 30-35% dzieci zainfekowanych jest narażona na rozwój powikłań choroby, w tym zmętnienie rogówki, śródmiąższowe zapalenie płuc oraz zapalenie kłębuszków nerkowych.

Szczegółowe badania laboratoryjne uwidaczniają obraz choroby prezentujący się następująco:

obecna niedokrwistość oraz leukocytoza z obecnością limfocytów atypowych i OB o charakterze przyspieszonym.  Ponadto obserwuje się wyższy poziom stężenia immunoglobulin oraz odsetek niektórych limfocytów. Bezpośrednie badania skóry wykazują obecność limfocytarnych nacieków zapalnych i materiał genetyczny wirusa HTVL. Podczas diagnozy należy wykluczyć – występujące również u dzieci – atopowe zapalenie skóry.

Leczenie infekcyjnego zapalenia skóry

Odpowiednie dobranie metod leczenia musi zostać poprzedzone fachową i dobrą diagnozą. W przypadku tego schorzenia zostaje ona określona przy pomocy specjalistycznych badań laboratoryjnych krwi oraz skóry. Główne leczenie polega na zwalczaniu zakażeń o charakterze bakteryjnym. Ze względu na taki charakter infekcji podstawowym krokiem w rozpoczęciu leczenia jest zastosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii, dobranej w taki sposób, aby skutecznie zwalczać florę bakteryjną w obrębie zmian skórnych. Przyjmowanie odpowiednich antybiotyków zazwyczaj stanowi długotrwały proces i jest konieczne, aby móc kontrolować przebieg choroby. Choć wiele osób niechętnie odnosi się do zażywania antybiotyków w przypadku zapalenia skóry należy ściśle przestrzegać zaleceń co do ich stosowania. Dzieje się tak ze względu na to, że zaprzestanie przyjmowania antybiotyków w danym okresie leczenia może spowodować szybki nawrót. Infekcyjne zapalenie skóry funkcjonuje więc w stanach remisji i nawrotów, kontrolowanych przy pomocy odpowiednich leków. Zwykle po regularnej antybiotykoterapii zauważalna jest szybka poprawa, jednak stosowanie leków w sposób ciągły jest konieczne w celu utrzymania remisji infekcyjnego zapalenia skóry. W przypadku oddziaływań tego typu należy pamiętać o odpowiedniej dbałości o ogólną odporność organizmu.

Obserwuj nas w
autor
Gracjana Gronowska

Gracjana Gronowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko