Jak rozpoznać grypę i jak odróżnić ją od Covid-19?
Współczynnik zachorowań na grypę i koronawirusa gwałtownie wzrasta. Zastanawiamy się, czy możemy odwiedzić naszych bliskich, czy brać udział w imprezach, czy wyjechać na święta i gdzie spędzić Sylwestra i Nowy Rok. W tym trudnym czasie dodatkowym problemem jest trudność w zakupieniu szczepionek przeciwko grypie i brak szczepionek przeciw koronawirusowi. Co robić, jeśli zauważymy niepokojące objawy chorobowe?
Jak rozpoznać grypę?
Złe samopoczucie, gorączka i ból głowy to najczęstsze dolegliwości towarzyszące zachorowaniu na grypę. Takie objawy mogą jednak oznaczać także zakażenie bakteryjne, a nawet zakażenie koronawirusem. Nawet wizyta w przychodni i kontrola lekarska nie da odpowiedzi na wszystkie pytania i nie rozwieje wątpliwości. Pamiętajmy, że grypa to choroba wysokozakaźna i nie powinniśmy jej bagatelizować także z troski o zdrowie osób wśród których przebywamy.
Objawy grypy to:
-
gorączka, dreszcze,
-
kaszel,
-
katar,
-
zmęczenie,
-
ból głowy,
-
ból mięśni i tzw. łamanie w kościach,
-
rzadziej: ból gardła, nudności, biegunka.
Gorączka i suchy kaszel oraz bóle mięśni, głowy i gardła, to objawy wspólne dla zakażeń koronawirusem. Aby rozwiać wątpliwości o zminimalizować poziom stresu związanego z obawą przed zakażeniem Covid-19 najprościej wykonać niedrogi test na grypę.
Test na grypę (typu A, B)
Leczenie szybko zdiagnozowanej grypy trwa zwykle 7 dni, a okres rekonwalescencji po chorobie przebiega zwykle bez komplikacji. Przeprowadzenie testu na grypę we wczesnym stadium choroby pozwoli uniknąć groźnych powikłań.
Szybki i niedrogi test na grypę typu A lub B > sprawdź cenę <
Powikłania pogrypowe
Zbagatelizowana lub niewłaściwie leczona grypa prowadzi do poważnych powikłań i zakażeń bakteryjnych, których leczenie trwa znacznie dłużej i wymaga kuracji antybiotykowej. Wczesna diagnoza pozwoli na rozpoczęcie najlepszej terapii. Szybka diagnoza jest szczególnie ważna w przypadku chorujących dzieci, osób starszych i ludzi chorych przewlekle. Najczęstsze powikłania pogrypowe to:
-
zapalenie oskrzeli lub płuc,
-
zapalenie zatok,
-
zapalenie opon mózgowych,
-
zapalenie ucha środkowego i utrata słuchu,
-
zapalenie mięśnia sercowego,
-
przewlekła niewydolność serca,
-
ostry zespół wieńcowy.
Grypa jako przyczyna zgonów:
Na przełomie 2019/2020 odnotowano ponad 4 000 000 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W 2020 roku, w Polsce na grypę zmarły 62 osoby. (Źródło: NIZP-PZH) Powikłania pogrypowe zwiększają ryzyko zgonu z powodu chorób wieńcowych i neurologicznych.
Objawy koronawirusa
A co, jeśli to nie grypa? Inną możliwością może być infekcja bakteryjna, a nawet zakażenie koronawirusem. Zakażenia bakteryjne wymagają konsultacji lekarskiej, zwykle są łatwe do rozpoznania i leczone są kuracją antybiotykową trwającą od 7 do 14 dni. Poniższe objawy mogą jednak świadczyć o zakażeniu koronawirusem:
-
gorączka, dreszcze,
-
suchy kaszel,
-
duszności,
-
zmęczenie,
-
ból głowy,
-
ból mięśni,
-
rzadziej: ból gardła, katar, biegunka.
Choroba może też przebiegać całkowicie bezobjawowo.
Test na Covid-19
14 marca 2020 odnotowywano 36 przypadków zachorowań, a 8 października 2020 oficjalny komunikat ogłosił 4200 nowych zachorowań. Wczesne wykonanie testu na Covid-19 pozwoli zapobiegać rozwojowi epidemii i umożliwi szybsze podjęcie właściwego leczenia osoby chorej.
Wykonanie testu na Covid-19 wymagane jest przed przyjazdem do sanatorium, przed większością badań diagnostycznych, często przed wyjazdem za granicę lub po powrocie do Polski.
Na test decydują się także te osoby, które chcą odwiedzić swoich bliskich o obniżonej odporności (np.: dzieci, seniorzy, chorzy na raka) i zależy im na zminimalizowaniu ryzyka zarażenia.
Testy na Covid-19 > więcej informacji <
Kasetkowy test na przeciwciała pozwala określić czy w przeszłości mieliśmy kontakt z wirusem lub czy przechodzimy chorobę bezobjawowo. Do testu pobierana jest krew z palca.
Test serologiczny z krwi żylnej umożliwia określenie ilości przeciwciał oraz stopień zakażenia koronawirusem.
Testy genetyczne RT PCR wykonywane są na podstawie wymazu z nosogardzieli i w 100% określają czy pacjent choruje i jest nosicielem koronawirusa. Ten rodzaj testu wykrywa chorobę na jej bardzo wczesnym etapie, zanim wystąpią pierwsze objawy a jego wynik jest dostarczony w ciągu 48h. > więcej szczegółów, cena <
Wszystkie testy wykonywane są w punktach medycznych przy zachowaniu największych środków zapobiegawczych. Centrum Medyczne Corten Medic organizuje Punkty Diagnostyki Mobilnej typu Corten Test & Drive. W ambulansie lub namiocie można skorzystać z dwóch rodzajów testów na koronawirusa, w tym testów genetycznych oraz testów na przeciwciała wirusa grypy. Osoby objęte kwarantanną, na podstawie wiadomości od NFZ mogą wykonać testu bezpłatnie.
Lista punktów dostępna jest > tutaj <
Artykuł sponsorowany