Pacjenci.pl Zdrowie Kaszak - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
pixabay.com

Kaszak - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

19 marca 2022
Autor tekstu: Gracjana Gronowska

Czym jest kaszak?


Jest to guzek koloru cielistego niekiedy zabarwiony w kolorze żółtym, najczęściej osiąga średnicę od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zależnie od rodzaju kaszaka, może być on zmianą miękką lub bardziej twardą, a jego powierzchnia pozostaje gładka. Niekiedy pojawia się na niej ciemny punkt, co sygnalizuje zaczopowania mieszka włosowego. Najczęściej ciecz – niekiedy ropna – zawarta w torbieli, wydostaje się samoistnie na zewnątrz. Przeważnie dzieje się tak na skutek pęknięcia zmiany lub jej wyciśnięcia. Wydzielina w obrębie kaszaka może mieć charakter ropny, co wskazuje na to, że doszło do zakażenia bakteryjnego, które może wywołać zmiany zapalne w otaczających kaszak tkankach. Kaszaki najczęściej występują pod postacią wypukłych guzków, które stopniowo wypełniają się masą łojową na skutek uszkodzenia w obrębie mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Niektóre z nich mogą prowadzić za zakażenia, a ich nieprawidłowe usunięcie może spowodować powstanie nieestetycznych blizn. Kaszki obserwuje się najczęściej u osób w okresie dojrzewania, ze względu na różnorodne zmiany w obrębie gospodarki hormonalnej. Spotyka się je dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Kaszak a przyczyny powstawania


Przyczyny powstawania kaszaków mogą być bardzo różnorodne, zarówno ze względu na miejsce ich występowania, częstotliwość oraz ich ilość. Można jednak wyróżnić kilka głównych przyczyn ich powstawania. Najczęstszą z nich stanowi zaczopowanie ujścia mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych, do którego może dojść chociażby w wyniku stosowania niektórych kosmetyków czy też ich nadmiernego stosowania. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku stosowania kosmetyków na bazie oleju, które mogą prowadzić do tworzenia się torbieli gruczołu łojowego. Do równie istotnego podłoża powstawania zalicza się również brak higieny osobistej, w tym niedokładne mycie miejsc trudnodostępnych (takich jak np. plecy), zmiany w obrębie gospodarki hormonalnej (najczęściej na skutek dojrzewania), różnorodne schorzenia mieszków włosowych (w tym urazy, otarcia, rany pooperacyjne). W powstawaniu kaszaków znaczenie ma również podłoże genetyczne, ponieważ na ciele osób ze schorzeniami podstawowych komórek częściej pojawiają się kaszaki. Czynniki zewnętrzne, takie jak np. intensywna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, również przyczyniają się na powstania kaszaków.

Kaszak – zapobieganie i leczenie


Profilaktyką w powstawaniu kaszaków jest odpowiednia higiena osobista, uwzględniająca złuszczanie martwego naskórka, co osiągnąć można dzięki stosowaniu peelingów -mechanicznych, jak i enzymatycznych. Dzięki nim nie dochodzi do zaczopowania ujścia mieszka włosowego. Ze względu na charakterystyczny wygląd kaszaków są one łatwe do zdiagnozowania, jednak niekiedy lekarz może zlecić wykonanie biopsji, aby wykluczyć potencjalne zagrożenia, jak np. nowotwory tkanek miękkich. Ze względu na nieestetyczny wygląd oraz możliwy ból podczas ucisku kaszaka, zaleca się jego usunięcie. Leczenie w tym przypadku zależy od tego jak zachowuje się torbiel. Może ona cofnąć się w sposób samoistny, a niektóre z nich należy wycisnąć, poprzedzając to ówczesnym nakłuciem. Zależnie od rozmiaru kaszaka niektóre z nich usuwa się u lekarza specjalisty, a w przypadku wystąpienia stanu zapalnego można również przyjmować glikortykosteroidy.  Aby zapobiegać nawrotom powstawania kaszaka, zaleca się jego całościowe usunięcie poprzez nieskomplikowany zabieg, który można wykonać u lekarza, jak również w gabinecie kosmetycznym.

Obserwuj nas w
autor
Gracjana Gronowska

Gracjana Gronowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko