Klasterowy ból głowy - przyczyny, objawy, leczenie
Czym jest klasterowy ból głowy?
Pojawia się on pod postacią bardzo silnych, napadowych bólów głowy, gdzie ból umiejscowiony jest zazwyczaj po jednej i tej samej stronie. Najczęściej jest to okolica skroni oczodołu oraz części czoła, a podczas napadu bólu może dojść do obrzęku i zaczerwienienia powieki oraz łzawienia. Najczęściej trwa około 45 minut, jednak może przedłużać się nawet do 3 godzin i występować kilka razy w ciągu doby. Nazwa klasterowy bóg głowy jest określona w ten sposób, dlatego że napady bólu występują codziennie przez określony czas nazywany klasterem (zazwyczaj jest to kilka tygodni), po którym następuje okres remisji trwający przynajmniej ponad miesiąc. Opisana powyżej odmiana to tzw. epizodyczna postać, czyli funkcjonująca w obrębie naprzemiennych remisji i nawrotów. Natomiast w niektórych przypadkach remisje nie występują lub są bardzo krótkie, przez co obecnie mówi się również o przewlekłej odmianie tej choroby. Schorzenie to częściej dotyka mężczyzn, a największa liczba zachorowań zauważalna jest między 20 a 40 rokiem życia, choć w niektórych przypadkach choroba dotyka również dzieci. Obecne klasyfikacje dzielą klasterowy ból głowy na epizodyczne – gdzie co najmniej dwa klastery oddziela przynajmniej kilkutygodniowy okres remisji, a napady oraz utrzymują się od tygodnia do roku.
undefined
Jakie objawy prezentuje klasterowy ból głowy?
Nagłe napady bólu wyróżniają się swoją intensywnością oraz promieniowaniem w okolice szczęki. Klasterowy ból głowy sprawia, że dotknięta nim osoba niestety zmaga się z nim niemalże codziennie prze okres kilku miesięcy, nim skończy się jeden klaster. Napadom bólu mogą towarzyszyć takie objawy jak pobudzenie psychoruchowe, uciskanie bolesnych miejsc mdłości, wymioty, uczucie mrowienia na twarzy i jej zaczerwienienie, osłabiony odruch rogówki oraz zwężona źrenica. Za objaw osiowy tej choroby uznaje się obecność bólu po jednej stronie głowy, opisywanego przez pacjentów jako palący i kłujący. Główne ogniska bólu znajdują się wówczas w obrębie twarzy i głowy, rzadko promieniują do ramion lub szyi. Ze względy na specyfikę bólu, klasterowy ból głowy jest dosyć łatwy do zdiagnozowania. Co ciekawe, pojawia się zazwyczaj w trakcie snu. Niektóre osoby doświadczają klasterowego bólu głowy w nietypowy, ponieważ bóle – w ich przypadku – mają charakter napadowy, jednak nie grupują się i nie tworzą tzw. klasterów. U niektórych osób napadowe bóle mogą również przemienić się we wtórne przewlekłe klasterowe bóle głowy, które utrudniają funkcjonowanie nawet codziennie.
undefined
Klasterowy ból głowy – leczenie
Zazwyczaj pierwsze napady bólu są tak silne, że początkową metodę leczenia stanowi podanie czystego tlenu w celu złagodzenia dolegliwości. Oprócz tego osobie chorej podaje się różne leki przeciwbólowe, zależnie od nasienia dolegliwości oraz indywidualnych predyspozycji. Drugą metodę leczenia stanowi próba przerywaniu okresów bólowych, w celu czego stosowane są tzw. leki steroidowe, których odpowiednią dawkę powinien dobrać lekarz. Aby ułatwić funkcjonowanie chorym, niezwykle istotnym elementem leczeni jest również zapobieganie napadom bólowym, w celu czego jedną z najskuteczniejszych metod jest stosowanie soli sodowej kwasu walproinowego. Do bardziej radykalnych rozwiązań, na które jednak decyduje się część chorych należy nastrzykiwanie nerwu trójdzielnego alkoholem lub glicerolem lub jest leczenie chirurgiczne i naświetlanie. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty leczenia terapię profilaktyczną należy rozpocząć jak najwcześniej od momentu pojawienia się pierwszego napadu.