Klindacin T – wskazania, przeciwwskazania

Autor Marcelina Dzięciołowska26.02.2021

Klindacin T to lek w postaci żelu do stosowania miejscowego na skórę przeznaczony do leczenia zmian trądzikowych. Preparat ten dostępny jest w aptekach bez recepty. Czy stosowanie leku Klindacin T może wywołać działania niepożądane? Jak należy odpowiednio i bezpiecznie stosować żel Klindacin T?

Opis preparatu Klindacin T

Klindacin T to preparat w formie żelu stosowany w leczeniu w trądziku pospolitego. Lek zawiera antybiotyk – klindamycynę. Opakowanie zawiera 30 g preparatu, który jest przeznaczony dla dzieci powyżej 12. roku życia oraz dla osób dorosłych. Lek dostępny jest w aptekach bez recepty, a jego cena wynosi około 20 złotych.

Skład leku

Substancją czynną żelu Klindacin T żel jest klindamycyna. Jeden g preparatu zawiera 10 mg fosforanu klindamycyny.

Substancje pomocnicze zawarte w żeli Klindacin T to: glikol propylenowy, woda oczyszczona, alkohol izopropylowy, hydroksypropyloceluloza, sodu wodorotlenek.

Dawkowanie leku Klindacin T

Lek Klindacin T jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego i należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zaleca się stosowanie leku Klindacin T 2 razy na dobę – rano i wieczorem.

Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, lek należy stosować systematycznie przez okres od 4 do 8 tygodni. Żel należy nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę.

Działanie leku Klindacin T

Preparat w żelu Klindacin T wykazuje działanie łagodzące w objawach trądziku pospolitego poprzez wpływ na bakterie Propionibacterium acnes, będące jedną z przyczyn trądziku.

Przy systematycznym i właściwym stosowaniu leku Klindacin T zmiany skórne powinny ustąpić po kilku tygodniach stosowania.

Wskazania do stosowania leku Klindacin T

Wskazaniem do stosowania preparatu Klindacin T są objawy trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania do stosowania żelu Klindacin T

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Klindacin T jest uczulenie na klindamycynę, linkomycynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Możliwe działania niepożądane

Stosowanie leku Klindacin T może spowodować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych – nie wystąpią one jednak u każdego.

Działaniami niepożądanymi związanymi ze stosowaniem tego preparatu są podrażnienia skóry:

  • zapalenie mieszków włosowych,
  • nadmierne wysuszenie, przetłuszczanie się skóry, pieczenie, świąd, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry,
  • biegunka, wzdęcia, ból brzucha.

Klindacin T – ostrzeżenia i środki ostrożności

Przy stosowaniu leku Klindacin T należy unikać kontaktu z oczami, uszkodzoną skórą i błonami śluzowymi.

Jeśli podczas stosowania leku wystąpią objawy podrażnienia skóry lub zmiany związane z uczuleniem należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Zawarty w preparacie glikol propylenowy może działać podrażniająco na skórę.

Interakcje z innymi substancjami

Przed zastosowaniem żelu Klindacin T należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, a także o tych, które pacjent planuje przyjmować.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania dwóch różnych leków na to samo miejsce na skórze, ponieważ może to doprowadzić to do nasilenia się działania drażniącego.

Klindacin T a ciąża i karmienie piersią

Należy unikać stosowania tego leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Następny artykuł