Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Kluczowa jest pozycja. Jak siadać na toalecie, aby uniknąć hemoroidów?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 20.04.2024 15:14

Kluczowa jest pozycja. Jak siadać na toalecie, aby uniknąć hemoroidów?

Hemoroidy
Fot. Canva

To, w jaki sposób siadasz na toalecie oraz ile czasu poświęcasz na wypróżnianie ma duże znaczenie przy profilaktyce hemoroidów. Aby uniknąć przykrego i bolesnego schorzenia, jakim są żylaki odbytu, musisz przestrzegać kilku zasad. 

Pozycja ma znaczenie

Pewnie już gdzieś słyszałeś, że toalety europejskie nie są zbyt przyjazne dla prawidłowego wypróżniania? Owszem - nie są. Najbardziej przyjazne prawidłowemu wypróżnianiu są toalety typu tureckiego, czyli takie, nad którymi trzeba kucnąć. Pozycja siedząca sprawia, że odbytnica poddawana jest uciskowi i załatwienie się przychodzi znacznie trudniej. Prawidłowa pozycja to taka, w której kąt między udami a tułowiem wynosi około 35 stopni. Aby poprawić kąt i jednocześnie pomóc w wyprostowaniu odbytnicy, należy podstawić pod stopy stołeczek lub podstawkę dla dzieci. 

Długie posiedzenie sprzyja hemoroidom

Z toalety powinno się korzystać… szybko. Długie przesiadywanie na sedesie, przeglądanie telefonu w międzyczasie, czytanie gazety - to wszystko powinno być zabronione. Należy korzystać szybko i w miarę możliwości nie prężyć mięśni. Długie siedzenie na toalecie i ciągłe “wyciskanie” stolca może przyczyniać się do zaburzeń defekacji, zaparć, powstania hemoroidów i problemów z pęcherzem moczowym, a także osłabienia mięśni dna miednicy.

Oczywiście duży wpływ na czas defekacji mają właśnie zaparcia. A ich przyczyn należy upatrywać się w złej diecie.

Dieta a hemoroidy

Hemoroidom może zapobiegać dieta bogata w błonnik pokarmowy i przyspieszająca perystaltykę jelit. Chodzi o to, aby uniknąć zaparć, przez które stolec jest twardy i ciężko go oddać. Zaparcia sprzyjają też powstawaniu wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, w większych arteriach. Może to przyczyniać się do narastania parcia na jelito grube i powstania silnej potrzeby oddania stolca, przy trudności spowodowanej przez zbyt twardy kał. 

W diecie na hemoroidy powinny się znaleźć produkty poprawiające jakość mas kałowych, aby nie dochodziło do zaparć i mechanicznego uszkadzania naczyń krwionośnych i śluzówki odbytu. 

Produkty polecane to: śliwki, morele, figi, jagody, jeżyny, czarne winogrona, ananas, kiwi, jabłka i pomarańcze, a także płatki owsiane oraz kasze. Należy uważać na produkty z białej mąki oraz cukier, które nie poprawiają bynajmniej perystaltyki jelit.

Zobacz też:

Brak tej witaminy może powodować depresję oraz impotencję. Warto o nią zadbać

Dlaczego paznokcie rosną do góry? To może być objaw groźnej choroby

Ten wirus ma "wyjątkowo wysoką śmiertelność". WHO ostrzega

Polecane