Zdrowe jelita przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu. Wspierają pracę układu odpornościowego, przemianę materii, a także wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli w jelitach zalegają złogi, mu czujemy się ociężali i ospali. Pierwszą oznaką, że jelita nie funkcjonują prawidłowo są zaparcia lub biegunki. Jak wiec usprawnić pracę jelit i pomóc swojemu organizmowi? Przede wszystkim trzeba spożywać więcej błonnika, a w ten obfituje babka płesznik. Znacie te nasiona?
- Często wypadanie hemoroidów jest mylone z innym, równie powszechnym schorzeniem, tak zwaną zakrzepicą splotów brzeżnych. Są to dwie zupełnie inne jednostki chorobowe - powiedział dr n. med. Andrzej Berman, proktolog, chirurg transplantolog. Co to jest zakrzepica brzeżna i jak odróżnić ją od choroby hemoroidalnej? Wyjaśnił w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Andrzej Berman.
To, w jaki sposób siadasz na toalecie oraz ile czasu poświęcasz na wypróżnianie ma duże znaczenie przy profilaktyce hemoroidów. Aby uniknąć przykrego i bolesnego schorzenia, jakim są żylaki odbytu, musisz przestrzegać kilku zasad.
Choroba hemoroidalna to problem większości dorosłej populacji krajów rozwiniętych. Może być uwarunkowana genetycznie, jednak najczęściej do jej rozwoju dochodzi przez nieprawidłowe nawyki. Co jest główną przyczyną choroby hemoroidalnej i jak się przed nią uchronić? Odpowiadamy.
Choroba hemoroidalna to bardzo powszechne schorzenie, które dotyka coraz większą część społeczeństwa krajów rozwiniętych. “Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby, które w większości przypadków, po krótkim czasie ustąpią samoistnie. Część pacjentów z chorobą hemoroidalną wymaga jednak interwencji. Zazwyczaj powinna to być głównie interwencja w styl życia.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman. Tu liczy się czas. Jeśli nie podejmiemy działań na początkowym etapie rozwoju choroby, będzie postępować i w najgorszym wypadku będziemy musieli poddać się operacyjnemu usunięciu hemoroidów. Dlaczego jest to zabieg traktowany przez lekarzy jako ostateczność? Wyjaśniamy.
Proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman w rozmowie dla Pacjentów przyznał, że nie jest zwolennikiem określenia „hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne." Ten podział bardzo często wprowadza pacjentów w błąd i przyczynia się do mylenia hemoroidów z innym, równie często występującym schorzeniem.
Choroba hemoroidalna to powszechny problem kobiet ciężarnych, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej w ciąży? Czy hemoroidy w ciąży wymagają leczenia? Zapytaliśmy specjalistę proktologa, chirurga transplantologa dr n. med. Andrzeja Bermana.
Choroba hemoroidalna dotyczy większości populacji i wiąże się głównie z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi oraz siedzącym trybem życia. Na co zwrócić uwagę w naszej codziennej diecie, aby leczyć hemoroidy i zapobiegać nawrotom choroby? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Choroba hemoroidalna jest częstym zjawiskiem, które charakteryzuje się uciążliwymi objawami. Zdarza się, że poprzez specyficzny tryb życia, hemoroidy ulegają dysfunkcji, ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, co w efekcie powoduje dolegliwości. Niestety objawy choroby hemoroidalnej często są mylone z objawami zakrzepicy brzeżnej. Zatem jakie są charakterystyczne cechy tych obu przypadłości i jak je rozróżnić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologii dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Sploty hemoroidalne to połączenia tętniczo – żylne, które znajdują się w odbytnicy i pomagają w prawidłowym utrzymywaniu stolca. Zdarza się, że ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej. Jak leczyć hemoroidy? Jaki lek jest polecany przez proktologów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w profilaktyce i leczeniu choroby hemoroidalnej, jednak ważne jest, aby zachować umiarkowany poziom wysiłku. Nie każdy rodzaj aktywności jest odpowiedni dla osób z chorobą hemoroidalną. Niektóre sporty mogą wręcz pogarszać stan zapalny, powodować ból i krwawienie. Jakich aktywności nie lubią hemoroidy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Choroba hemoroidalna to uciążliwe schorzenie, na które cierpi coraz większa część społeczeństwa. Objawia się głównie świądem odbytu, uczuciem niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca, krwawieniem z odbytu, a także wypadaniem splotów hemoroidalnych (zazwyczaj po wypróżnieniu). Choroba hemoroidalna jest uwarunkowana wieloczynnikowo. Czy może być dziedziczna? Zapytaliśmy specjalistę proktologa, chirurga transplantologa dr n. med. Andrzeja Bermana.
Powstają w jelitach z powodu niewielkiej ilości ruchu. To częsty problem osób spożywających małe ilości błonnika i pijących mało wody. Kamienie kałowe, bo o nich mowa, bywają przyczyną poważniejszych chorób. A jakich? O to zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.
Rozszerzacz odbytu, czyli dilatator, to narzędzie służące do leczenia choroby hemoroidalnej, choć w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. Jednak jego skuteczność jest niepodważalna i jeśli nie ma poważniejszych zmian chorobowych, urządzenie umożliwia uzyskanie dobrych rezultatów w leczeniu choroby hemoroidalnej. Jak więc działa rozszerzacz odbytu i w jaki sposób z niego prawidłowo korzystać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr. Med. Andrzejem Bermanem.
Gdy w kale pojawia się krew, pierwsza myśli to zazwyczaj „mam hemoroidy”. Jednak ta oraz inne dolegliwości charakterystyczne dla choroby hemoroidalnej, bywają też objawami innych schorzeń. Co to za choroby? Artykuł powstał na podstawie rozmowy proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr. n. med. Andrzejem Bermanem.
Kąpiel nasiadowa z dodatkiem kory dębu to tradycyjny i popularny sposób leczenia hemoroidów i infekcji intymnych. Polega na zanurzeniu dolnych partii ciała w wodzie zawierającej gałązki młodych dębów. Jednak, czy wystarczy, by całkowicie wyleczyć tę dolegliwość? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n.med. Andrzejem Bermanem.
Hemoroidy nie muszą być problemem! Okazuje się, że dużo zależy od nas i naszych codziennych nawyków. Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej i jak się przed nią chronić? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Wczesne objawy raka odbytu nierzadko przypominają dolegliwości typowe dla choroby hemoroidalnej czy szczelin odbytu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy udać się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem oraz gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.
W leczeniu nawracających problemów z hemoroidami specjaliści stosują najpierw leczenie mało inwazyjne. W początkowych stadiach choroby terapia opiera się głównie na modyfikacji stylu życia i przyjmowaniu flawonoidów doustnych. Co, jeśli metody nieinwazyjne nie przynoszą efektów? Jeśli zmiana trybu życia i diety nie przynosi rezultatów w problemach z hemoroidami, lekarze sięgają po bardziej interwencyjne, jednak wciąż mało inwazyjne , m.in. skleroterapię i gumkowanie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Choroba hemoroidalna dotyka ogromną część społeczeństwa i jest jednym z najczęściej występujących schorzeń proktologicznych. Mimo to wciąż nie wiemy o niej wystarczająco dużo. Przedstawiamy 12 istotnych faktów na temat hemoroidów. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Babka płesznik to roślina powszechnie stosowana w lecznictwie. Wykazuje podobne właściwości co siemię lniane, jednak to właśnie ona zyskała miano „ulubieńca proktologów”. Jakie są właściwości zdrowotne babki płasznik? Jaką rolę odkrywa w profilaktyce i leczeniu choroby hemoroidalnej?
Choroba hemoroidalna to bardzo powszechne schorzenie, które dotyka większą część społeczeństwa. Obecnie mamy dostępnych wiele metod terapii. Operacyjne usunięcie hemoroidów traktowane jest przez lekarzy jako ostateczność, kiedy choroba jest w stadium zaawansowanym i leczenie nie przynosi efektów.
Hemoroidy to poduszkowate połączenia tętniczo – żylne, znajdujące się w odbytnicy. Hemoroidy wskutek działania różnych czynników mogą ulec przyrostowi, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej. Istnieje wiele metod leczenia hemoroidów. Ostatnio coraz bardziej popularny staje się zabieg hemoroidoplastyki laserowej.
Choroba hemoroidalna dotyka większą część społeczeństwa i związana jest przede wszystkim z nieprawidłowymi nawykami. „Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby, które, w większości przypadków, po krótkim czasie ustąpią samoistnie. Część pacjentów z chorobą hemoroidalną wymaga jednak interwencji. Zazwyczaj powinna to być głównie interwencja w styl życia.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.
Choroba hemoroidalna jest bardzo powszechnym schorzeniem. „Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. Choroba hemoroidalna w głównej mierze jest skutkiem niezdrowego stylu życia. Istotną rolę odgrywa tu dieta, a przede wszystkim brak jednego, niezwykle cennego składnika.
Kiedy w okolicy odbytu pojawia się bolesny guzek, pierwsze co przychodzi nam na myśl to hemoroidy. Niewielu z nas wie, że jest to typowy objaw innego schorzenia - zakrzepicy brzeżnej odbytu.
Hemoroidy to poduszkowate połączenia tętniczo – żylne, znajdujące się w odbytnicy. Wbrew opinii większości, nie są nieprawidłowymi częściami naszego ciała. Ma je każdy z nas, zazwyczaj w ilości trzech sztuk, a ich funkcja jest bardzo istotna.
Sploty hemoroidalne to połączenia tętniczo - żylne, przypominające poduszeczki. Znajdują się w odbytnicy (dochodzą do granicy odbytu) i spełniają bardzo ważną funkcję. Jaka jest funkcja hemoroidów i dlaczego są ważne? Kiedy mówimy o chorobie hemoroidalnej? Jakie są objawy choroby hemoroidalnej? Co to jest zakrzepica brzeżna odbytu, często mylona z chorobą hemoroidalną? Czym różnią się hemoroidy wewnętrzne od hemoroidów zewnętrznych? Jak wygląda leczenie choroby hemoroidalnej? Czy istnieją skuteczne, domowe metody leczenia? Na czym polega hemoroidoplastyka laserowa? Na te i inne pytania odpowiada proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.