Kolonoskopia – wskazania do badania i jego przebieg, możliwe powikłania
Kiedy wykonuje się kolonoskopię?
Kolonoskopia to badanie, które polega na wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt endoskopu – giętkiego, zakończonego kamerą przyrządu w kształcie rury. Umożliwia to dokładne obejrzenie błony śluzowej jelita grubego oraz jego ocenę pod kątem występowania zmian, takich jak polipy czy nowotwory. Pośród głównych wskazań do badania wymienia się nieswoiste zapalenie jelit, podejrzenie obecności polipów, choroby zapalne jelit oraz występowanie raka jelita grubego w bliskiej rodzinie. Ponadto kolonoskopii powinny poddać się osoby cierpiące na niedokrwistość z niedoboru żelaza, uchyłki jelita grubego i choroby zapalne jelit, oraz osoby, u których pojawiły się nawracające biegunki, zaparcia bądź krew w kale. Badanie zaleca się również wykonywać profilaktycznie wszystkim pacjentom po 50. roku życia.
Nowotwór jelita grubego - objawy
Kolonoskopia jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania nowotworu jelita grubego. Choroba ta we wczesnym stadium rzadko kiedy daje objawy, dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie obserwować swoje ciało pod kątem zmian takich jak:
-
krew w stolcu,
-
nawracające biegunki i/lub zaparcia,
-
nudności,
-
krwawienie z odbytnicy,
-
poczucie niepełnego wypróżnienia,
-
ból i skurcze brzucha,
-
parcie na stolec z jednoczesną niemożnością jego oddania,
-
ołówkowate stolce.
Kolonoskopia - przygotowanie do badania
Przygotowanie do kolonoskopii powinno się rozpocząć już na tydzień przed badaniem. Polega ono w pierwszej kolejności na odstawieniu leków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przebieg lub wynik badania. Należy przestać przyjmować wszelkie preparaty zawierające żelazo oraz – po konsultacji lekarskiej - leki hamujące czynność płytek krwi (np. aspiryna). U osób stosujących leki przeciwzakrzepowe lekarz prowadzący powinien okresowo zmienić je na heparynę niskocząsteczkową. Z kolei pacjenci chorzy na cukrzycę lub inne choroby przewlekłe wymagają konsultacji lekarskiej w celu ustalenia indywidualnego schematu przygotowania do badania.Ponadto każda osoba przed kolonoskopią powinna przejść na specjalną dietę, która ułatwi przeprowadzenie zabiegu i umożliwi dokładną ocenę stanu jelita.
Dieta przed kolonoskopią
Na tydzień przed badaniem należy zacząć stosować dietę lekkostrawną i powoli zmniejszać ilość przyjmowanego jedzenia. Zabronione jest spożywanie buraków (barwią ściany jelita) oraz wszelkich pokarmów zawierających pestki i ziarna, np. owoców (winogrona, truskawki, maliny), pomidorów, maku, pieczywa pełnoziarnistego czy płatków muesli, ponieważ mogą one zalegać w przewodzie pokarmowym nawet 7 dni. Na 3-4 dni przed kolonoskopią nie powinno się już przyjmować stałych pokarmów. Wskazana jest dieta płynna w postaci bulionów, zup (bez stałych cząstek warzyw), jogurtów oraz soków (bez miąższu). Dzień przed badaniem można zjeść jedynie pierwszy posiłek, po czym należy rozpocząć przyjmowanie leków przeczyszczających, przepisanych podczas skierowania na badanie.