Pacjenci.pl Zdrowie Krioglobuliny – badanie, przyczyny występowania we krwi, powiązane choroby
pixabay.com

Krioglobuliny – badanie, przyczyny występowania we krwi, powiązane choroby

19 marca 2022
Autor tekstu: Kinga Chęcińska

Czym są krioglobuliny?

Krioglobuliny to nieprawidłowe przeciwciała lub kompleksy przeciwciał, które w niewielkich ilościach mogą występować w organizmach zdrowych osób. Ich charakterystyczną cechą jest wytrącanie się z krwi w postaci osadu – zazwyczaj dzieje się to w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza, jednak jeżeli stężenie krioglobulin jest zwiększone, proces taki ma miejsce już w wyższej temperaturze (do 37 st. C). Osad wytrącający się z krwi odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych i prowadzi do powstawania stanów zapalnych oraz zakrzepów. Podwyższony poziom krioglobulin, zwany krioglobulinemią, każdorazowo powinien być punktem wyjścia do dalszej diagnostyki, ponieważ może towarzyszyć wielu niezwykle groźnym chorobom.

Jak przebiega badanie poziomu krioglobulin?

Na badanie poziomu krioglobulin należy zgłosić się w godzinach porannych, będąc na czczo. Polega ono na jednorazowym pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej, a więc przebiega tak samo jak standardowe pobieranie krwi. Następnie próbka zostaje wysłana do laboratorium, gdzie jedną jej część podgrzewa się ją do temperatury 37 stopni Celsjusza, a drugą schładza do 4 stopni, by następnie obserwować zachodzące w nich reakcje. Czas oczekiwania na wyniki wynosi jeden dzień roboczy.Poziom krioglobulin we krwi powinien mieścić się w przedziale 20 –100 mg/l. W przypadku występowania zbyt wysokiej ich ilości wykonuje się dalsze badania laboratoryjne, by określić dokładny typ przeciwciał.

Co powoduje podwyższony poziom krioglobulin we krwi?

Dokładny mechanizm zwiększania się poziomu krioglobulin we krwi nie został jeszcze do końca określony. Wiadomo, że najczęściej towarzyszy on marskości wątroby, zapaleniu wsierdzia, przewlekłej białaczce limfatycznej, szpiczakowi mnogiemu, guzkowatemu zapaleniu tętnic czy reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Ponadto stan taki obserwuje się przy autoimmunologicznym zapaleniu wątroby, chłoniaku, zespole Sjoergena, układowym zapaleniu naczyń, wirusowym zapaleniu wątroby, mononukleozie zakaźnej oraz cytomegalii. Zdarza się również, że krioglobulinemia ma charakter idiopatyczny i nie jest powiązana z innymi chorobami.

Jakie objawy daje krioglobulinemia?

Do najczęściej występujących objawów krioglobulinemii należą:

  • osłabienie,

  • bóle kości,

  • zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, owrzodzenia),

  • skaza krwotoczna (plamica),

  • bóle stawów,

  • bóle mięśni.

Obserwuj nas w
autor
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko