Pacjenci.pl Zdrowie Krwotok podpajęczynówkowy
pixabay.com

Krwotok podpajęczynówkowy

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Czym jest krwotok podpajęczynówkowy?

Krwotok podpajęczynówkowy to krwawienie do przestrzeni podpajęczynówkowej, czyli przestrzeni w czaszce pomiędzy blaszką opony pajęczej a oponą miękką.

Przyczyny krwotoku podpajęczynówkowego

Większość przypadków krwotoku podpajęczynówkowego wywołana jest urazami głowy. Krwotoki spowodowane urazem występują zazwyczaj w pobliżu miejsca złamania czaszki lub stłuczenia śródmózgowego. Urazy głowy, podczas których doszło do krwotoku podpajęczynówkowego, mają gorsze rokowanie niż urazy bez takiego krwawienia oraz charakteryzują się cięższym przebiegiem.

W przypadku spontanicznych krwotoków podpajęczynówkowych przyczyną większości z nich jest tętniak mózgu. Tętniak mózgu z kolei to powiększenie tętnicy mózgu wynikające z osłabienia jednej z jej ścian.  Ryzyko krwotoku podpajęczynówkowego jest większe u osób z nadciśnieniem tętniczym lub miażdżycą.

Objawy krwotoku podpajęczynówkowego

Klasycznym objawem krwotoku podpajęczynówkowego jest piorunujący ból głowy występujący najczęściej w okolicy potylicy i karku. Bywa określany przez pacjentów jako „najsilniejszy ból w życiu” lub jako „kopnięcie w głowę”. Około 1/3 osób z krwotokiem podpajęczynówkowym nie wykazuje żadnych innych objawów.

Niekiedy dochodzi do napadów padaczkowych, utraty świadomości, a nawet zgonu jeszcze przed przybyciem pomocy.

Sztywność karku w przypadku krwotoku podpajęczynówkowego może utrzymywać się do kilku godzin. Przy uszkodzeniu nerwów czaszkowych pojawiają się objawy takie jak: podwójne widzenie, opadanie powieki, zaburzenia ruchów gałek ocznych oraz zez. W ciężkich przypadkach dochodzi do zaburzeń czucia, niedowładów kończyn i zaburzeń mowy.

Rozpoznanie krwotoku podpajęczynówkowego

Przy doświadczeniu piorunującego bólu głowy oraz nudności i wymiotów, należy udać się do szpitala na oddział ratunkowy.

Najważniejszym badaniem w rozpoznawaniu krwotoku podpajęczynówkowego jest tomografia komputerowa umożliwiająca zaobserwowanie krwi w przestrzeni podpajęczynówkowej w 95% przypadków. W sytuacji negatywnego wyniku tomografii komputerowej dodatkowo zlecane są badania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Po stwierdzeniu krwotoku podpajęczynówkowego należy ustalić jego przyczynę. Wykonywane są badania takie jak angiografia tomografii komputerowej lub angiografia rezonansem magnetycznym.

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko