Krzywa cukrowa – wskazania do badania i jego przebieg, interpretacja wyników
Krzywa cukrowa – wskazania do badania
Krzywa cukrowa, nazywana również testem OGTT, krzywą glikemiczną lub doustnym testem obciążenia glukozą, jest najczęściej stosowanym i jednocześnie najskuteczniejszym badaniem w diagnostyce cukrzycy. Dzięki dokładnej ocenie sposobu wydzielania insuliny i szybkości jej wchłaniania się do tkanek organizmu możliwe jest wykrycie wszelkich problemów z przetwarzaniem glukozy oraz postawienie pewnej diagnozy.Krzywą cukrową zaleca się wykonywać osobom, które są genetycznie obciążone ryzykiem zachorowania na cukrzycę, które zaobserwowały u siebie objawy tej choroby lub u których podczas badań krwi na czczo wystąpił podwyższony poziom glukozy. Ponadto krzywą cukrową przeprowadza się w ramach obowiązkowych badań ciążowych pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży.
Jak rozpoznać cukrzycę? Pierwsze objawy
Utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi jest niezwykle ważne, a jego zbyt wysokie stężenie wyraźnie zaburza funkcjonowanie organizmu, dając szereg konkretnych objawów. W przebiegu cukrzycy obserwuje się nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, zwiększenie objętości moczu oraz wzmożony głód. Zazwyczaj towarzyszy im utrzymujące się zmęczenie, senność, drętwienie kończyn, zmiany skórne, a także częste infekcje intymne oraz grzybice skóry. Do objawów, które łatwo przeoczyć, należy ponadto zbyt wolne gojenie się ran oraz nagła utrata masy ciała.
Krzywa cukrowa – jak się przygotować do badania?
Na trzy dni przed badaniem konieczne jest odstawienie leków moczopędnych, glikokortykosteroidów oraz doustnych środków antykoncepcyjnych. Dieta pacjenta powinna być bogata w węglowodany (minimum 150 g dziennie), ponieważ restrykcje żywieniowe w tym zakresie mogą zafałszować wynik badania. Przed wykonaniem krzywej cukrowej należy również powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego.
Krzywa cukrowa – przebieg badania
Na badanie krzywej cukrowej należy zgłosić się na czczo (12 godzin od ostatniego posiłku) i w godzinach porannych, dlatego że uzyskane o tej porze dnia wyniki są najbardziej wiarygodne. Pacjent powinien mieć ze sobą 75 g glukozy (można ją kupić w każdej aptece), wodę mineralną oraz własny kubek.Badanie trwa ponad dwie godziny i wymaga dwukrotnego pobrania krwi z żyły łokciowej. Najpierw pobiera się krew, kiedy pacjent wciąż jest na czczo, a następnie podaje się mu do wypicia roztwór z 75 g glukozy oraz 300 ml wody. Co ważne, miksturę należy pić powoli i małymi łykami, dlatego by ułatwić sobie jej przełknięcie i uniknąć odruchu wymiotnego na skutek mdlącego smaku, można dodać do niej trochę soku z cytryny. Po wypiciu roztworu należy odczekać dwie godziny (u kobiet w ciąży wystarczy godzina), powstrzymując się od wysiłku. Zalecane jest pozostanie w placówce medycznej. W dalszym ciągu nie wolno spożywać pokarmów ani palić papierosów.Następnie wykonywane jest powtórne pobranie krwi, które kończy całe badanie. Czas oczekiwania na wyniki wynosi jeden dzień roboczy.