Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kwas alfa liponowy – klucz do zdrowia i długowieczności twoich mitochondriów
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 19.03.2022 01:24

Kwas alfa liponowy – klucz do zdrowia i długowieczności twoich mitochondriów

Materiał zewnętrzny
Materiał zewnętrzny

Każdy z nas chciałby żyć nie tylko długo, lecz także w dobrym zdrowiu. I tak naprawdę do tego jesteśmy stworzeni. Nasz organizm wytwarza bowiem liczne substancje ochronne, które skutecznie bronią go przed szkodliwymi czynnikami, odbudowują uszkodzenia i pomagają regenerować tkanki. Kiedy jednak przeholujemy, narażając się na nadmierny stres, brak snu, toksyny i wolne rodniki, związki te tracą możliwości przerobowe, a procesy starzenia przyspieszają. Kluczem do ich wyhamowania jest kwas alfa-liponowy – prawdziwy strażnik mitochondriów i naszego zdrowia. 

ALA: pogromca wolnych rodników

Aby zrozumieć znaczenie kwasu alfa-liponowego dla organizmu, trzeba wspomnieć o roli mitochondriów. Te niewielkie organella odpowiadają za produkcję i dystrybucję energii w całym naszym organizmie: od najmniejszych komórek, przez tkanki, po narządy. Największe ilości mitochondriów znajdują się w narządach poddanych presji nieustannej pracy, takich jak serce czy mózg. Zużywają one bowiem najwięcej energii, bez której szybko tracą sprawność. Nietrudno więc zauważyć, że od działania niewielkich mitochondriów zależy funkcjonowanie najważniejszych organów w organizmie, których osłabienie wiąże się z przyspieszonymi procesami starzeniami i chorobami przewlekłymi.

Jak kwas alfa-liponowy chroni mitochondria?

Jak do tego wszystkiego ma się ALA? Otóż kwas alfa-liponowy działa antyoksydacyjnie zarówno wewnątrz komórek, jak i poza nimi. Dodatkowo zwiększa wchłanianie i syntezę innych przeciwutleniaczy, takich jak glutation, koenzym Q10 czy witaminy C i E. Innymi słowy, dzięki niemu substancje te mogą się zregenerować i skutecznie zwalczać wolne rodniki. A właśnie wolne rodniki są największym wrogiem mitochondriów. Generowany przez nie stres oksydacyjny powoduje bowiem nieodwracalne uszkodzenia tych organelli. To zaś sprawia, że stopniowo pogarsza się praca poszczególnych narządów. Innymi słowy – bez kwasu alfa-liponowego mitochondria nie radzą sobie z neutralizowaniem wolnych rodników tlenowych i szybko ulegają zniszczeniu. Nic więc dziwnego, że suplementy z tym składnikiem podbijają rynek. Kwas alfa-liponowy można kupić m.in. w internetowym sklepie firmy Mito-Pharma, która specjalizuje się w dystrybucji substancji mitochondrialnych tego typu - https://www.mito-pharma.pl/product-pol-67--Kwas-alfa-liponowy-MSE-dr-Enzmann.html.

Kwas alfa-liponowy a cukrzyca i nerki

Sama ochrona mitochondriów to dopiero początek. Kwas alfa-liponowy poprawia też metabolizm cukrów i tłuszczów, zwiększa wrażliwość na insulinę oraz obniża poziom glukozy. Dzięki temu bywa stosowany w profilaktyce i łagodzeniu cukrzycy oraz podczas odchudzania.

Obiecujące są również badania nad wpływem kwasu alfa-liponowego na zdrowie skóry, mózgu, serca, oczu i nerek. ALA chroni te narządy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a dodatkowo oczyszcza nerki, wspomaga pracę układu nerwowego i zapobiega procesowi starzenia się komórek.

Jak stosować kwas alfa-liponowy?

Decydując się na suplementację kwasem alfa-liponowym, warto postawić na preparat o wydłużonym uwalnianiu, co gwarantuje efektywne wykorzystanie substancji przez organizm oraz zapobiega jego nadmiernej kumulacji i przedwczesnemu wydalaniu. 

Należy też pamiętać, żeby przyjmować ALA zawsze osobno, na godzinę lub dwie po posiłku, ponieważ inne produkty spożywcze oraz przyjmowane leki zaburzają jego działanie.

Materiał zewnętrzny

undefined

Tagi: Zdrowie
Polecane