Lamitrin – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Lamitrin - wskazania, dawkowanie, skutki uboczne
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska01.03.2021

Lamitrin to lek w postaci tabletek, dostępny w aptekach na receptę. Zalecany jest pacjentom cierpiącym na padaczkę oraz w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. Substancją czynną preparatu jest lamotrygina. Preparat oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Jakie działania niepożądane wywołuje stosowanie leku Lamitrin? 

Lamitrin – opis preparatu

Lek Lamitrin wydawany jest w aptekach wyłącznie za okazaniem recepty. Wykazuje działania antykonwulsyjne, jest także wykorzystywany w leczeniu farmakologicznym pacjentów cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową.

Wskazania do przyjmowania leku Lamitrin

Preparat Lamitrin wykorzystywany jest w leczeniu padaczki u młodzieży powyżej 13. roku życia oraz u osób dorosłych. Lek ten stosowany jest również w leczeniu skojarzonym i w monoterapii napadów uogólnionych i częściowych, a także napadów toniczno-klonicznych.

Wskazaniem do podania preparatu Lamitrin są również napady będące wynikiem zespołu Lennoxa-Gastauta.

W przypadku dzieci i młodzieży w wieku do 12. lat lek ten podaje się w celu leczenia ataków częściowych i uogólnionych, także u pacjentów z napadami toniczno-klonicznymi oraz napadami wywołanymi przez chorobę o nazwie zespół Lennoxa-Gastauta. Lamitrin jest stosowany także w ramach monoterapii w napadach nieświadomości i w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

U osób dorosłych (po 18. roku życia) lek Lamitrin wykorzystywany jest także w ramach profilaktyki w zapobieganiu epizodom depresji u pacjentów cierpiących na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Dawkowanie leku Lamitrin

Produkt medyczny Lamitrin jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego. Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z treścią ulotki znajdującej się w opakowaniu.

Dawka oraz częstotliwość stosowania tego leku ustala lekarz w indywidualnym odniesieniu do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, jego wagi i historii choroby.

Tabletkę preparatu można rozgnieść i sporządzić zawiesinę do picia.

Lamitrin – zalecane środki ostrożności

Preparat nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 2. roku życia.

Lek należy odstawiać stopniowo, wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego. Nagłe zaprzestanie przyjmowania tego leku może wywołać nawrót napadów padaczkowych.

Nie należy stosować leku po upływie jego terminu ważności widniejącego na opakowaniu.

Preparat Lamitrin należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Preparatu nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości lub uczulenia na którykolwiek jego składnik.

Należy poinformować lekarza w przypadku, gdy pacjent stosuje inne leki przeciwdrgawkowe lub doustne leki antykoncepcyjne. Należy również poinformować lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty.

Lamitrin – możliwe skutki uboczne

Stosowanie preparatu Lamitrin może wywołać wystąpienie skutków ubocznych, takich jak: wysypka skórna w postaci plamisto-grudkowej, bóle głowy, zawroty głowy, rozmyty obraz lub podwójne widzenie. Możliwe skutki uboczne to także bezsenność, nadmierna senność, drażliwość, zmęczenie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Następny artykuł