Lek Diosminex – działanie, skutki uboczne i środki ostrożności.
Lek Diosminex jako jeden z niewielu na rynku posiada zmikronizowaną diosminę, która, jak udowodniono, działa najlepiej w leczeniu objawowym niewydolności krążenia limfatycznego i żylnego. W niniejszym artykule dowiesz się, w jakich przypadkach wskazane jest stosowanie leku Diosminex oraz jakie środki ostrożności należy podjąć, aby uniknąć działań niepożądanych działania leku. Zapraszamy do czytania!
Lek Diosminex – charakterystyka i zastosowanie
Zmikronizowana diosmina zawarta w leku Diosminex zwiększa napięcie naczyń żylnych usprawniając tym samym przepływ krwi. Działa ochronnie na naczynia. Maksymalizuje drenaż limfatyczny poprawiając przepływ limfy i ruchliwość naczyń chłonnych. Diosminex wpływa pozytywnie na mikrokrążenie, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, minimalizuje okołonaczyniowe stany zapalne i zastoje w mikrokrążeniu. Dzięki przyjmowaniu leku Diosminex jesteśmy również w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo pękania małych naczyń krwionośnych.
Stosowanie leku Diosminex zalecane jest w przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak:
· obrzęki i bóle kończyn dolnych (nie tylko w wyniku intensywnego trybu życia i chodzenia na obcasach, ale również przy siedzącym sposobie pracy etc.),
· uczucie ciężkich nóg,
· nocne kurcze kończyn dolnych,
· zaostrzenie dolegliwości związanych z występowaniem żylaków okołoodbytniczych – przede wszystkim leczenie objawowe.
Lek Diosminex – ostrzeżenia i środki ostrożności
W celu zminimalizowania działań niepożądanych wynikających z nieprawidłowego użytkowania leku Diosminex należy przede wszystkim stosować się do wskazówek lekarza lub przynajmniej farmaceuty, u którego kupujemy lek. Podstawą oczywiście jest także zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera najważniejsze informacje dotyczące każdego leku – przede wszystkim zapoznaj się z tymi dotyczącymi dawkowania oraz przeciwskazań do stosowania leku. W przypadku leku Diosminex nie zaleca się stosowania u następujących osób:
· kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią – wprawdzie nie wykazano konkretnego wpływu na płód czy też przenikania substancji diosminy lub składników pomocniczych leki do mleka matki, jednak wynika to przede wszystkim ze zbyt małej ilości badań na ten temat. W związku z tym ostateczna decyzja należy do lekarza, z reguły jednak unika się przepisywania diosminy w tych przypadkach,
· osoby uczulone na diosminę lub jakikolwiek inny składnik bazowy czy pomocniczy leku Diosminex,
· osoby, u których wcześniej występowały różnego rodzaju reakcje nadwrażliwości lub alergiczne na związki chemiczne podobne do tych zawartych w leku Diosminex,
· osoby, które nie ukończyły 12. roku życia.
Aby zwiększyć dobroczynne działanie przyjmowanego leku Diosminex, należy przede wszystkim połączyć farmakoterapię z konkretnymi zmianami w trybie życia:
· rezygnacja z opalania podczas terapii,
· aktywny tryb życia,
· unikanie pozycji stojącej,
· utrzymanie prawidłowej wagi ciała,
· noszenie specjalnych pończoch lub rajstop wspierających przepływ krwi i limfy w naczyniach.
Podstawą jednak mimo wszystko w procesie leczenia jest powzięcie konkretnych środków ostrożności jakimi są przede wszystkim:
· dbałość o przestrzeganie zaleceń lekarza odnośnie dawkowania i innych,
· przyjmowanie leku Diosminex razem z posiłkiem,
· zachować ostrożność podczas przyjmowania leku Diosminex z innymi lekami – najlepsza będzie konsultacja z lekarzem w tej sprawie,
· nie należy stosować podwojenia dawki w przypadku pominięcia tabletki wcześniej,
· jeżeli nie nastąpi poprawa ze strony zarówno objawów spowodowanych niewydolnością krążenia jak i ze strony żylaków okołoodbytniczych, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego.
Lek Diosminex – stosowanie i działania niepożądane
Lek Diosminex stosuje się najczęściej, przyjmując 1 tabletkę na dobę przez okres około 7 dni. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leczenia objawowego żylaków odbytu. Wówczas Diosminex przyjmuje się w postaci 4 tabletek przez 4 dni, a następnie zmniejsza się dawkę do 3 tabletek przez 3 dni.
W przypadku wystąpienia skutków ubocznych wymienionych niżej zwykle nie występuje konieczność odstawienia leku Diosminex, jednak każdorazowo warto zgłosić się z wątpliwościami do lekarza, zwłaszcza jeżeli nastąpi znaczące nasilenie skutków ubocznych.
Wśród działań niepożądanych leku Diosminex wymienia się następujące:
· biegunka,
· niestrawność,
· wymioty,
· bóle brzucha,
· zawroty i bóle głowy,
· złe samopoczucie,
· wysypka,
· pokrzywka,
· świąd.