Pacjenci.pl Zdrowie Leki biologiczne – jakie choroby leczą? Zalety, wady, skutki uboczne
pixabay.com

Leki biologiczne – jakie choroby leczą? Zalety, wady, skutki uboczne

19 marca 2022

Leki biologiczne – co to jest?

Leki biologiczne (modyfikatory odpowiedzi immunologicznej) działają w taki sposób, że hamują nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego i naśladują funkcje białek występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Leki biologiczne powstają na bazie preparatów białkowych produkowanych z żywych komórek. Ich zadaniem jest zmienianie procesów zapalnych.

Terapia lekami biologicznymi opiera się na podaniu pacjentowi substancji, które organizm wytwarza w czasie walki z chorobą, na skutek czego dochodzi do złagodzenia jej objawów, a często również remisji. Ta nowoczesna metoda leczenia oparta na inżynierii genetycznej zyskuje coraz większą popularność, bowiem wykazuje wysoką skuteczność w przypadku leczenia osób borykających się ze schorzeniami nieuleczalnymi oraz tymi o charakterze przewlekłym. W USA leki biologiczne stosowane są od 1986 roku, a teraz także i w Polsce coraz większa ilość pacjentów decyduje się na tego typu terapię.

Do leczenia jakich schorzeń są wykorzystywane leki biologiczne? 

Leki biologiczne wykorzystuje są między innymi w leczeniu białaczki, atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy, astmy, hemofilii, mukowiscydozy, nieswoistego zapalenia jelit, wirusowego zapalenia wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także w chorobach nowotworowych. Leki biologiczne cechują się wysoką skutecznością oraz w znaczny sposób poprawiają jakość codziennego życia pacjentów. Stanowią nową nadzieję na przezwyciężenie tych przykrych i trudnych do pokonania schorzeń.

Leki biologiczne – możliwe skutki uboczne 

Stosowanie leków biologicznych niesie za sobą szereg wymiernych dla organizmu korzyści. Przede wszystkim w wielu przypadkach są to jedyne leki mogące poprawić stan zdrowia osób cierpiących na poważne schorzenia. Z reguły leczenie biologiczne jest prawidłowo tolerowane przez organizm pacjenta, jednak jego stosowanie może doprowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Należą do nich między innymi:

  • niewydolność serca,

  • choroby układu sercowo-naczyniowego,

  • objawy grypopodobne (bóle mięśni, gorączka, dreszcze, bóle mięśni),

  • stany zapalne,

  • wymioty, nudności,

  • bóle szkieletowe w miejscach wlewów dożylnych.

Terapia lekami biologicznymi może również zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na gruźlicę, nowotwór oraz infekcje grzybicze.

Leki biologiczne – zalety i wady 

Leki biologiczne wykazują wysoką skuteczność w redukowaniu objawów wielu trudnych schorzeń oraz przyczyniają się do remisji choroby.

Minusem stosowania leków biologicznych jest wysoki koszt leczenia. Warto także wspomnieć, że nie wszyscy pacjenci mogą poddać się leczeniu biologicznemu. Przeciwwskazaniem jest np. stwardnienie rozsiane w przebiegu którego leki biologiczne mogą wywołać nasilenie objawów choroby.

Przeciwwskazaniem do stosowania leków biologicznych są także choroby związane z zaburzeniami układu nerwowego. Leczenie biologiczne jest zabronione również u osób znajdujących się w ciężkim stanie, chorujących na zapalenie nerwu wzrokowego, gruźlicę, cierpiących na niewydolność wątroby lub nerek, niewydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, a także niektóre choroby autoimmunologiczne.

Terapia lekami biologicznymi nie może być stosowana u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz osób wykazujących nadwrażliwość bądź uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko