Pacjenci.pl Zdrowie Leki na Alzheimera – jak zahamować proces chorobowy?
pixabay.com

Leki na Alzheimera – jak zahamować proces chorobowy?

19 marca 2022

Leki na Alzheimera mają za zadanie łagodzenie objawów tej choroby oraz zapobieganie jej szybkiemu postępowi, bowiem lek umożliwiający całkowite wyleczenie Alzheimera nie istnieje. Metoda leczenia jest dopasowywana indywidualnie do danego przypadku pacjenta. Jak leki na Alzheimera wpływają na tę chorobę i na stan zdrowia pacjenta?

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera najczęściej dotyka osób, które ukończyły 65. rok życia. Zdarzają się również przypadki, gdy zapadają na nią osoby młodsze – wówczas do czynienia mamy z chorobą o charakterze dziedzicznym. Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu, w przebiegu której zaburzeniu ulegają wyższe funkcje umysłowe, do których należą przede wszystkim mowa, pamięć, a także myślenie abstrakcyjne.

Na Alzheimera zapadają głównie kobiety (po 65. roku życia) o niskim poziomie wykształcenia. Na zachorowanie narażone bardziej są osoby cierpiące na cukrzycę oraz te, u których w rodzinie występowały już wcześniej przypadki tej choroby. Niekiedy choroba Alzheimera rozwija się również u osób, które doświadczyły traumatycznego wydarzenia lub byli długotrwale narażeni na działanie silnego stresu.

Czy możliwe jest wyleczenie choroby Alzheimera? 

Leki na Alzheimera jak dotąd nie zostały wynalezione – nie ma preparatu, który umożliwiłby całkowite wyleczenie tego schorzenia. Są jednak metody, dzięki którym można spowolnić jej proces rozwoju i złagodzić skutki działania.

Do leczenia wykorzystuje się przede wszystkim leki przeciwdepresyjne, ponieważ depresja często występuje równolegle z chorobą Alzheimera i jest objawem towarzyszącym. Do leczenia wykorzystywane są również leki neuroleptyczne w celu unormowania zaburzeń zachowania, mają one wpływ na kontrolowanie pobudzenia pacjenta, zachowań agresywnych i eliminowanie bezsenności. Dodatkowo stosuje się także inhibitory esterazy acetylocholinowej, które pozytywnie wpływają na pamięć i zachowanie pacjenta.

Jako leki na Alzheimera wspomagająco stosuje się nicergolinę, witaminę E, lecytynę oraz wyciągi z miłorzębu japońskiego.

Leki na Alzheimera hamujące proces chorobowy

Agoniści receptora N-metylo-D-asparaginowego (NMDA)

Agoniści receptora N-metylo-D-asparaginowego działają ochronnie na komórki nerwowe i wspomagają procesy poznawcze w chorobie Alzheimera. Przykładowym lekiem z tej grupy jest memantyna (Ebixa, Cognomem, Axura, Biomentin, Memantin, Memantine). Memantynę należy stosować wraz z jednym z odwracalnych inhibitorów acetylocholinesterazy, np. z donepezilem. Memantyny nie wolno pod żadnym pozorem łączyć z alkoholem.

Odwracalne inhibitory acetylocholinoesterazy (AChE)

Odwracalne inhibitory acetylocholinesterazy poprawiają pamięć i działają stabilizująco na zachowanie pacjenta. Inhibitory AChE wdraża się we wczesnej fazie choroby Alzheimera.

Leki z tej grupy to: donepezil (np. Donecept, Cogiton, Yasnal, Pamigen), rywastygmina (np. Nimvastid, Symelon, Exelon, Rivaldo), galantamina (np. Nivalin) i inne.

Ich stosowanie może spowodować u pacjenta pojawienie się działań niepożądanych, takich jak: zmęczenie, bezsenność, nudności i wymioty, biegunka, bóle głowy, skurcze mięśni.

Leki na Alzheimera poprawiające przepływ krwi w naczyniach mózgowych

Tego typu leki mogą wpłynąć na odżywienie mózgu, co usprawni jego funkcjonowanie i będzie pozytywnie przekładać się na procesy myślowe oraz na aktywność w ciągu dnia.

Leki z tej grupy to: wyciąg z miłorzębu japońskiego (np. Gingkofar, Ginkoflav, Bilobil, Tanakan), piracetam (np. Piracetamum, Memotropil, Nootropil, Lucetam, Biotropil), winpocetyna (np. Vinpoton, Caviton, Vicebrol), selegilina (np. Selelin, Segan, Selgres, Jumex), nicergolina (np. Nicergolin, Nicerin), prekursor choliny (np. Gliatilin).

Leki przeciwdepresyjne

Chorobie Alzheimera towarzyszą zaburzenia nastroju i depresja. Aby skutecznie z nimi walczyć konieczne jest wdrożenie zarówno psychoterapii i psychofarmakoterapii. W zaburzeniach depresyjnych w przebiegu choroby Alzheimera zaleca się stosowanie selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), np. mirtazapina (Esprital, Mirtagen, Mirtazapine, Mirtor, Mirzaten, Remeron).

Działaniem ubocznym jest zwiększenie apetytu, co w efekcie może skutkować przybraniem na wadze.

Neuroleptyki

Neuroleptyki to preparaty przeciwpsychotyczne, a ich stosowanie ma na celu łagodzenie objawów wytwórczych, które nierzadko występują u osób z chorobą Alzheimera. Zalecane są neuroleptyki nowej generacji jak risperidon (np. Orizon, Rispolept, Ziperid) i klozapina.

Anksjolityki i środki nasenne

W napadach lękowych towarzyszących chorobie Alzheimera zaleca się stosowanie benzodiazepin, a zwłaszcza preparatów z oksazepamem. Niestety istnieje ryzyko, że efekt działania będzie odwrotny do zamierzonego i nastąpi pobudzenie. W leczeniu bezsenności przy chorobie Alzheimera zaleca się stosowanie leków nasennych działających raczej krótko np. zolpidem.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko