Pacjenci.pl Zdrowie Leki nasenne – skład, działanie i efekty uboczne
pixabay.com

Leki nasenne – skład, działanie i efekty uboczne

19 marca 2022

Skład leków nasennych

Leki nasenne mogą uzależniać i być niebezpieczne dla organizmu pacjenta. Dlatego warto wspomnieć o tabletkach zawierających naturalne składniki roślinne, które pozwolą spokojnie zasnąć. Niektóre leki nasenne zawierają chmiel, melatoninę i wyciąg z kozłka lekarskiego – są to leki przeznaczone tylko dla osób dorosłych. Z pomocą naturalnych składników można zasnąć w nocy, a organizm w ciągu dnia może normalnie funkcjonować bez obawy o problemy z koncentracją.

Leki nasenne – działanie

Leczenie bezsenności opiera się m.in. na stosowaniu leków nasennych sprzyjających zasypianiu.

Leki nasenne mają łagodne działanie, zmniejszają napięcie i pobudzenie psychomotoryczne. Słabe i bezpieczne zioła nadają się do leczenia domowego i ambulatoryjnego. Sen wywoływany środkami nasennymi nie ma cech snu fizjologicznego, jest wymuszony zahamowaniem ośrodka aktywacji.

Osoby przyjmujące leki nasenne zwykle wykazują spowolnienie, senność, zmniejszone napięcie mięśniowe i skłonność do upadków. Ponadto należy pamiętać, że leki nasenne nie mogą być stosowane z innymi lekami, takimi jak preparaty przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, opioidowe, uspokajające, czy przeciwpadaczkowe.

Leki nasenne – pochodne benzodiazepiny

Pochodne benzodiazepiny to leki przeciwlękowe, które wpływają na określone receptory benzodiazepinowe. Leki te są powszechnie stosowane, zwłaszcza w objawowym leczeniu lęku, objawach odstawienia alkoholu, zwiększonym napięciu mięśniowym oraz zapobieganiu drgawkom i anestezji. Niektóre benzodiazepiny mają silne działanie nasenne. Leki nasenne benzodiazepinowe to:

  • lormetazepam – to krótko działająca, nie kumulująca się pochodna benzodiazepiny o silnym działaniu nasennym, uspokajającym, przeciwlękowym i przeciwdrgawkowym. Lek stosuje się w leczeniu ostrych i krótkotrwałych zaburzeń snu, takich jak trudności z zasypianiem, częste budzenie oraz płytki sen. Lek wywołuje działania niepożądane, takie jak: senność, spowolniona reakcja, bóle i zawroty głowy, splątanie i dezorientacja.

  • midazolam – jest krótko działającą, niekumulującą się pochodną imidazobenzodiazepiny o bardzo szybkim, silnym działaniu nasennym i uspokajającym. Działa również przeciwlękowo, przeciwdrgawkowo i rozluźniająco na mięśnie. Charakteryzuje się szybkim początkiem działania, stałą skutecznością i szybką przemianą metaboliczną. Może skrócić początkowy czas snu i wydłużyć czas snu bez zaburzeń fazy REM. Może znacznie poprawić parametry snu i sprawdza się u pacjentów z bezsennością późną nocą. Nie należy łączyć z alkoholem i stosować w trakcie ciąży;

  • lorazepam – ma silne działanie uspokajające i nasenne oraz długi biologiczny okres półtrwania. Preparat można stosować doraźnie oraz w sytuacjach krótkotrwałych, takich jak: zaburzenia lękowe różnego pochodzenia oraz zaburzenia snu związane ze wzmożonym lękiem. Ze względu na wysoką zawartość pochodnych benzodiazepiny posiada szybkie działanie przeciwlękowe i nasenne, a skutki uboczne są dobrze tolerowane. Zatrucie środkami uspokajającymi i nasennymi może zagrażać życiu poprzez hamowanie ośrodka oddechowego, co może prowadzić do bezdechu;

  • nitrazepam – jest długo działającą pochodną benzodiazepiny, ma silne działanie nasenne i przeciwdrgawkowe. Biologiczny okres półtrwania wynosi około 24 godzin, więc może powodować długotrwałe zmęczenie i letarg. Leczenie nie powinno przekraczać 4 tygodni. Wskazania do stosowania to: krótkotrwałe leczenie ciężkiej bezsenności, trudności w zasypianiu, częste wybudzanie się w nocy. Najczęstszym efektem ubocznym jest senność następnego dnia. Ponadto może wystąpić: osłabienie mięśni, zawroty głowy, obniżona inteligencja, osłabienie, splątanie oraz zmęczenie;

  • temazepam – to krótko działająca pochodna benzodiazepiny o niskim powinowactwie do receptora, która nie ulega kumulacji. Ma działanie nasenne (wydłuża całkowity czas snu), przeciwlękowe i uspokajające oraz umiarkowane działanie przeciwdrgawkowe. Temazepam jest wskazany do krótkotrwałego leczenia zaburzeń snu (do 4 tygodni). Może być również stosowany jako leczenie uzupełniające w nadczynności tarczycy. Nie należy stosować w okresie ciąży;

  • estazolam – jest pośrednią pochodną benzodiazepiny. Jego główną funkcją jest pomoc w zasypianiu. Może skrócić czas zasypiania, a w mniejszym stopniu wpłynąć na wydłużenie czasu snu i ilość wybudzeń w nocy. Ma również silne, ale krótkotrwałe działanie uspokajające i przeciwlękowe. Estazolam ma działanie nasenne, utrzymujące się około 4-6 godzin. Służy do: natychmiastowego i krótkotrwałego leczenia zaburzeń snu, trudności z zasypianiem, częstych wybudzeń nocnych i porannych. Efekty uboczne obejmują: senność w ciągu dnia, bóle głowy, zawroty głowy, zaparcia, suchość w ustach, niepokój, zaburzenia koordynacji, nudności, zmęczenie i dyskomfort.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko