Pacjenci.pl Zdrowie Leki przeciwbólowe – rodzaje, łączenie z innymi lekami na ból
pixabay.com

Leki przeciwbólowe – rodzaje, łączenie z innymi lekami na ból

19 marca 2022

Leki przeciwbólowe – kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy oprócz działania przeciwbólowego wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Zdaniem badaczy może on także zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Kwas acetylosalicylowy zwany jest potocznie aspiryną. Wystarczy go przyjmować raz dziennie. Dodatkowo ten lek przeciwbólowy sprawdza się także jako preparat przeciwzakrzepowy, gdy stosowany jest regularnie przez dłuższy czas.

Leki przeciwbólowe – Ibuprofen

Ibuprofen to lek przeciwbólowy, który sprawdza się także w leczeniu stanu zapalnego, będącego jedną z przyczyn bólu. Ibuprofen działa również przeciwgorączkowo oraz hamuje zlepianie płytek krwi, zmniejszając jej krzepliwość. Lek ten nie kumuluje się w organizmie i jest wydalany wraz z moczem w postaci metabolitów.

Leki przeciwbólowe – Paracetamol

Paracetamol to nie tylko lek przeciwbólowy, ale także przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. W odróżnieniu od kwasu acetylosalicylowego, sprawdza się również jako lek przeciwzakrzepowy. Paracetamol bez trudu wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 30 minutach. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez około 4 godziny.

Leki przeciwbólowe – czy można je łączyć?

Nie jest wskazane jednoczesne przyjmowanie kilku rodzajów leków przeciwbólowych. Jeśli leki zawierają w składzie tę samą substancję czynną, istnieje ryzyko jej przedawkowania, mogącego prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby.

Wzajemne oddziaływanie substancji czynnych może wpłynąć na zmianę działania poszczególnych leków, np. kwas acetylosalicylowy przyjmowany jednocześnie z metotreksatem nasila toksyczne działanie tego leku na szpik kostny. Natomiast przyjmowany z lekami przeciwzakrzepowymi wydłuża czas krwawienia i zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoku.

Jednoczesne stosowanie kilku różnych leków przeciwbólowych może powodować występowanie działań niepożądanych, takich jak krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunki, wymioty, nudności, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy oraz zmiany skórne. Tego typu objawy mogą wystąpić już po kilku minutach, ale także po kilkunastu godzinach czy po kilku dniach od zastosowania.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko