Pacjenci.pl Zdrowie Leki uzależniające – w lekach na alergię, katar, kaszel, ból gardła
pixabay.com

Leki uzależniające – w lekach na alergię, katar, kaszel, ból gardła

19 marca 2022

Leki uzależniające w lekach na katar

Leki przeznaczone do udrażniania zatkanego nosa mogą zawierać substancje uzależniające, takie jak chlorowodorek pseudoefedryny lub siarczan pseudoefedryny (np. Sudafed). Pseudoefedryna jest pochodną amfetaminy, co czyni ją jedną z najniebezpieczniejszych substancji uzależniających dostępnych bez recepty. Zmieszany z nadmanganianem potasu zwiększa ryzyko uzależnienia od pseudoefedryny.

Leku uzależniające – na alergię

Leki alergiczne zwykle zawierają substancję uzależniającą – chlorowodorek cetyryzyny (na przykład Allertec, Zyrtec). Cetyryzyna jest stosowana w leczeniu sezonowych objawów alergii. Dodatkowo może stymulować wydzielanie odpowiednich dawek dopaminy, czyli substancji powodującej uzależnienie od nikotyny. Przekroczenie dziennej dawki 10 mg może powodować uzależnienie psychiczne.

Leki na kaszel i ból gardła jako leki uzależniające

Przyjmowanie leków na kaszel w ilościach przekraczających zalecane dawki podane w ulotce może uzależniać, ponieważ zawierają:

  • bromowodorek dekstrometorfanu,

  • fosforan kodeiny,

  • pseudoefedrynę.

Kodeina jest substancją zawartą w opium. Podobnie jak morfina łagodzi ból, a stosowana w większych dawkach, niż zalecają lekarze może wywołać stan euforii i szczęścia. Po ponad 300 mg na dobę można zaobserwować objawy przedawkowania.

Z kolei maksymalna dzienna dawka dekstrometorfanu to 120 mg. Większa konsumpcja objawia się podekscytowaniem lub niezbornością ruchową, agresywnym zachowaniem lub euforią. Dekstrometorfan również często powoduje urojenia.

Leki uzależniające stosowane podczas leczenia chorób stref intymnych

Lek stosowany w leczeniu zapalenia sromu i pochwy zawiera benzydaminę. Jest to substancja przeciwzapalna, która może zwalczać infekcje bakteryjne i łagodzić obrzęki. Benzydaminę można uzyskać w postaci pastylek do ssania, kremów, płynów do płukania ust lub saszetek, które zawierają roztwór do rozpuszczenia w wodzie. Po dziennej dawce 500 mg benzydamina działa na ośrodkowy układ nerwowy i powoduje halucynacje, niepokój i pobudzenie.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko