Pacjenci.pl Zdrowie Lerivon – działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie
pixabay.com

Lerivon – działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

19 marca 2022

Działanie leku Lerivon

Działanie leku Lerivon polega na hamowaniu receptora alfa-2-adrenergicznego oraz nasilaniu przemiany noradrenaliny w mózgu. Preparat Lerivon wykazuje działanie uspokajające, przeciwlękowe, poprawia jakość snu i praktycznie nie ma wpływu na układ sercowo-naczyniowy.

Wskazania do stosowania leku Lerivon

Preparat Lerivon jest wskazany do leczenia objawów depresyjnych o różnym podłożu, gdy wymagane jest leczenie farmakologiczne.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku Lerivon 

Jak w przypadku wielu innych leków, tak i w przypadku preparatu Lerivon istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Przeciwwskazaniami do stosowania tego leku są ciężka niewydolność wątroby, mania, równoległe stosowanie inhibitorów MAO. Obecność niektórych chorób również może stanowić przeciwwskazanie do stosowania leku Lerivon lub wskazanie do zmiany dawkowania.

W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzania badań kontrolnych przed rozpoczęciem farmakoterapii. Dane dotyczące bezpieczeństwa w przypadku długotrwałego stosowania leków, w których substancją czynną jest mianseryna u dzieci i młodzieży są ograniczone. Nie ma także dostępnych danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania pod kątem rozwoju poznawczego i zachowania. W przypadku leczenia dzieci preparatem Lerivon należy monitorować rozwój pacjenta oraz jego zachowanie, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia myśli i zachowań samobójczych. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie zaprzestać stosowania leku i skontaktować się ze specjalistą.

W trakcie kuracji lekiem Lerivon nie jest wskazane, by pacjent prowadził pojazdy ani obsługiwał urządzenia mechaniczne.

Dawkowanie leku Lerivon

Lek Lerivon ma postać tabletek powlekanych, wydawany jest w aptekach na receptę. Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Początkowo zalecana dawka wynosi 30 mg/dobę, którą należy dzielić lub stosować jednorazowo przed snem.

Dawkę można stopniowo zwiększać jedynie pod nadzorem lekarza. Powinno to następować co kilka dni do osiągnięcia wysokości 60–90 mg/dobę. Zwiększenie dawki do tego pułapu powinno przynieść oczekiwaną reakcję organizmu na leczenie, która zazwyczaj następuje w ciągu 2–4 tygodni od rozpoczęcia leczenia.

Jeśli jednak w tym czasie nie nastąpi poprawa stanu chorego, wówczas lekarz może zalecić przerwanie leczenia.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko