Pacjenci.pl Zdrowie Levopront – skład, wchłanianie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania
pixabay.com

Levopront – skład, wchłanianie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania

19 marca 2022

Czym jest lek Levopront?

Levopront to preparat w postaci syropu, który może być stosowany w objawowym leczeniu kaszlu bezproduktywnego, czyli kaszlu suchego. Levopront jest skutecznym lekiem zmniejszającym kaszel, który jest związany z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, krztuścem i rakiem płuc. Syrop ma działanie przeciwkaszlowe i łagodzące skurcz oskrzeli.

Skład i działanie preparatu Levopront

Levopront to syrop zawierający lewodropropizynę – substancję o właściwościach przeciwkaszlowych. Składniki aktywne pomagają hamować aktywację włókien C i przewodzenie bodźców czuciowych. Wpływa na wszystkie rodzaje kaszlu: od kaszlu z rakiem płuc, przez krztusiec po kaszel związany z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych.

Ponadto substancja czynna leku hamuje skurcz oskrzeli wywołany przez histaminę, serotoninę i bradykininę. Jednak nie hamuje skurczu oskrzeli wywołanego przez acetylocholinę, co wskazuje na brak aktywności przeciwcholinergicznego.

10 ml syropu zawiera 60 mg lewodropropizyny. Oprócz substancji aktywnych w skład Levoprontu chodzą również substancje pomocnicze, takie jak sacharoza, kwas cytrynowy wodorotlenek sodu, aromat wiśniowy i substancje poprawiające smak, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan oraz woda oczyszczona.

Wchłanianie preparatu Levopront

Preparat Levopront wchłania się bardzo szybko. Według ulotki jego biodostępność wynosi około 75%. Ponadto 11-14% lewodropropizyna wiąże się z białkami osocza. Związek jest wydalany głównie z moczem w postaci niezmienionej oraz w postaci metabolitów. Badania wykazały, że 35% podanej dawki jest wydalane w ciągu 48. godzin po zażyciu leku. Lewodropropizyna nie kumuluje się w organizmie. Długotrwałe stosowanie leku nie zmieni charakterystyki wchłaniania i wydalania lewokalazyny.

Levopront – wskazania

Preparat stosuje się w objawowym leczeniu suchego kaszlu.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko