Pacjenci.pl Zdrowie Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, profilaktyka
pixabay.com

Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, profilaktyka

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Łokieć tenisisty – o co chodzi?

Łokciem tenisisty nazywane są dolegliwości bólowe związane z przyczepami mięśni w obrębie ręki, a dokładnie mięśni prostowników palców i nadgarstka przyczepionych do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ich skutkiem jest upośledzenie funkcji ruchowych kończyny górnej.

Mimo że dolegliwość nazywana jest łokciem tenisisty, najczęściej dotyka ona pracowników biurowych i osób między 30. a 60. rokiem życia. Do narażonych na wystąpienie łokcia tenisisty należą: informatycy, elektrycy, osoby przenoszące ciężkie przedmioty na wyprostowanych łokciach, sekretarki, a nawet palacze. Zaledwie 10% stwierdzonych przypadków tej choroby występuje u osoób grających w tenisa czy squasha.

Przyczyny łokcia tenisisty

Przyczyną powstawania bólu w przypadku łokcia tenisisty jest wykonywanie powtarzalnych ruchów prowadzących do nadwerężania ścięgien i przyczepów mięśni. Skutkuje to granulacją tkanek, mikrouszkodzeniami oraz powstaniem zmian degeneracyjnych bez stanu zapalnego.

Objawy łokcia tenisisty

W przypadku łokcia tenisisty chorzy skarżą się na:

  • ból zewnętrznej części łokcia (nadkłykcia bocznego),

  • tkliwość punktową nad nadkłykciem bocznym, czyli wystającą częścią kości na zewnątrz łokcia,

  • ból związany z chwytaniem i ruchami nadgarstka, zwłaszcza z wyprostem nadgarstka (np. obracanie śrubokrętem) oraz ruchami podnoszenia.

Oprócz tego objawy obejmują promieniujący ból od zewnętrznej strony łokcia do przedramienia i nadgarstka, osłabienie przedramienia, ucisk podczas uścisku dłoni lub przekręcania klamki oraz trudności w utrzymywaniu w dłoni ciężkich przedmiotów. Objawy podobne są do tzw. łokcia golfisty, jednak w jego przypadku ból pojawia się po przyśrodkowej stronie łokcia.

Rozpoznanie łokcia tenisisty

Rozpoznanie zespołu łokcia tenisisty polega na przeprowadzeniu przez lekarza serii testów, w których sprawdza on występowanie bólu po przyłożeniu nacisku w odpowiednich rejonach kończyny górnej, a także przy wykonywaniu konkretnych ruchów, np. rozprostowywaniu ręki. Możliwe jest wykonanie obrazowania rentgenograficznego w celu uwidocznienia mikrourazów.

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko