Łupież pstry – objawy, leczenie
Czym jest łupież pstry?
Łupież pstry to choroba grzybicza skóry wywoływana przez grzyby Malassezia globosa i Malassezia furfur . Choroba ta występuje częściej u nastolatków i młodych dorosłych, szczególnie w rejonach o ciepłym i wilgotnym klimacie. Na łupież pstry narażone są bardziej osoby chore na łojotokowe zapalenie skóry, mające łupież lub pocące się nadmiernie. Łupież pstry jest chorobą nawrotową.
Grzyby z rodzaju Malassezia pojawiają się na ludzkiej skórze w normalnych warunkach. Do rozwoju choroby dochodzi zazwyczaj, gdy dana osoba ma obniżoną odporność, duże wahania hormonalne lub tłustą skórę.
Objawy łupieżu pstrego
Do objawów łupieżu pstrego należą:
-
sporadyczne drobne łuszczenie się skóry powodujące tworzenie się powierzchownych łusek przypominających popiół,
-
zmiany o bladym, ciemnobrązowym lub różowym zabarwieniu, mogące ciemnieć pod wpływem przegrzania lub podczas wysiłku.
U osób o ciemnej karnacji często występują zmiany pigmentacyjne, np. hipopigmentacja (utrata koloru), podczas gdy u osób o jasnej karnacji częściej pojawiają się przebarwienia skóry. Związane jest to z produkowanym przez grzyby kwasem azelainowym wywołującym lekki efekt wybielający.
W przypadku pojawienia się łupieżu pstrego może wystąpić świąd skóry zmienionej chorobowo.
Diagnoza i leczenie łupieżu pstrego
Grzyby wywołujące łupież pstry często widoczne są pod mikroskopem w obrębie zmian chorobowych. Zazwyczaj mają tak zwany „wygląd spaghetti i klopsików”, ponieważ są to okrągłe organizmy wytwarzające włókna. Rozpoznanie opiera się na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego oraz potwierdzenia badaniami mikologicznymi.
Leczenie łupieżu pstrego polega na farmakoterapii miejscowej i ogólnej. Miejscowo stosowane są leki przeciwgrzybicze zawierające siarczek selenu o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Oprócz leków z siarczkiem selenu, skuteczne okazują się leki zawierające ketokonazol (np. Nizoral), stosowane na suchą skórę i zmywane po 10 minutach. W leczeniu ogólnym stosowane są przeciwgrzybicze leki doustne, np. ketokonazol lub flukonazol w jednorazowej dawce lub podawane przez 7 dni.
Bielactwo a łupież pstry
Niektóre choroby z podobnymi objawami (takie jak bielactwo) często bywają mylone z łupieżem pstrym. Bielactwo można odróżnić od łupieżu pstrego na kilka sposobów:
-
bielactwo nie wpływa na teksturę skóry,
-
hipopigmentacja wynikająca z bielactwa pojawia się zwykle na palcach, nadgarstkach, pod pachami, w okolicy ust i oczu,
-
w przypadku bielactwa często powstają symetryczne łaty.
W celu identyfikacji choroby najlepiej udać się do lekarza specjalisty.