Nagły, silny ból głowy – o czym może świadczyć? Przyczyny, diagnostyka, leczenie
Nagły, silny ból głowy – przyczyny
Bóle głowy należą do powszechnych dolegliwości chorobowych wśród pacjentów na całym świecie niezależnie od wieku. Osoby z tego typu objawem bezwzględnie powinny korzystać z diagnozy lekarskiej, gdyż może być on symptomem wielu poważnych chorób. Zwłaszcza pojawiający się nieoczekiwanie, bez wyraźnych zwiastunów, intensywny ból głowy uniemożliwiający normalne funkcjonowanie nigdy nie powinien być lekceważony i tłumiony środkami przeciwbólowymi. Nagły, silny ból głowy może zwiastować wiele niebezpiecznych schorzeń okulistycznych, kardiologicznych oraz neurologicznych, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawiają się takie objawy, jak nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi.
Należy zwrócić szczególną uwagę w sytuacjach, gdy ból głowy:
-
pojawia się podczas wysiłku fizycznego,
-
zaczyna bardzo szybko narastać,
-
pojawił się po raz pierwszy z taką intensywnością,
-
został poprzedzony urazem mechanicznym,
-
występuje wraz z opadaniem kącików ust,
-
pojawia się w trakcie zmiany pozycji ciała lub kaszlu,
-
towarzyszą mu nudności,
-
towarzyszą mu zaburzenia świadomości.
Do najczęściej występujących przyczyn silnego bólu głowy należą: przemęczenie, niewłaściwe odżywianie i stres, mówimy wówczas o napięciowym bólu głowy lub migrenach. Jednak przyczyną może również być:
-
nadciśnienie tętnicze – ból głowy pojawia się wówczas w okolicy potylicznej,
-
miażdżyca – ból głowy w tym schorzeniu przyjmuje postać przewlekłą i jest związany ze stopniowym niedotlenieniem mózgu,
-
znaczne odwodnienie organizmu,
-
hipotonia (niedociśnienie),
-
urazy głowy,
-
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – obok nagłego, silnego bólu głowy cechą charakterystyczną są objawy oponowe, w tym sztywność karku,
-
wady wzroku i choroby oczu, np. jaskra, półpasiec oczny,
-
krwotok podpajęczynówkowy.
Nagły, silny ból głowy – objawy towarzyszące
Najczęstszymi objawami towarzyszącymi nagłemu, silnemu bólowi głowy, i które zawsze powinny wzbudzić czujność, są:
-
zawroty głowy,
-
zblednięcie lub zaczerwienienie twarzy,
-
zaburzenia widzenia,
-
nudności i wymioty,
-
ogólne osłabienie.
Powyższe objawy mogą pojawić się zarówno w przebiegu migreny, jak i przy poważnych schorzeniach, takich jak guz mózgu czy krwotok wewnętrzny, dlatego konieczna jest natychmiastowa diagnoza specjalisty. Mdłości i wymioty podczas silnego bólu głowy również mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Jeśli ból lokalizuje się w części potylicznej i towarzyszą mu nudności może zwiastować nadciśnienie tętnicze. Z kolei w przypadku wystąpienia urazu głowy wymioty mogą świadczyć o tym, że doszło do wstrząsu mózgu u pacjenta.
Nagły, silny ból głowy – diagnostyka i leczenie
Metoda leczenia silnego nagłego bólu głowy może zostać określona dopiero po przeprowadzeniu dokładnego wywiadzie lekarskim, często wiążącym się z koniecznością zlecenia wykonania dodatkowych badań. Należą do nich tomografia komputerowa mózgu, rezonans magnetyczny głowy i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (wykonuje się wówczas tzw. punkcję lędźwiową).
W przypadku zdiagnozowania poważnych chorób, takich jak guz mózgu, zazwyczaj konieczna jest szybka interwencja chirurgiczna i ewentualnie dalsza, indywidualnie dobrana terapia (np. radioterapia, chemioterapia). Najczęściej jednak w leczeniu nagłego, silnego bólu głowy wystarczające okazuje się zastosowanie leczenia farmakologicznego, w którym wykorzystuje się:
-
paracetamol – jest najbezpieczniejszym i najbardziej łagodnym lekiem przeciwbólowym,
-
leki opioidowe – stosuje się je przy najsilniejszych dolegliwościach bólowych, łatwo można się od nich uzależnić, dlatego muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza,
-
niesteroidowe leki przeciwzapalne – nie uzależniają, ale mają słabsze działanie niż leki opioidowe.
Działanie terapii lekowej można wzmocnić, stosując domowe metody leczenia. Łagodzić ból możemy na kilka sposobów: poprzez redukcję sytuacji wywołujących stres, stosując odpowiednią dietę i redukując lub całkowicie eliminując używki. Warto również zadbać o odpowiednią ilość snu w cyklu dobowym oraz zwiększyć aktywność fizyczną.