Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nie żyje Ewa Podleś, światowej sławy śpiewaczka. Ta choroba zabija rocznie 8 tys. kobiet
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.01.2024 15:31

Nie żyje Ewa Podleś, światowej sławy śpiewaczka. Ta choroba zabija rocznie 8 tys. kobiet

Ewa Podleś
canva

Ewa Podleś była jedną z najwybitniejszych postaci światowej sceny operowej. Artystka zmarła 19 stycznia 2024 r. z powodu groźnego nowotworu, który rocznie zabija tysiące Polaków. W listopadzie 2023 r. zmarł również mąż artystki. 

Ewa Podleś chorowała na nowotwór

Ewa Podleś zasłynęła z wyjątkowych interpretacji dzieł Rossiniego, Haendla i Verdiego. Miała niezwykle rzadki głos kontraltowy, zaliczany do najbardziej poszukiwanych w świecie opery. Informacje o jej śmierci przekazał „Ruch Muzyczny”.

„Nie żyje Ewa Podleś. Informację o jej śmierci przekazała naszej redakcji Anna Marchwińska, córka Jerzego Marchwińskiego, pianisty, wieloletniego życiowego i scenicznego partnera śpiewaczki, który odszedł 7 listopada 2023 roku. Łącząc się w bólu z bliskimi, składamy serdeczne kondolencje". — czytamy w komunikacie.

Ewa Podleś miała 71 lat. Przyczyną śmierci był rak płuc. 7 listopada 2023 r. zmarł jej mąż, Jerzy Marchwiński, który często z nią występował na scenie.

Projekt bez nazwy - 2024-01-21T151710.874.png

Polski muzyk wyleczony z najgorzej rokującego nowotworu. Ten rak zabiera 23 tys. osób Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Rak płuc – najgroźniejszy nowotwór

Rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych w Polsce – rocznie choruje ok. 22 tys. osób). Stanowi 17% zgonów u kobiet. Główną przyczyną jest palenie, jednak na nowotwór chorują niekiedy osoby, które nigdy nie paliły. Nowotwór rozwija się w tkankach płuc i jest jednym z najgroźniejszych raków na świecie. Może mieć różne postacie – zależy, jaki typ komórek zajmuje. Najczęściej diagnozowany jest rak płaskonabłonkowy, rak drobnokomórkowy, rak gruczołowy i rak wielkokomórkowy.

Z powodu palenia powstaje mutacja powodująca raka płuc – tak wynika z nowych badań. Mimo to komórki niektórych ludzi są na tyle silne, że nie wszyscy palacze chorują. Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine twierdzą, że niektórzy mają na tyle silny mechanizm, dzięki któremu są chronieni przed mutacjami powodującymi nowotwór. Na nowotwór choruje mniejszość palących – od 10 do 20 proc.

W przypadku raka płuc rokowania zależą od czynników takich jak rodzaj raka, stadium raka i ogólny stan zdrowia pacjenta. Istotna jest też szybkość rozpoczęcia leczenia.

Pierwsze objawy raka płuc

Rak płuc przebiega początkowo bezobjawowo. U 15-20% pacjentów na początku choroby występuje zapalenie płuc. Wczesnymi symptomami nowotworu są także:

 • kaszel,
 • nawracające zapalenie płuc,
 • duszność,
 • ból w klatce piersiowej,
 • krwioplucie.

Gdy zwiększa się stopień zaawansowania choroby, widoczne zaczynają być objawy spowodowane rozrostem raka na narządu w klatce piersiowej, położone w pobliżu płuc. Wśród nich wymienić można:

 • chrypkę,
 • ból przy przełykaniu,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • zespół żyły głównej górnej,
 • osłabienie mięśni kończyny górnej,
 • miejscowy ból klatki piersiowej.

Osoby z zaawansowanym rakiem płuc są osłabione, mają stany podgorączkowe i niezamierzoną utratę masy ciała.

Problem co piątej kobiety w Unii Europejskiej. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii
Dr Monika Ksieniewicz-Mil
Każdego dnia w Europie dochodzi do co najmniej siedmiu zabójstw kobiet. A i tak dotąd nie wypracowaliśmy wspólnego prawa chroniącego przed przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć. Ważą się losy unijnej dyrektywy, która ma zmienić definicję gwałtu – mówi – dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.Trwa światowa kampania promujące dyrektywę unijną. Chodzi o definicję gwałtu (tu możesz przeczytać i/lub podpisać petycję w tej sprawie). Organizuje ją Europejskie Lobby Kobiet. Portal Pacjenci.p objął patronatem medialnym. - W imieniu polskiego rządu brałam udział w pracach nad Konwencją Stambulską. 10 lat słyszałam, że Polska „tego nie podpisze”, a jeśli nawet, to nie ratyfikuje, a już na pewno nie wdroży. Dziś słyszę to samo, jeśli chodzi o definicję zgwałcenia – to ostatni bastion walki kobiet o kształt wspólnej dla wszystkich krajów dyrektywy o przemocy wobec kobiet – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.- Wojna na granicy skutecznie burzy nasze poczucie bezpieczeństwa. Kobiety i dziewczynki, chłopcy i mężczyźni muszą czuć się bezpiecznie w domu i rodzinie, by mieć siłę na działania równościowe. Dlatego tak ważne jest, żeby wszyscy ludzie czuli się bezpiecznie we własnym domu i rodzinie. Nowa rzeczywistość, jaka stoi przed tworzącym się w Polsce rządem nie jest łatwa – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil. - Przez ostatnie osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy bardzo zmieniło się prawo dotyczące przemocy domowej, ale brak było kampanii, które wystarczająco uświadomiłyby wszystkim ludziom w Polsce to, że zmieniła się definicja przemocy - dodaje.  Jest nią też przemoc ekonomiczna, i że jest już rozbudowany nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy z jednoczesnym zakazem zbliżania się sprawcy nie tylko do domu, ale i miejsc, gdzie osoba, która doznała przemocy z jego strony może się znaleźć – tłumaczy dr Monika Ksieniewicz-Mil. 
Czytaj dalej
Polecane