Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Minister zdrowia zapowiedziała zmiany
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.02.2024 09:58

Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Minister zdrowia zapowiedziała zmiany

Minister zdrowia Izabela Leszczyna fot. PAP/Rafał Guz, tło: canva
Minister zdrowia Izabela Leszczyna fot. PAP/Rafał Guz, tło: canva

29 lutego, szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna zadeklarowała, że 1 kwietnia ukaże się nowa lista leków refundowanych, która obejmie większą część chorych. Jest to dobra wiadomość dla szczególnej grupy pacjentów. 
 

Nowa lista leków refundowanych uwzględni choroby rzadkie

Ostatniego dnia lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Został on ustanowiony w 2008 r. przez Europejską Federację Rodziców Pacjentów i Pacjentów z rzadkimi chorobami (EURORDIS) w celu zwiększania świadomości społecznej na temat chorób rzadkich oraz dążenia do osiągnięcia równego dostępu do diagnostyki i leczenia dla milionów ludzi na całym świecie, którzy borykają się z rzadkimi chorobami.

Data tego wydarzenia to nie przypadek. Ostatni dzień lutego jest bowiem najrzadziej występującym dniem w roku.

W związku z obchodzonym dniem, na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapytano minister zdrowia o nowe terapie dla osób z chorobami rzadkimi i czy są plany, aby objąć leczeniem kolejne grupy pacjentów.

Odpowiedź szefowej resortu zdrowia napawa optymizmem.

„Zdecydowanie tak. 1 kwietnia ogłaszamy kolejną listę leków refundowanych i tam również uwzględniamy choroby rzadkie” – zadeklarowała minister Izabela Leszczyna.

Projekt bez nazwy - 2024-02-29T094641.803.pngIzabela Leszczyna fot. Albert Zawada/PAP

Do lekarza można dostać się poza kolejką. Jest na to sposób Te osoby mają największe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Sprawdź, czy dotyczy ciebie

Granty dla dzieci chorych na SMA

Minister zdrowia wspomniała o wsparciu dla dzieci chorych na SMA.

„Wczoraj spotkałam się z rodzicami dzieci chorych na SMA i ustaliliśmy, że może nam się przydać np. Agencja Badań Medycznych i może być wykorzystana w sposób naprawdę ważny dla systemu ochrony zdrowia” - powiedziała Izabela Leszczyna.

"Będziemy uaktywniać granty, które pomogą np. dobrze rehabilitować dzieci chore na SMA” - dodała minister zdrowia.

SMA (ang. spinal muscular atrophy), czyli rdzeniowy zanik mięśni, jest ciężką, rzadką chorobą genetyczną, w której dochodzi do stopniowego obumierania neuronów w rdzeniu kręgowym odpowiadających za skurcze i rozkurcze mięśni.

Choroby rzadkie to istotny problem społeczny

Do chorób rzadkich zaliczamy te choroby, których częstość występowania nie przekracza progu pięciu chorych na 10 tysięcy, mają charakter poważny, przewlekły i często zagrażają życiu.

Do tej pory zidentyfikowanych zostało ponad 6000 chorób rzadkich, więc mimo że każda z nich jest rzadka, łącznie stanowią istotny problem społeczny, który dotyczy nawet od 3 do 5 % populacji.

„Mówimy "choroby rzadkie", ale ich jest tak dużo, że w gruncie rzeczy od sześciu do ośmiu procent populacji choruje na choroby rzadkie, w Polsce to jest od dwóch do trzech milionów osób. Staramy się oczywiście pomóc wszystkim i programy lekowe są coraz bardziej dostępne. Wydajemy na to kilkanaście miliardów złotych rocznie” - podsumowała szefowa resortu zdrowia. 

źródła: gov.pl, rynekzdrowia.pl

Przeczytaj też: Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ

Szwedzi żyją osiem lat dłużej, niż Polacy. Kardiolog wyjaśnia, dlaczego
Prof. Piotr Poniatowski
W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Czytaj dalej
Zmiany na SOR-ach stają się faktem. Czy kolejki będą jeszcze dłuższe?
SOR fot. Marek BAZAK/East News
Na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i izbach przyjęć właśnie weszły zmiany. Pacjenci będą mogli wykonać więcej badań i uzyskać więcej porad lekarskich. Teoretycznie powinniśmy się cieszyć z tych zmian, ale wielu lekarzy i ratowników ma obawy, czy to nie zwiększy i tak wielogodzinnych kolejek.Co nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ, która weszła 26 lutego 2024 roku oznacza dla pacjentów? Dotyczy ona listy świadczeń opłacanych przez NFZ.
Czytaj dalej
Polecane