Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nowa metoda oszustów na "bon z apteki". NFZ ostrzega pacjentów
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 14.03.2024 10:01

Nowa metoda oszustów na "bon z apteki". NFZ ostrzega pacjentów

farmaceuta w aptece
fot. Pixabay / hosnysalah

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia pojawił się komunikat z ostrzeżeniem: „Uważaj na fałszywe bony lekowe”. To nowa metoda oszustów w celu wyłudzenia danych i pieniędzy od pacjentów. 

NFZ podkreśla, że nie wydaje żadnych kart podarunkowych ani bonów na leki do aptek. Apeluje też, aby nie klikać w podejrzane linki, bo mogą służyć do wyłudzania danych. 

Nowa metoda na "bon do apteki"

NFZ informuje, że w mediach społecznościowych pojawiają się informacje o bonach lub kartach podarunkowych na leki do aptek, które rzekomo wydaje NFZ. Ostrzega, że to próba wyłudzenia danych i pieniędzy.

„Odbieramy niepokojące sygnały od pacjentów o bonach lub kartach podarunkowych, które rzekomo wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. W internecie, w tym w mediach społecznościowych, pojawiają się informacje, że aby otrzymać taką kartę, o wartości np. 2 tys. zł, wystarczy opłacić kilka euro podatku i potwierdzić swoje dane w ankiecie. Ostrzegamy, to oszustwo i próba wyłudzenia danych i pieniędzy!” - czytamy na stronie NFZ.

NFZ pokazał przykładowy wpis oszustów na portalu społecznościowym:

Projekt bez nazwy - 2024-03-14T083904.277.png
screen wpisu fot. NFZ, telefon komórkowy fot. canva / Leung Cho Pan
Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet

Tak możemy stracić dane i pieniądze

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że nie wydaje żadnych kart podarunkowych czy bonów na leki do aptek. Apeluje też, aby nie klikać w linki, które pojawiają się przy informacjach o rzekomych bonach, gdyż w ten sposób możemy stracić dane i pieniądze.

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że wiarygodne i prawdziwe informacje na temat świadczeń medycznych, w tym dostępu do leków refundowanych, znajdziemy na oficjalnych stronach NFZ oraz na infolinii NFZ – 800 190 590.

Na stronie NFZ czytamy:

  • Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE żadnych kart podarunkowych, bonów i innych bonifikat na leki do aptek
  • Nie klikaj w link, który pojawia się przy informacjach o rzekomych bonach z NFZ. MOŻESZ STRACIĆ DANE I PIENIĄDZE!
  • Jeśli masz wątpliwości, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub POWIADOM NAJBLIŻSZĄ JEDNOSTKĘ POLICJI.”

Zobacz też: Kiedy przejść na emeryturę? ZUS będzie musiał płacić więcej

Projekt bez nazwy - 2024-03-14T094128.436.png
fot. Pixabay / Hayleybarcar

Nie daj się cyberoszustom

Cyberoszuści stosują najróżniejsze metody w celu wyłudzenia danych, np. loginów i haseł do bankowości elektronicznej czy danych kart płatniczych. Używając podstępu chcą nakłonić potencjalne ofiary do wykonania przelewów na ich rachunki. 

Przestępcy wymyślają nowe scenariusze ataków, a także modyfikują te, którymi posługiwali się wcześniej, dostosowując je do aktualnie panujących trendów oraz sytuacji w kraju i na świecie. Ich cel zawsze jest ten sam - wyłudzenie środków finansowych.

Pamiętajmy, że należy zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania – nigdy nie jesteśmy do końca pewni z kim mamy do czynienia w sieci. Nie klikajmy w podejrzane linki i pod żadnym pozorem nie podawajmy osobom trzecim kodów z wiadomości SMS do autoryzacji transakcji bankowych.

Źródła: nfz.gov.pl, knf.gov.pl

Zobacz też:

Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej Polsce

Pielęgniarki dla Pacjenci.pl: „Polacy bez fachowej opieki? Potrzebujemy wsparcia"

W tych sytuacjach farmaceuta może odmówić sprzedaży leku. Przepisy są bezwzględne

Polecane