Objaw Dennie-Morgana czyli jak rozpoznać nietypowe sygnały atopowego zapalenia skóry
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba dermatologiczna, w której występuje stan zapalny skóry. Jest ono następstwem zaburzeń bariery skórno-naskórkowej, jak również zwiększonej nadwrażliwości organizmu na alergeny. Choć może pojawić się w dowolnym momencie życia, najczęściej ujawnia się już w dzieciństwie. Charakterystyczne zmiany skórne, które występują u osób z atopowym zapaleniem skóry to: zmiany rumieniowe, grudki, wtórnie pojawiające się przeczosy, nadżerki, lichenifikacja oraz świąd.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny objawów (w tym objawu Dennie-Morgana)
Jedną z głównych przyczyn pojawienia się atopowego zapalenia skóry są mutacje genetyczne. Oprócz tego wpływ na wystąpienie tej dermatozy mają czynniki środowiskowe. W przypadku mutacji genetycznych największy wpływ ma mutacja genu filagryny. Filagryna jest to białko znajdujące się w warstwie rogowej naskórka, jest ona niezbędna do zachowania odpowiedniego nawilżenia skóry. Gdy w wyniku mutacji dochodzi do jej deficytu, wówczas naskórek wysycha szybciej i ma tendencje do pękania. To powoduje, że wszelkiego rodzaju drobnoustroje i patogeny mogą łatwiej pokonywać barierę ochronną naskórka i wywoływać stan zapalny. Poza tym z popękaną skórą łatwiej o bliższy kontakt z alergenami np. sierścią zwierząt.
Nie wszystkie osoby, u których występują mutacje genetyczne sprzyjające pojawieniu AZS, mają jednak typowe dla tej choroby objawy. U niektórych ludzi, mimo podłoża genetycznego, nie dochodzi do wyprysków czy świądu. Wynika to z faktu, że na częstość pojawiania się objawów atopowego zapalenia skóry mają też wpływ czynniki środowiskowe. Na przykład niemowlęta karmione piersią mają mniejsze ryzyko wystąpienia zmian skórnych niż ich rówieśnicy karmieni butelką. Poza tym te dzieci, które chronione były we wczesnym dzieciństwie od zarazków i żyły w przesadnie higienicznym środowisku również mogą wykazywać większą skłonność w kierunku AZS. Także niewłaściwa dieta oraz stres to czynniki, które sprzyjają atopowemu zapaleniu skóry i mogą być czynnikiem zapalnym, jeśli chodzi o moment pojawienia się schorzenia.
Objaw Dennie-Morgana i inne symptomy charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry
Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry opiera się o kryteria diagnostyczne Hanifina i Rajki. Według nich kryteria większe, po których rozpoznaje się atopowe zapalenie skóry, to:
-
przewlekły oraz nawrotowy charakter choroby,
-
świąd,
-
wywiad atopowy u chorego lub u któregoś z członków rodziny,
-
typowe umiejscowienie zmian na skórze.
Kryteria mniejsze:
-
podwyższone IgE (atopia),
-
nietolerancja niektórych pokarmów,
-
nawracające zakażenia skóry,
-
świąd skóry po spoceniu,
-
objaw Dennie-Morgana – pogłębienie fałdów powieki dolnej,
-
przedni fałd szyjny,
-
wyprysk rąk lub stóp,
-
nawrotowe zapalenie spojówek,
-
dodatnie testy punktowe,
-
nietolerancja wełny,
-
biały dermografizm,
-
przebarwienie wokół oczu,
-
zaćma.
Atopowe zapalenie skóry – postępowanie lecznicze i pielęgnacyjne
U większości pacjentów dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry, takie jak świąd czy nadmierna szorstkość możliwe są do złagodzenia dzięki zastosowaniu emolientów oraz miejscowej aplikacji glikorytykosteroidów. Emolienty są to dermokosmetyki, które łączą w sobie funkcje nawilżania i natłuszczania naskórka, a przy okazji wzmacniają barierę ochronną skóry. Jeśli występują w postaci kremów lub balsamów, aplikuje się je przynajmniej 3 razy dziennie na zmienione chorobowo miejsca. Gdy są w formie mydła czy płynu do mycia – stosuje się je tak samo często jak normalne mydło. Dzięki temu ochrona skóry zostaje zachowana. Ze względu na to, że emolientów nie stosuje się na skórę, na której toczy się stan zapalny, należy najpierw wyciszyć zapalenie przy pomocy miejscowych glikokortykosteroidów lub miejscowych inhibitorów kalcyneuryny.
Uwaga! Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem.