Objaw Hutchinsona, czyli jak rozpoznać czerniaka paznokciowego
Objaw Hutchinsona – czym jest?
Objaw Hutchinsona jest tym symptomem, który często pozwala odróżnić czerniaka podpaznokciowego od innych zmian widocznych na paznokciu m.in. od infekcji grzybiczej, krwiaka podpaznokciowego, znamienia melanocytowego. Jest to długie pasmo barwnikowe, które przechodzi z płytki paznokciowej na obrąbek paznokcia. Widząc takie zabarwienie dermatolog musi być jednak czujny i zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie ma do czynienia z objawem „pseudo-Hutchinsona”, gdzie ciemny prążek prześwituje przez płytkę paznokciową i wydaje się być zmianą barwnikową, a w rzeczywistości jest krwiakiem lub zmianą, która pojawiła się w wyniku stosowania niektórych leków np. amlodypiny.
Objaw Hutchinsona i inne symptomy czerniaka paznokciowego
Aby stwierdzić, że ma się do czynienia z czerniakiem paznokciowym, należy potwierdzić występowanie poniższych symptomów:
-
prążki barwnikowe, które mają nieregularne i poszarpane brzegi,
-
prążki barwnikowe składające się z kilku kolorów, które mają różną szerokość,
-
ułożenie prążków w różnych odstępach,
-
pasma barwnika o szerokości powyżej 6 mm lub powyżej 50% szerokości płytki paznokciowej,
-
rozchodzenie się prążków w kierunku proksymalnym,
-
objaw Hutchinsona,
-
występowanie szczelin lub ubytków w obrębie płytki paznokcia,
-
pojawienie się krwiaków, obszarów o zabarwieniu mleczno-czerwonym, naczyń linijnych.
Objaw Hutchinsona – co jest istotne w diagnostyce czerniaka podpaznokciowego?
Diagnostyka czerniaka podpaznokciowego opiera się przede wszystkim o badanie dermatoskopowe. Jest to badanie nieinwazyjne, które polega na oglądaniu skóry przez specjalny powiększający przyrząd. Dzięki odpowiedniemu powiększeniu skóry i jej przydatków lekarz jest w stanie dostrzec wszystkie niepokojące objawy takie jak np. asymetria czy przebarwienia. Badanie dermoskopowe zmiany barwnikowej, która zlokalizowana jest pod paznokciem, polega na ocenie wszystkich płytek paznokci zarówno rąk jak nóg, badanie wału paznokciowego oraz brzegów bocznych oraz badaniu wolnego brzegu płytki paznokcia. Ponadto przy diagnostyce czerniaka podpaznokciowego istotne jest badanie kliniczne, w którym ocenia się m.in. wszystkie pozostałe płytki paznokcia nieobjęte zmianą (w czerniaku podpaznokciowym tylko jeden z paznokci ma zmianę nowotworową).
W badaniu diagnostycznym lekarze często posługują się zasadą ABC epidemiologii i cech czerniaka podpaznokciowego, które ułatwiają jego rozpoznanie. Są to wskazówki takie jak:
-
Prążek barwnikowy, który może przyjmować zabarwienie od brązowego po czarny i którego szerokość jest równa bądź większa niż 3 mm.
-
Prążek ma nierówne brzegi.
-
Widoczny jest szybki wzrost zmiany.
-
Najczęściej zajęty jest duży paluch u nogi albo kciuk ręki.
-
Paznokieć zajęty jest w dominującej ręce.
-
Charakterystyczne rozprzestrzenianie się – objaw Hutchinsona.
-
Obciążenie w wywiadzie (pozytywny wywiad rodzinny w kierunku czerniaka lub znamion dysplastycznych).
Jeśli podczas badania dermoskopowego lekarz stwierdzi, że dostrzega niepokojące zmiany, które mogą wskazywać na nowotwór, wykonuje biopsję. Jest ona utrudniona ze względu na obszar paznokcia, ale niezbędna, jeśli chce się mieć całkowite potwierdzenie obecności czerniaka. Badanie to wymaga czasem radykalnego wycięcia nie tylko samej zmiany, ale również tkanek, które ją otaczają. Bywa, że cięcie jest tak głębokie, że sięga do samej kości.
Czerniak podpaznokciowy – leczenie
Zalecaną formą leczenia czerniaka podpaznokciowego jest leczenie chirurgiczne. Polega na wycięciu płytki paznokcia, łożyska paznokcia jak również macierzy. Jeśli czerniak jest złośliwy, czasem dochodzi do konieczności amputacji zajętego paliczka. Zazwyczaj jednak stosuje się zabiegi oszczędzające i przy czerniaku na wczesnym etapie rozwoju dokonuje się wycięcia zmiany z marginesem 5-10 mm, zachowując przy tym kość. Następnie w tym miejscu dokonuje się przeszczepu skóry, którą pobiera się np. z kończyny górnej.
Uwaga! Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem.