Ostre choroby zapalne krtani – rodzaje, przyczyny i domowe sposoby.
Ostre choroby zapalne krtani to bez wyjątku dolegliwości powstałe w wyniku podrażnienia strun głosowych i krtani. Są to choroby błony śluzowej o długotrwałym charakterze spowodowane często brakiem dbałości o zdrowie i przewlekłymi chorobami. W niniejszym artykule prezentujemy podstawowe przyczyny pojawiania się ostrych chorób zapalnych krtani oraz dzielimy się praktycznymi wskazówkami, jak sobie z nimi radzić… Dowiedz się jak wyjść z okresu jesienno-zimowego bez szwanku! ????
Ostre choroby zapalne krtani – przyczyny
Wśród najczęstszych bezpośrednich przyczyn ostrych chorób zapalnych krtani wymienia się przede wszystkim te, która wynikają z naszej niedbałości o zdrowie. Jest to np.:
· nadużywanie papierosów,
· nadmierne spożycie alkoholu,
· brak dbałości o zdrowie zębów,
· zaburzenia krążenia spowodowane brakiem ruchu czy też złą dietą.
Wśród kolejnych przyczyn występowania problemów z krtanią wymienia się przede wszystkim przebywanie w suchym czy też zanieczyszczonym powietrzu oraz różnego rodzaju alergie, nadużywanie i „męczenie” głosu, a także narażenie na działanie środków chemicznych. W tym przypadku wystarczy drobne podrażnienie, które, jeżeli zostanie zaniedbane, może rozwinąć się do poważnego zapalenia.
Wśród kolejnych przyczyn wstępowania ostrych chorób zapalnych krtani wymienia się te związane z zaniedbanymi i źle zaleczonymi infekcjami. Rozwój zapalenia może być miedzy innymi powikłaniem po grypie, a także stanowić skutek niedoleczonych przeziębień, zapaleń oskrzeli oraz przewlekłego chorowania na inne różnego rodzaju choroby związane ze stale występującym kaszlem.
Ostre choroby zapalne krtani – objawy
Dla większości ostrych chorób zapalnych krtani objawy są podobne. Najczęściej obserwuje się chrypkę, która świadczy o tym, że podrażnione obszary w gardle i krtani próbują w jakiś sposób nawilżyć śluzówkę, aby zapobiec jej dalszemu podrażnianiu. Kolejnymi objawami jest szybkie męczenie się głosu oraz jego zanik (te objawy są szczególnie charakterystyczne dla nauczycieli – zarówno chrypka jak i zanik głosu nazywane są ich chorobą zawodową).
Wśród objawów bardziej dokuczliwych pojawia się często również ból, uczucie drapania w gardle, suchy kaszel, niemożność swobodnego przełykania śliny – o jedzeniu nie wspominając – oraz powiększenie węzłów chłonnych i gorączka.
Ostre choroby zapalne krtani – leczenie i domowe sposoby
W związku z tym, że ostre choroby zapalne krtani mogą mieć wiele różnych przyczyn, podczas ich leczenia często należy uzbroić się w cierpliwość. Leczenie może być długotrwałe zwłaszcza w przypadkach, gdy choroby są wynikiem wcześniejszych zaniedbań i powikłań po innych schorzeniach. Wśród czynników wspierających leczenie wymienia się przede wszystkim po prostu oszczędzanie gardła i krtani. W jaki sposób można to zrobić? Przede wszystkim unikajmy mówienia! Kilka dni z ograniczoną pulą słów do wypowiedzenia pomoże zrelaksować struny głosowe i zdecydowanie przyśpieszy leczenie. Zaleca się również unikania ostrych potraw i spożywania jedzenia o fakturze, która utrudnia przełykanie i gryzienie. Najlepiej w okresie rekonwalescencji odżywiać się pokarmem płynnym lub przynajmniej półpłynnym. Szczególnie zalecane są np. kremy warzywne na obiad, a na śniadanie owsianka – odżywcze i zdrowe jedzenie, które wspomoże organizm w samoleczeniu.
Wśród domowych sposobów leczenia ważne jest przede wszystkim płukanie gardła i picie odpowiednich napojów. Absolutną rewelacją w tym przypadku jest szałwia, którą można nie tylko płukać gardło, ale też po prostu pić jako gorący napój. Szałwia ma właściwości antybakteryjne i ściągające oraz doskonałe nawilża śluzówkę. Warto pić ją codziennie nawet jeżeli nie dokuczają nam aktualnie żadne dolegliwości, ale mamy skłonność do ostrych chorób zapalnych krtani i chcemy im zapobiegać.
W większości przypadków lekarz nie zaordynuje nam antybiotyków, ponieważ większość chorób krtani ma podłoże wirusowe. W takich przypadkach leczenie przebiega na zasadzie wyciszania objawów. Stosuje się płukanki antybakteryjne, syropy wykrztuśne oraz nawilża gardło i krtań.
Zaniedbane stany zapalne krtani mogą prowadzić do wielu bardzo niebezpiecznych problemów ze zdrowiem – nawet do nowotworu! Zalecane jest zatem, aby nie lekceważyć dolegliwości ze strony krtani oraz gardła, tylko szybko zdecydować się na konsultację z lekarzem. Najlepiej jednak jest zapobiegać niż leczyć!
Ostre choroby zapalne krtani – zapobieganie
Aby zapobiec ostrym chorobom zapalnym krtani wystarczy stosować się do kilku prostych zaleceń. Niestety wiele z nich jest prostych tylko w teorii, ponieważ mało kto w imię zdrowia jest w stanie zrezygnować z papierów i alkoholu. Są to jednak metody niezawodne.
Poza alkoholem i papierosami warto również po prostu unikać tych wszystkich zachowań i zwyczajów, które stały się przyczyną zachorowania. Należy oszczędzać głos, dbać o higienę jamy ustnej oraz przede wszystkim unikać kontaktu z chorymi. Pomocne w unikaniu stanów zapalnych będzie również codzienne picie szałwii. To cudowne zioło nie tylko wspaniale smakuje, ale również rewelacyjnie zadba o twoje gardło!