Otoskop – rodzaje i zastosowanie.
Otoskop to jedno z najważniejszych narzędzi we współczesnej laryngologii mimo swojej absolutnej prostoty i istnienia od wielu lat. Stosuje go każdy laryngolog i jest nieodzownym środkiem do postawienia trafnej diagnozy i rozpoczęcia potrzebnego leczenia lub wykluczenia różnego rodzaju infekcji i obecności ciał obcych w narządach słuchu i węchu. W niniejszym artykule dowiesz się wszystkich przydatnych informacji na temat otoskopu. Zapraszamy do czytania!
Czym jest otoskop?
Otoskop, mimo etymologii słowa wywodzącego się od greckiego otos czyli ucho, nie służy jedynie do diagnostyki problemów z uszami. Otoskopu używa się również do wszelkiego rodzaju badań laryngologicznych. Lekarz w gabinecie może zatem użyć go podczas badania wszelkich narządów zlokalizowanych w okolicach głowy i szyi. Badanie otoskopowe w żaden sposób nie jest inwazyjne, jeżeli lekarz wykonuje je należycie delikatnie oraz wysterylizowanym narzędziem.
Otoskopia może jedynie wywołać dyskomfort, którego pośrednią przyczyną będzie stan zapalny i nadwrażliwa błona śluzowa czy skóra. Dzięki badaniu otoskopem lekarz jest w stanie postawić właściwą diagnozę odnośnie odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.
Otoskopy – rodzaje i zastosowanie
Otoskop to prosty sprzęt wyposażony w latareczkę, dzięki której lekarz jest w stanie zajrzeć do ucha lub nosa pacjenta. Jednocześnie również pozwala na trzykrotne (najczęściej spotykana skala) powiększenie obrazu wewnątrz narządu. Jest to skala, która umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy po przeprowadzeniu otoskopii. W sklepach medycznych znajdziecie również otoskopy dysponujące większym powiększeniem, należy jednak pamiętać, że im większa skala tym mniejsze pole widzenia.
Otoskopy dzieli się zwykle na trzy rodzaje ze względu na rodzaj oświetlenia, jakim dysponują. W pierwszej grupie znajdują się te posiadające oświetlenie bezpośrednie (żarówka umieszczona jest za okienkiem wziernika i bezpośrednio oświetla badany narząd). Jako następne wymienia się otoskopy wyposażone w światłowód. W nich żarówka umieszczona jest w główce otoskopu. Trzecia grupa to również otoskopy wyposażone w światłowód, ale dodatkowo posiadające diodę typu LED. To rozwiązanie należy do najnowszych i istnieje na rynku dopiero od niedawna.
UWAGA!!! Otoskopu używa się w kilku różnych rodzajach badań i to właśnie z myślą o pacjencie należy dobrać odpowiedni model!
Podstawowe zastosowanie znajduje otoskop oczywiście w laryngologii, gdzie stanowi najważniejsze narzędzie diagnostyczne. Lekarz używa otoskopu właściwie przy każdej wizycie lekarskiej. Dzięki niemu może zbadać i zdiagnozować dolegliwości układu oddechowego (w przypadku lekarza otolaryngologa i laryngologa) oraz zewnętrznego kanału słuchowego (w przypadku laryngologa).
Kolejne zastosowanie znajduje otoskop w pediatrii. Bardzo ważne jest, zarówno dla komfortu opiekuna jak i dziecka, aby wizyty lekarskie z udziałem dzieci przebiegały sprawnie i szybko. Dlatego pediatrzy zawsze powinni mieć otoskop na wyposażeniu, jako narzędzie ułatwiające pracę i przyśpieszające diagnozę. Otoskopy do celów pediatrycznych najczęściej projektuje się tak, żeby zwracały uwagę małego pacjenta – były kolorowe i zdobne w zabawne wzory.
Następnie wymienia się otoskopy do użytku lekarzy rodzinnych (czyli internistów). Taki musi być uniwersalny, aby można było go używać zarówno z dorosłymi jak i małymi pacjentami. Ważne jest zatem, aby gabinet był wyposażony w kilka rodzajów wzierników zróżnicowanych pod względem rozmiaru.
W jaki sposób przebiega badanie otoskopem?
Przed rozpoczęciem badania lekarz nakłada głowicę otoskopu na rękojeść (obie te części ze względów higienicznych trzyma się osobno) oraz umieszcza wziernik na głowicy. Wyróżnia się jedno- i wielorazowe wzierniki. Na użytek domowy polecamy wielorazówkę, natomiast w gabinecie lekarskim spotyka się raczej wzierniki jednorazowe.
Po umieszczeniu wziernika otoskopowego w uchu lekarz często delikatnie „ciągnie pacjenta za uszy”. ???? Jest to całkowicie normalne. Lekarz, aby zbadać porządnie kanał słuchowy, tym sposobem wyprostowuje go i/lub odsłania dalsze jego części.
Jakie choroby diagnozuje lekarz podczas otoskopii?
Otoskopia, jak już zostało wspomniane, jest badaniem wykonywanym przede wszystkim w gabinecie laryngologa oraz otolaryngologa. Otoskop jest bowiem narzędziem podstawowym pracy lekarzy tych specjalności. Umożliwia on rozpoznanie ciężkich chorób oraz drobnych dolegliwości. Wśród diagnozowanych chorób najczęściej znajdują się takie jak:
· uraz ciśnieniowy ucha,
· ostre zapalenie ucha środkowego,
· krwotoczne zapalenie ucha,
· choroby nowotworowe.
Z pozornie lżejszych przypadków lekarze mają do czynienia z czopami woskowymi oraz z ciałami obcymi różnego rodzaju i pochodzenia, które utkwiły w przewodzie słuchowym. Mówimy o pozornie lżejszych przypadkach, ponieważ każde ciało obce czy też przytkanie przewodów słuchowych woskiem, może powodować poważne problemy ze słuchem.