Pacjenci.pl Zdrowie Owsica – przyczyny, objawy, leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/dla-dzieci-dziewczyna-o%C5%82%C3%B3wek-1093758/

Owsica – przyczyny, objawy, leczenie.

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Owsica to choroba pasożytnicza, której sprawcą są owsiki ludzkie, małe nicienie, które bytują w jelicie grubym człowieka i rozmnażają się, powodując zarażanie kolejnych osób. Wprawdzie owsica uważana jest za dolegliwość typową dla wieku dziecięcego, ale dotyczy ona również dorosłych. Rozbieżność w ilości zachorowań w zależności od wieku wynika przede wszystkim ze świadomości dorosłych na temat istnienia potrzeby utrzymywania prawidłowej higieny – zwłaszcza jeśli idzie o kwestie związane z wydalaniem i higieną stref intymnych.

Dzieci niestety nie przejmują się takimi „drobiazgami” i w wyniku tego łatwo dochodzi do zarażenia się owsicą.

W jaki sposób można zarazić się owsicą?

Owsica to choroba wywołana przez pasożyty zwane owsikami ludzkimi, a najczęstszą drogą zakażenia jest bezpośredni kontakt z jajami owsika ludzkiego. Wystarczy, że dotkniemy np. rąk osoby, która wcześniej miała kontakt ze strefami intymnymi, zwłaszcza okolicami odbytu, a następnie nie zadbała o odpowiednią higienę rąk.

Często do przeniesienia jaj z okolic odbytu na ręce, a następnie na przedmioty codziennego użytku dochodzi w nocy, gdy nie budząc się, odczuwamy bardzo dolegliwy świąd i drapiemy się przez sen.

Oprócz powyższego, do zakażenia może niestety również dojść drogą kropelkową, co zdarza się znacznie rzadziej, ale jest jak najbardziej możliwe. Jaja są bardzo lekkie i z łatwością unoszą się w powietrzu, osiadają w kurzu, na przedmiotach codziennego użytku etc.

Do zarażenia owsicą dochodzi zatem przede wszystkim z powodu nieprzestrzegania zasad higieny, złych warunków sanitarnych w miejscach takich jak przedszkola czy szpitale oraz bezpośrednio od drugiego człowieka np. w przedszkolu, żłobku czy innego domownika.

Warto zaznaczyć, że żywicielem owsika ludzkiego, jak sama nazwa wskazuje, jest wyłącznie człowiek. Nie zarazimy się nim zatem bezpośrednio poprzez kontakt ze zwierzęciem, chyba, że w jakiś sposób jajka owsika ludzkiego znalazły się na sierści zwierzaka.

Objawy owsicy

Objawy owsicy wyglądają podobnie zarówno u dorosłych jak i u dzieci, jednak często w przypadku dorosłych są znacznie łagodniejsze i mniej dokuczliwe. Najbardziej charakterystycznym objawem, że „dopadła” nas owsica jest uporczywe swędzenie w okolicach odbytu. Spowodowane jest ono wędrówką samic z jelita grubego właśnie w okolice odbytu w celu złożenia jaj. W wyniku czego właśnie dochodzi do kolejnych zakażeń.

W związku ze swędzeniem pojawia się również często bezsenność lub sen zbyt płytki, aby oddziaływał dobroczynnie na zmęczony organizm. To daje szereg skutków charakterystycznych dla bezsenności czyli ospałość, zmęczenie, niemożność skupienia i rozdrażnienie – czasem dochodzi do tego nerwowe zgrzytanie zębami.

Bardzo często dzieci skarżą się również na bóle głowy i brzucha. Niektóre z nich mają problemy z kontrolowaniem i trzymaniem moczu. Wśród innych objawów owsicy wymienia się również brak apetytu, a co za tym idzie spadek masy ciała oraz bladość skóry i podkrążone oczy. Wszystkie te objawy są wynikiem zmęczenia lub niedoborów.

Wśród wielu komplikacji związanych z owsicą znajdują się między innymi wypunktowane niżej.

1.      Może dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego.

2.      Bardzo często zdarza się, że dziewczynki skarżą się nie tylko na świąd w okolicy odbytu, ale również pochwy! U dziewczynek samice owsików składają jaja również w pochwie lub jej okolicach.

3.      Występują zaburzenia snu w postaci bezsenności lub braku fazy REM.

4.      Częstym problemem jest zapalenie jelita grubego, czyli miejsca bytowania dorosłych osobników owsika ludzkiego.

5.      Często rozwija się również zapalenie skóry. W grupie szczególnie narażonych na stan zapalny w okolicach odbytu są osoby zmagające się ze skórą atopową.

Jak wygląda leczenie owsicy?

Leczenie owsicy to na szczęście bardzo prosty proces. Wystarczy, że będziesz słuchał lekarza i grzecznie przyjmował leki. ???? Lekarz zazwyczaj ordynuje leki przeciwpasożytnicze. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, działa to tak samo jak przy odrobaczaniu kotów i psów. Podaje się pojedynczą dawkę leku, który powoduje stopniowe wymieranie robaków i wydalanie drogą tradycyjna, czyli przez odbyt. Leczenie powtarza się zwykle jeszcze raz po dwóch tygodniach od pierwszej dawki, aby uniknąć nawrotów dolegliwości. Zdarza się bowiem, że pierwsza dawka nie eliminuje wszystkich pasożytów.

Ważne jest, że leczenie zaleca się nie tylko osobie, u której stwierdzono owsiki, ale również u każdego domownika, który miał z chorym styczność – zwłaszcza kiedy osobą chorą jest małe dziecko, od którego łatwo się zarazić (małe dziecko nie dba samo o higienę, więc kontakt ze skórą i okolicami odbytu podczas kąpieli jest nieunikniony).

Wśród zaleceń znajdują się również te związane z „czyszczeniem” domu. Należy uprać, wyparzyć i umyć wszystkie przedmioty oraz pościel, ręczniki, bieliznę i inne rzeczy, z którymi mogła mieć styczność osoba chora, aby uniknąć ponownego przenoszenia się pasożytów. Zwykle to właśnie ten aspekt najbardziej przeraża matki, których dzieci złapały owsika ludzkiego. Sam pasożyt bowiem nie jest szczególnie niebezpieczny, jeśli nastąpi reakcja i leczenie w odpowiednim czasie od zauważenia pierwszych objawów.

Oprócz leków, dezynfekcji całego domu jest jeszcze jedna rzecz… Ale chyba nie musimy ci już drugi raz powtarzać, wszystkiego co napisaliśmy wyżej o higienie osobistej? Właśnie tak nam się zdawało. Powodzenia! ????

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko