Pękająca skóra na palcach – przyczyny, zapobieganie i domowe sposoby.
Pękająca skóra na palcach, wokół paznokci i wierzchu dłoni to niestety problem bardzo powszechny, który nie zawsze wynika tylko i wyłącznie ze złego nawilżenia czy też zmian temperatur. Przyczyn może być wiele, a niektóre mogą świadczyć o chorobach autoimmunologicznych. Sprawdź koniecznie, jakie mogą być przyczyny pękającej skóry na palcach! Domowe sposoby, które dla ciebie mamy, z pewnością poprawią kondycję skóry, a nawet pomogą całkowicie rozwiązać problem.
Przyczyny pękającej skóry na palcach
Jak powiedzieliśmy, przyczyn pękającej na palcach skóry może być naprawdę wiele. Poniżej przedstawiamy osiem mających miejsce najczęściej:
1. Zmiany temperatur stanowią podstawową pośrednią przyczynę pękania skóry na palcach. Czemu pośrednią? To w końcu my wychodzimy w zimę bez rękawiczek, używamy telefonów na mrozie i pozwalamy dłoniom się przesuszać.
2. Niedobory witamin to kolejny czynnik wpływający na pękanie skóry. Jeżeli w Twojej diecie brakuje witamin A, D, E, K oraz z grupy B, zacznij spożywać produkty w nie bogate oraz dowiedz się w aptece o najlepszy preparat poprawiający stan skóry.
3. Stres i osłabienie organizmu również mają wpływ na pękającą skórę na palcach. Przewlekłe zdenerwowanie nie tylko powoduje niedobory witaminowe, ale również sprawia, że często machinalnie i nieświadomie skubiemy skórę, obgryzamy skórki paznokci, czy też pocieramy ręce.
4. Środki chemiczne to szczególnie niebezpieczne substancje dla skóry. Niestety wiele z nas w trakcie sprzątania domu, nie używa podczas tej czynności rękawiczek. A jest to bardzo ważne dla zdrowia skóry, aby nie miała ona kontaktu nie tylko ze środkami żrącymi, ale również takimi, które po prostu silnie wysuszają skórę lub mogą ją uczulać.
5. AZS, inaczej atopowe zapalenie skóry , to swego rodzaju dysfunkcja skóry będąca schorzeniem, autoimmunologicznym, które sprawia, że ma ona tendencje do ciągłego przesuszania się, tworzenia się zapaleń skóry, pękania czy też świądu. AZS zdiagnozować może tylko lekarz. Jeśli podejrzewasz u siebie występowanie atopowego zapalenia skóry, udaj się do dermatologa!
6. Choroby tarczycy są kolejną bardzo często występującą przyczyną pękającej skóry na palcach oraz wielu innych dolegliwości. Objawami chorej tarczycy mogą być również zmiany nastroju, depresja, tycie i chudnięcie (w zależności od rodzaju schorzenia), ciągłe zmęczenie, problemy ze snem.
7. Grzybica może być przyczyną bardzo głębokich pęknięć skóry – w przebiegu choroby dochodzi do bardzo mocnego jej przesuszenia. W grupie ryzyka zachorowania na grzybicę znajdują się przede wszystkim osoby, mające stały kontakt z wilgocią jak np. sprzątaczki czy ogrodnicy. Dlatego tak ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej w trakcie pracy, a w tym przypadku rękawic!
8. Alergia może być również przyczyną pękającej na palcach skóry. Oprócz tej wynikającej z alergenów występujących np. w powietrzu, możemy mieć również alergię na różnego rodzaju biżuterię (np. złoto) albo na określone produkty żywnościowe (alergia może objawiać się właśnie przesuszoną i pękającą skórą).
Pękająca skóra na palcach – leczenie i zapobieganie
Jak widzisz, przyczyn pękającej na palcach skóry może być naprawdę wiele, a i te które wymieniliśmy to jedynie podstawowe. Jeżeli doświadczasz jakichś dolegliwości dodatkowych poza pękającą skórą, zgłoś się do lekarza na badania. Niezależnie od tego, czy bardzo źle się czujesz, czy nie, warto od czasu do czasu zgłosić się po skierowanie na badania krwi.
Internista prawdopodobnie wystawi skierowanie na podstawowe badania: morfologia, TSH, witaminy, potas i żelazo. Może również skierować cię do alergologa, a w przypadku, gdy badania krwi będą wzbudzać niepokój lub wątpliwości, skieruje do endokrynologa lub zaproponuje inne rozwiązania.
W przypadku chorej tarczycy konieczne jest branie syntetycznego hormonu tarczycy, w przypadku alergii ograniczenie kontaktu z alergenem oraz leki antyhistaminowe, a kiedy przyczyną pękającej skóry na palcach jest grzybica, podejmuje się antybiotykoterapię.
Jakie ogólne działania możesz podjąć, aby nie dopuścić do pogorszenia się stanu skóry, zanim dostaniesz się na wizytę do lekarza? To proste:
· Unikaj kontaktu ze środkami chemicznymi, kiedy nie masz na rękach rękawiczek!
· Odstaw produkty, które mogą cię uczulać!
· Zrezygnuj na jakiś czas z noszenia biżuterii!
· Zapoznaj się z domowymi sposobami na nawilżanie skóry dłoni… ????
Pękająca skóra na palcach – domowe sposoby
Wiadomo, że jeżeli zachorowałaś na tarczycę (kobiety mają do czynienia z chorobami autoimmunologicznymi częściej, więc to do nich kierujemy te słowa, natomiast mężczyźni również mogą skorzystać z poniższych rad) lub okazało się, że cierpisz na inne schorzenie podstawą jest leczenie farmakologiczne, kontrola lekarska i inne działania, o których więcej mówiliśmy w poprzednich akapitach.
Możesz jednak również sama zacząć działać! Mamy dla ciebie szereg rad na temat tego, jak zapobiec pękającej skórze na palcach oraz poprawić jej ogólny stan i sprężystość. Wśród nich znajdują się rady dotyczące nawilżania, ale również spożywania produktów, które wesprą i umocnią warstwę lipidową skóry dzięki bogactwu zawartych w nich witamin.
· Kup preparat witaminowy dedykowany pięknej skórze.
· Codziennie dodawaj do jedzenia świeżo zmielone siemię lniane lub pij napar z niego przygotowany! Wprowadź też do diety zielone warzywa oraz owoce jagodowe.
· Nawilżaj ręce! W ciągu dnia, kiedy nie możesz założyć rękawiczek kosmetycznych, używaj po prostu nawilżających kremów do rąk. Kiedy jednak masz chwilę polecamy różnego rodzaju maski do rąk, które kupisz w każdej porządnej drogerii albo wykonasz bez problemu sama w domu. Jak tylko nałożysz maskę na ręce, owiń dłonie folią – uzyskasz dzięki temu efekt sauny – i schowaj ręce do rękawiczek. Po 20-25 minutach możesz zdjąć folię. Wsmaruj resztki maski w ręce i poczekaj do wyschnięcia lub zmyj z dłoni, w zależności od informacji od producenta na opakowaniu produktu. Wśród składników na maski przygotowywane w domu najczęściej poleca się oliwę z oliwek, jajko, olej lniany, kisiel z siemienia lnianego i parafinę.
Życzymy miłego relaksu podczas nakładania maseczek na dłonie oraz zdrowia! ????