Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pierwsza szczepionka przeciw RSV weszła na polski rynek! Zalecana jest seniorom 60+
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 03.10.2023 11:29

Pierwsza szczepionka przeciw RSV weszła na polski rynek! Zalecana jest seniorom 60+

RSV
canva.com

W Polsce jest już dostępna szczepionka przeciw RSV przeznaczona dla seniorów, którą stosuje się w celu zapobiegania chorobie dolnych dróg oddechowych powodowanej przez syncytialny wirus oddechowy (RSV). Pacjenci powyżej 60. roku życia cierpiący na choroby współistniejące mają zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia RSV. Na polski rynek trafił rekombinowany preparat z adiuwantem, Arexvy. 

Syncytialny wirus oddechowy (RSV) - objawy zakażenia

Syncytialny wirus oddechowy (RSV) wywołuje infekcje układu oddechowego u ludzi i zwierząt. Występuje powszechnie i może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby są jednak osoby starsze z chorobami przewlekłymi. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się również pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), astmą, cukrzycą oraz przewlekłą niewydolnością serca. 

Wśród głównych objawów zakażenia RSV wymieniane są: 

  • katar, 
  • kaszel, 
  • gorączka, 
  • duszność,
  • zapalenie oskrzeli lub płuc. 

Każdego roku w szpitalach w Polsce i całej Europie odnotowuje się znaczny wzrost liczby przyjęć pacjentów z powodu zakażeń wirusami układu oddechowego, typowych dla sezonu jesienno-zimowego, w tym RSV. Dlatego cieszę się, że po ponad 50 latach prac nad szczepionką przeciwko RSV, udało się osiągnąć sukces. Nowa szczepionka pomaga chronić osoby starsze przed RSV i można ją podawać jednocześnie ze szczepieniami przeciwko grypie sezonowej.” - powiedziała Olivera Tomanoski-Aleksic, dyrektor medyczny GSK. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-02T141700.876.png

Wykaz zalecanych szczepień ochronnych - zmiany od 1 października. Nowe pozycje na liście Masz ciemne plamy na skórze? To być może plamy wątrobowe

Pierwsza szczepionka przeciwko RSV dostępna w Polsce

Preparat został opracowany przez firmę GSK, a jego skuteczność w zapobieganiu chorobom dolnych dróg oddechowych wywołanym przez RSV ocenia się na 82,6 – 94,6%.

W komunikacie Krzysztof Kępiński z GSK podkreślił, że do tej pory nie istniała skuteczna szczepionka przeciw RSV, ani też swoista terapia dla dorosłych dotkniętych chorobami wywołanymi przez zakażenie RSV. 

Zakażenia RSV stanowią jedną z głównych przyczyn chorób zakaźnych układu oddechowego, na które nie było do tej pory skutecznej szczepionki ani swoistego leczenia dla dorosłych. Arexvy to pierwsza na świecie szczepionka zarejestrowana do profilaktyki zakażeń RSV u osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych.” - poinformował Krzysztof Kępiński. 

Szczepionka przeciwko RSV - bezpieczeństwo

Szczepionka Arexvy jest preparatem przeciwko RSV, który jako pierwszy na świecie został zatwierdzony przez urzędy regulacyjne. Jego bezpieczeństwo było priorytetem producentów. 

Badania kliniczne wykazały, że szczepionka jest dobrze tolerowana przez większość pacjentów. Działania niepożądane, jakie mogą wystąpić to między innymi: 

  • ból w miejscu wkłucia, 
  • bóle głowy, 
  • zmęczenie, 
  • bóle mięśni oraz stawów. 

Dzięki temu, że szczepionka przeciw RSV trafiła na polski rynek przed okresem wzmożonych infekcji, możliwe będzie ograniczenie liczby zakażeń i hospitalizacji spowodowanych przez RSV.