Pacjenci.pl Zdrowie Powikłania w gojeniu się ran i rodzaje zakażenia ran
pixabay.com

Powikłania w gojeniu się ran i rodzaje zakażenia ran

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Zakażenie ran – przyczyny

Zakażenie ran – objawy

Zakażenie ran – powikłania i rodzaje ran

Zakażenie ran – leczenie

Zakażenie ran – przyczyny

Przyczyny zakażenia ran są różne. Rana tworzy się przez przerwanie ciągłości skóry lub ciągłości błon śluzowych. Zakażenie ran może być spowodowane drobnoustrojami, które dostają się do środka rany lub patogeny występujące w glebie, wodzie czy powietrzu.

Do zakażenia może także dojść samoistnie poprzez dostanie się drobnoustrojów znajdujących się na skórze, czyli gronkowców lub paciorkowców.

Bardzo często przyczyną zakażenia ran są odleżyny, w wyniku których toczy się proces zapalny. Często wówczas występują także zachyłki z wydzieliną ropną, które rozwijają zakażenie. Kiedy martwica oddziela się, wtedy pojawiają się owrzodzenia, które bardzo ciężko wyleczyć. Każdą w ten sposób pojawiającą się ranę, należy przemywać czystą wodą lub specjalnym preparatem do przemywania ran. Takie działanie zmniejszy ryzyko poważnej ogólnorozwojowej infekcji organizmu.

Zakażenie ran – objawy

Objawy zakażenia ran są widoczne od razu na skórze, ale też łatwo odczuwalne. Objawy zainfekowanej rany to między innymi:

- zaczerwienienie

- pieczenie

- ból, który powstaje pod naciskiem lub ból pulsujący

- opuchlizna/obrzęk – powiększający się

- wydzielina z rany, najczęściej ropna i podbarwiona krwią

- nieprzyjemny zapach z sączącej się rany.

W późniejszym etapie zakażenia u chorego można zaobserwować powiększone węzły chłonne, które mówią o zakażeniu ogólnorozwojowym oraz stan podgorączkowy, któremu towarzyszą dreszcze, potliwość, bóle mięśni i głowy, a także ogólne osłabienie organizmu.

Zakażenie ran – powikłania i rodzaje ran

Powikłania w gojeniu się ran są nieprzyjemne i często trudne do wyleczenia. Nierzadko bywa tak, że zagrażają życiu i prowadzą do śmierci. Powikłania w gojeniu się ran to na przykład:

- tężec – do tężcowego zakażenia skóry najczęściej dochodzi wtedy , gdy rana ma bezpośredni kontakt z ziemią. Tężca można nabawić się nawet w z pozoru błahych czynnościach, np. podczas pracy w ogrodzie. Aby uratować życie chorego, należy mu niezwłocznie podać surowicę przeciwtężcową.

- ropienie rany – bakterie ropne pojawiają się po kontakcie z ziemią, błotem lub materiałem. Trzeba pamiętać, że niemal każdej ranie, która nie została prawidłowo opatrzona, grozi ropienie.

- zgorzel gazowa – to jedno z najcięższych powikłań w gojeniu się ran. Ta bardzo poważna infekcja zazwyczaj kończy się śmiercią chorego. Zgorzel gazową wywołuje bakteria gnilna, która powoduje gnicie tkanek z wytwarzaniem się gazów. Odpowiedzialne za taki stan są laseczki zgorzeli – Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach. Gniciu ulegają szczególnie zmiażdżone mięśnie.

- wścieklizna – to powikłanie po ugryzieniu przez chore na wściekliznę zwierzę.

Zakażenie ran – leczenie

Leczenie zakażonych ran odbywa się zgodnie z ogólnie przyjętymi wytycznymi w procesie gojenia się ran. Leczenie podzielone jest na 4 etapy i zależne od tego, na którym etapie jest zakażenie.

Etap 1: na tym etapie można zaobserwować pierwsze oznaki infekcji, czyli brzydki zapach, ból przy dotyku, wysięk. Jeśli objawy się pojawiają, infekcja przebiega prawidłowo.

Etap 2: etap drugi charakteryzuje się narastającymi oznakami miejscowego zakażenia, np. ropieniem, obrzękiem, rumieniem, ociepleniem rany i bólem. Zastosowanie antyseptyku i opatrunku zatrzymuje wysięk.

Etap 3: na etapie trzecim zakażenia rany można zaobserwować miejscowe zakażenia takie jak na etapie drugim. Dodatkowo pojawiają się też cechy takie jak zajęcie sąsiadujących tkanek, zapalenie tkanki łącznej oraz zapalenie naczyń chłonnych. Na tym etapie należy wdrożyć antyseptyk i opatrunek przeciwbakteryjny. Stosuje się także antybiotykoterapię ogólnoustrojową po wykonaniu wcześniejszego antybiogramu.

Etap 4: czwarty etap charakteryzuje się tymi samymi cechami co etap trzeci. Do tego dochodzi gorączka, leukocytoza i zajęcia sąsiadujących tkanek, które mogą doprowadzić do sepsy oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko