Pacjenci.pl

fot. unsplash.com/Caroline Ziemkiewicz

Prof. Piotr Rutkowski: Ścieżka leczenia czerniaka

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Na ten temat rozmawiamy z  prof. dr n. med. Piotr Rutkowskim, kier. Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

– W ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło w leczeniu zaawansowanego czerniaka i możemy mówić o przełomie. Do tej pory nie mieliśmy leków, które mogłyby oddalić ryzyko nawrotu, teraz w tej grupie chorych możemy zastosować leczenie adjuwantowe, czyli uzupełniające. Dzięki temu wielu chorych może liczyć nawet na całkowite wyleczenie. Nowe opcje terapeutyczne sprawiają, że ok. 50 proc. chorych z zaawansowanym, przerzutowym czerniakiem może przeżyć co najmniej pięć lat, podczas gdy bez takich możliwości takiego okresu dożywało co najwyżej 3 proc.

Jednak problemem nadal pozostaje późna zgłaszalność chorych do lekarza, a wcześnie wykryty czerniak jest prawie w 100 proc. wyleczalny. I mimo że co roku organizujemy akcje, kampanie, które mają edukować, uczulać społeczeństwo pod kątem zmian na skórze, to chyba nie są one wystarczające. Stąd pomysł opracowania poradnika, pokazującego, jak powinna wyglądać ścieżka leczenia czerniaka. Poradnik jest częścią akcji „W trosce o pacjenta”. Został on przygotowany przez ekspertów i pokazuje, jak postępować przy podejrzewaniu i już potem po rozpoznaniu tego nowotworu. Opisuje ścieżkę leczenia – od zauważenia podejrzanej, niepokojącej zmiany na skórze poprzez diagnozę aż po samą terapię, dokładnie, krok po kroku. Szczegółowo opisany jest każdy etap postępowania, podane są wszystkie metody , jakie i w jakich przypadkach można zastosować. Poradnik, dostępny w internecie, z dołączonym video, z pewnością pomoże poruszać się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. A to oczywiście przełoży się na skuteczniejszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie.

Tagi:

Podobne artykuły

Świat Lekarza

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Dobrze kontrolowana cukrzyca - ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jak w ogólnej populacji
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Piotr Jankowski: Leki na nadcisnienie nie zwiększają ryzyka COVID-19
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Dr n. med. Leszek Marek Krześniak: Dysbakterioza jelitowa to zagrożenie dla całego organizmu
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Janusz Heitzman: Walcz albo uciekaj! Psychologia i pandemia
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Chorzy na nowotwory – nie bójcie się lekarzy!
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Edward Franek: Stresu podczas pandemii nie "zajadaj" słodyczami
Czytaj więcej >
Bożena Stasiak

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]