Pacjenci.pl
czerniak

fot. unsplash.com/Caroline Ziemkiewicz

Prof. Piotr Rutkowski: Ścieżka leczenia czerniaka

30 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce stale rośnie i wynosi ok. 4 tys. rocznie, a liczba zgonów ok. 1 tys. Wynika to głównie z powodu później zgłaszalności do lekarza, gdyż większość przypadków jest rozpoznawana w stadiach za

Na ten temat rozmawiamy z  prof. dr n. med. Piotr Rutkowskim, kier. Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

– W ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło w leczeniu zaawansowanego czerniaka i możemy mówić o przełomie. Do tej pory nie mieliśmy leków, które mogłyby oddalić ryzyko nawrotu, teraz w tej grupie chorych możemy zastosować leczenie adjuwantowe, czyli uzupełniające. Dzięki temu wielu chorych może liczyć nawet na całkowite wyleczenie. Nowe opcje terapeutyczne sprawiają, że ok. 50 proc. chorych z zaawansowanym, przerzutowym czerniakiem może przeżyć co najmniej pięć lat, podczas gdy bez takich możliwości takiego okresu dożywało co najwyżej 3 proc.

Jednak problemem nadal pozostaje późna zgłaszalność chorych do lekarza, a wcześnie wykryty czerniak jest prawie w 100 proc. wyleczalny. I mimo że co roku organizujemy akcje, kampanie, które mają edukować, uczulać społeczeństwo pod kątem zmian na skórze, to chyba nie są one wystarczające. Stąd pomysł opracowania poradnika, pokazującego, jak powinna wyglądać ścieżka leczenia czerniaka. Poradnik jest częścią akcji „W trosce o pacjenta”. Został on przygotowany przez ekspertów i pokazuje, jak postępować przy podejrzewaniu i już potem po rozpoznaniu tego nowotworu. Opisuje ścieżkę leczenia – od zauważenia podejrzanej, niepokojącej zmiany na skórze poprzez diagnozę aż po samą terapię, dokładnie, krok po kroku. Szczegółowo opisany jest każdy etap postępowania, podane są wszystkie metody , jakie i w jakich przypadkach można zastosować. Poradnik, dostępny w internecie, z dołączonym video, z pewnością pomoże poruszać się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. A to oczywiście przełoży się na skuteczniejszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie.

Podobne artykuły

Prof. nadz. dr hab. n. med. MBA, Irena Walecka, kier. Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne

Czytaj więcej >
prof. Andrzej Fal, kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Andrzej Fal: Jak koń może zabić miłość? Tajemnicze oblicza alergii

Czytaj więcej >
prof. Piotr Pruszczyk, kier. Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Świat Lekarza

Prof. Piotr Pruszczyk: "Śpiewać każdy może", z bieganiem nieco gorzej

Czytaj więcej >
depresja

Świat Lekarza

Samotność jak groźna choroba - może zabić

Czytaj więcej >
dr hab. n. med., neurolog Adam Kobayashi

Świat Lekarza

Dr n. med. Adam Kobayashi: Koronawirus w parze z Alzheimerem

Czytaj więcej >
odporność a otyłość

Świat Lekarza

Chcesz, żeby wirusy cię omijały? …Schudnij!

Czytaj więcej >