Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Prof. Piotr Rutkowski: Ścieżka leczenia czerniaka
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 19.03.2022 01:34

Prof. Piotr Rutkowski: Ścieżka leczenia czerniaka

czerniak
fot. unsplash.com/Caroline Ziemkiewicz

Jednak problemem nadal pozostaje późna zgłaszalność chorych do lekarza, a wcześnie wykryty czerniak jest prawie w 100 proc. wyleczalny. I mimo że co roku organizujemy akcje, kampanie, które mają edukować, uczulać społeczeństwo pod kątem zmian na skórze, to chyba nie są one wystarczające. Stąd pomysł opracowania poradnika, pokazującego, jak powinna wyglądać ścieżka leczenia czerniaka. Poradnik jest częścią akcji „W trosce o pacjenta”. Został on przygotowany przez ekspertów i pokazuje, jak postępować przy podejrzewaniu i już potem po rozpoznaniu tego nowotworu. Opisuje ścieżkę leczenia – od zauważenia podejrzanej, niepokojącej zmiany na skórze poprzez diagnozę aż po samą terapię, dokładnie, krok po kroku. Szczegółowo opisany jest każdy etap postępowania, podane są wszystkie metody , jakie i w jakich przypadkach można zastosować. Poradnik, dostępny w internecie, z dołączonym video, z pewnością pomoże poruszać się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. A to oczywiście przełoży się na skuteczniejszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie.

Na ten temat rozmawiamy z  prof. dr n. med. Piotr Rutkowskim, kier. Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

– W ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło w leczeniu zaawansowanego czerniaka i możemy mówić o przełomie. Do tej pory nie mieliśmy leków, które mogłyby oddalić ryzyko nawrotu, teraz w tej grupie chorych możemy zastosować leczenie adjuwantowe, czyli uzupełniające. Dzięki temu wielu chorych może liczyć nawet na całkowite wyleczenie. Nowe opcje terapeutyczne sprawiają, że ok. 50 proc. chorych z zaawansowanym, przerzutowym czerniakiem może przeżyć co najmniej pięć lat, podczas gdy bez takich możliwości takiego okresu dożywało co najwyżej 3 proc.

Tagi: