Pacjenci.pl Zdrowie Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny, objawy, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny

Przepuklina rozworu przełykowego – objawy

Przepuklina rozworu przełykowego – leczenie

undefined

Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny

Przepuklina rozworu przełykowego pojawia się wtedy, kiedy żołądek przesuwa się do góry, a część z jamy brzusznej trafia do klatki piersiowej. Główna przyczyną tworzenia się przepukliny rozworu przełykowego jest nieprawidłowa praca przepony. Przepona to mięsień, który pełni nie tylko najważniejsze funkcje oddechowe w naszym organizmie, ale także jest przegrodą oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej. Ten szeroki, cienki mięsień obejmuje dolny odcinek przełyku, a miejsce, w którym to przełyk przechodzi przez przeponę zwane jest rozworem przełykowym.

Do przepukliny rozworu przełykowego dochodzi wtedy, kiedy rozwór z jakichś powodów zostanie osłabiony, rozciągnięty lub przestanie przylegać do przełyku. Doprowadza to do upośledzenia rozworu przełykowego, co bezpośrednio wpływa na prace przepony, która nie może utrzymać żołądka na swoim miejscu.

Warto wiedzieć, że najczęstszym rodzajem przepukliny rozworu przełykowego jest przepuklina wślizgowa. Podczas niej żołądek przemieszcza się nad przeponą, a przełyk porusza luźno w rozworze.

Bezpośrednią przyczyną odpowiadającą za przepuklinę rozworu przełykowego jest osłabienie mięśni pierścienia końcowego odcinka przepony oraz nieprawidłowa praca przepony wynikająca z wad funkcjonalnych i anatomicznych.

Przyczyną powstawania przepukliny rozworu przełykowego mogą być także urazy jamu brzusznej, przewlekłe zaparcia, ciąża, otyłość, dźwiganie ciężkich przedmiotów, sport wyczynowy oraz częste napinanie przepony związane z innymi czynnikami. Do powstawania przepukliny przyczynia się także wiek chorego – dolegliwość najczęściej dotyka osób po 50 roku życia, zwłaszcza kobiet.

Przepuklina rozworu przełykowego – objawy

Objawy choroby są dość mylące, ponieważ podobne często towarzysza także chorobie niedokrwiennej serca lub zawałowi. Objawy przepukliny rozworu przełykowego to przede wszystkim:

- zgaga,

- wymioty,

- ból w klatce piersiowej,

- problemy z przełykaniem,

- cofanie kwasu żołądkowego do przełyku,

- podrażniona błona śluzowa przełyku,

- pieczenie za mostkiem w okolicy serca,

- duszności,

- nadmierne pocenie się,

- objawy występujące mniej więcej godzinę po posiłku,

- gorzkie odbijania, towarzyszące pieczeniu,

- uczucie zatrzymywania pokarmu w przełyku,

- bóle szyi i głowy.

Przepuklina rozworu przełykowego – leczenie

Diagnostykę choroby wykonuje się za pomocą zdjęcia RTG klatki piersiowej z pozycji tzw. Trendelenburga. Pozycja wymaga od pacjenta położenia się na plecach z ugiętymi nogami tak, by głowa zwisała poza część leżanki a klatka znalazła się poniżej poziomu kończyn. Badanie wykonywane jest po podanie siarczanu baru dla kontrastu.

Inne badanie, które może zlecić lekarz prowadzący to: tomografia klatki piersiowej, gastroskopia, badanie ciśnienia przełyku, badanie EKG z próbą wysiłkową.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego odbywa się chirurgicznie. Operacja może być przeprowadzona:

- metodą tradycyjną,

- metoda laparoskopową,

- poprzez system wsparcia chirurgicznego da Vinci.

Zabieg operacyjny pozwala złagodzić objawy choroby oraz zapobiega przykrym powikłaniom. Sama operacja odbywa się poprzez ustabilizowanie żołądka w jamie brzusznej i wzmocnienie pierścienia okalającego rozwór przełykowy przepony.

Warto wiedzieć, że operacja chirurgiczna wykonywana jest zwłaszcza u osób, które jednocześnie cierpią na refluks żołądkowy, który nie jest poddawany leczeniu zachowawczemu, za to jest potwierdzony badaniem gastroskopowym, pH metrią oraz manometrią.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko