Przewlekły nieżyt nosa – przyczyny, objawy, leczenie
Przewlekły nieżyt nosa – przyczyny
Przewlekły nieżyt nosa – objawy
Przewlekły nieżyt nosa – rodzaje
Przewlekły nieżyt nosa – leczenie
Przewlekły nieżyt nosa – przyczyny
W nosie ludzkim znajdują się bakterie takie jak paciorkowce ropne, które są dla naszego organizmu bardzo użyteczne. U zdrowej osoby bakterie i ich fizjologiczna aktywność normowana jest przez układ immunologiczny. Kiedy chory cierpi na częste infekcje układ odpornościowy reaguje stanem zapalnym oraz obrzękiem błony śluzowej nosa, co znacznie utrudnia usuwanie wydzieliny z nosa. Wówczas objawy przewlekłego nieżytu nosa powiększają się o wysoką temperaturę oraz uszkodzenie śluzówki nosa i kiedy stan ten często się powtarza, dolegliwość zamienia się w stan przewlekły, który może skutkować przerostem błon lub ścieńczeniem błony jamy nosowej.
Przyczyn przewlekłego nieżytu nosa jest wiele. Co zwykle jest przyczyną uporczywego kataru?:
- leki psychotropowe lub leki na nadciśnienie tętnicze,
- hormony,
- środki pobudzające współczulny układ nerwowy,
- środki antykoncepcyjne,
- skrzywienie przegrody nosowej,
- alergeny wziewne, np. sierść, grzyby, roztocza, pyłki,
- zespół dyskinezy rzęsek.
Przewlekły nieżyt nosa – objawy
Objawy przewlekłego nieżytu nosa dzielą się na łagodne, umiarkowane i ciężkie. Objawy przewlekłego nieżytu nosa to między innymi:
- wyciek wydzieliny z nosa,
- świąd,
- utrata węchu,
- kaszel prowokowany przez spływającą po gardle wydzielinę,
- ból głowy,
- łzawienie oczu i zaczerwienienie spojówek,
- kichanie,
- brak apetytu,
- złe samopoczucie,
- osłabienie.
Przewlekły nieżyt nosa – rodzaje
1. Przerostowy przewlekły nieżyt nosa – objawia się nieżytem nosa obu dziurek, towarzyszy temu pojawienie się polipów w nosie o charakterze zapalnym. Polipy nosowe powinny być usunięte chirurgicznie.
2. Przewlekły zanikowy nieżyt nosa – charakterystyczną cechą tego rodzaju nieżytu nosa jest cienka błona śluzowa. W nosie zanikają gruczoły śluzowe oraz surowicze, które nie produkują wydzieliny, co bezpośrednio wpływa na suchość nosa i poszerzenie przewodu nosowego. Wówczas w nosie gromadzi się wydzieliny i zasycha w postaci strupów, które pry próbie usunięcie krwawią.
3. Przewlekły cuchnący zanikowy nieżyt nosa (ozena) – ozena to nieprzyjemny zapach z ust, który występuje jedynie u kobiet.
4. Przewlekły idiopatyczny nieżyt nosa (dawniej określany naczynioruchowym) – ostatni rodzaj nieżytu nosa wywołany jest poprzez przegrzanie okolicy stóp oraz pleców lub przez gwałtowane zmiany temperatury.
Przewlekły nieżyt nosa – leczenie
Jak leczyć przewlekły nieżyt nosa? Zanim przejdziemy do leczenia, powinniśmy najpierw udać się do laryngologa, aby zdiagnozować przyczynę dolegliwości.
Jeśli nieżyt występuje z przyczyn niealergicznych, powinniśmy wyeliminować te czynniki, które go wywołują, np. leki. Możemy także leczyć nieżyt nosa lekami dostępnymi w aptekach, które nieco złagodzą dolegliwości i być może pozbędą się ich całkowicie. Leki, które możemy stosować to: kortykosteroidy podawane do nosa czy substancje obkurczające śluzówkę nosa podawane no środka nosa lub doustnie.
Chorzy powinni zastosować także leki oparte o sterydy i leki przeciwhistaminowe II generacji oraz muszą unikać kontaktów z alergenami, które tylko zwiększają dolegliwości.
Nie powinno się stosować kropli na katar, które zawierają ksylometazolinę lub oksymetazolinę, ponieważ regularne stosowanie uszkadza błonę śluzową nosa.
Jak wyleczyć przewlekły nieżyt nosa domowymi sposobami? Z pewnością nic nie zastąpi leczenie farmakologicznego, ale są pewne skuteczne metody leczenia domowego, które mogą pomóc w schorzeniu nieżytu nosa:
- płukanie nosa wodą morską w sprayu,
- inhalacja ziołami takimi jak mięta, rumianek, tymianek i pokrzywa,
- wdychanie chrzanu, cebuli oraz czosnku,
- picie dużej ilości płynów, zwłaszcza czystej wody,
- stosowanie maści majerankowej,
- jedzenie lub picie naparu z imbirem.